Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 51 posiedzeniu w dniu 26 sierpnia 2014 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

 

 

  1. Przyjęcie protokołu nr 50/2014 z ostatniego posiedzenia komisji
  2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014 - druk nr 816, 816A, 816/1
  3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy terenom sportowo-rekreacyjnym nad rzeką Narwią – druk nr 814, 814A
  4. Zaopiniowanie wniosku Społecznego Komitetu Budowy Tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Domku Pastora w Łomży – druk nr 812
  5. Informacja dotycząca przygotowania szkół i placówek oświatowych do rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015 – druk nr 813
  6. Sprawy różne i wolne wnioski

 

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 50/2014 z ostatniego posiedzenia komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 50/2014 z ostatniego posiedzenia. W wyniku głosowania komisja w/w protokół przyjęła jednogłośnie – 10 głosami za.

 

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014 - druk nr 816, 816A, 816/1

 

Wniosek w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014 przedstawiła Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta, zgodnie z drukami nr 816, 816A i 816/1 – w załączeniu do protokołu.

Przewodniczący obrad - radny Janusz Mieczkowski poprosił o wyjaśnienie zapisu & 1 „Proponowane zmiany planu dochodów” pkt. 1.10 – jak zostały rozdysponowane środki ze zwiększonej przez Ministra Finansów pismem z dnia 25 lipca 2014 roku części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy o kwotę 104.039zł oraz o wyjaśnienie zapisu w tym samym punkcie mówiącego o zmniejszeniu części oświatowej subwencji ogólnej w części gminnej dla miasta na prawach powiatu Łomża na rok 2014 o kwotę 96.589zł z uwagi na błędne wprowadzenie do systemu informacji oświatowej przez dyrektora SP nr 4 liczby uczniów przeliczanych wagą P42 o 21 osób, co miało wpływ na wysokość obliczonej subwencji”. Ponadto poprosił o wyjaśnienie zapisu & 2 pkt. 1.4 rozdz. 75814 & 6680 „Zwiększenie planowanych dochodów budżetowych o kwotę 141.087zł jako środki finansowe z niewykorzystanych w terminie wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2013” - czym  niewygasające wydatki są spowodowane?

Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta odpowiadając na pytanie Przewodniczącego obrad dot. zapisów & 1 pkt. 1.10 wyjaśniła, że środki ze zwiększonej subwencji ogólnej zostały rozdzielone na szkoły wg zgłoszonych potrzeb, tj. SP nr 2 otrzymała kwotę 6tys.zł, SP nr 4 - ok. 27tys.zł, SP nr 5 – 16.400zł, SP nr 7 – 9tys.zł, SP nr 10 – 35.500zł, SP Zespół Szkół Specjalnych – kwotę prawie 10tys.zł. oraz Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji otrzymało kwotę 10tys.zł. Odpowiadając na pytanie dot. zapisu w & 2 pkt. 1.4 wyjaśniła, że środki niewygasające były Radzie wcześniej przedstawiane. Nie pamięta szczegółów, ale pochodziły one chyba z wydatków bieżących, które nie zostały wprowadzone wcześniej do budżetu.

Następnie Przewodniczący obrad poprosił o wyjaśnienie czym różni się zapis załącznika nr 5 przedstawiony Radzie w autopoprawce do wniosku w sprawie zmian w budżecie miasta na 2014 rok od pierwotnej wersji tego załącznika.

Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że zmiana zapisu załącznika nr 5 polega na tym, że z w ramach projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża” są przewidziane szkolenia. Miasto po uzyskaniu zgody instytucji wdrażającej, na podstawie porozumienia chce organizację i przeprowadzenie szkoleń przekazać do realizacji Łomżyńskiemu Centrum Rozwoju Edukacji. W związku z tym zachodzi konieczność przesunięcia środków na ten cel z budżetu miasta do budżetu ŁCRE w kwocie 158.077zł. Dodała, że łączna kwota zadania nie uległa zmianie.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie pozytywnie – 10 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014, w działach merytorycznie podległych komisji.

 

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy terenom sportowo-rekreacyjnym nad rzeką Narwią – druk nr 814, 814A

 

W imieniu Komitetu Społecznego wniosek w powyższej sprawie przedstawił Pan Jerzy Lipiński – wniosek w załączeniu do protokołu.  Uzupełniając stwierdził, że w/w wniosek został napisany przez Koło nr 8 PO. Nie jest to jednak wniosek partyjny. Jest to wniosek społeczności miejskiej - ludzi, którzy znali człowieka, którego imieniem chcą nazwać tereny nad Narwią. Dodał, że Komitet Społeczny w momencie składania wniosku nie miał osobowości prawnej, stąd wniosek złożony przez Koło nr 8 PO, by spełniał on wymogi formalne. Wyjaśnił, że 80% członków koła osobiście znało Pana Mieczysława Gregorka i wniosek poparło.

Przewodniczący obrad – radny Janusz Mieczkowski stwierdził, że do wniosku przedłożonego Radzie przez Prezydenta Miasta została dołączona opinia Łomżyńskiego Bractwa Historycznego następującej treści: „Łomżyńskie Bractwo Historyczne w związku ze złożonymi dwoma propozycjami godnych kandydatów na patrona nadnarwiańskiej przystani rzecznej proponuje Wysokiej Radzie rozważenie uhonorowania obydwóch zasłużonych wodniaków”. Dodał, że do Rady dotarł tylko jeden wniosek – dot. nadania nazwy terenom sportowo-rekreacyjnym nad rzeką Narwią imienia Mieczysława Gregorka.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że po raz kolejny powtarza się sytuacja kiedy przy nadawaniu nazw ulicom, rondom i placom w mieście nie zostały przeprowadzone konsultacje społeczne, by społeczeństwo Łomży miało możliwość zgłaszania kandydatur i dokonania spośród nich wyboru patrona terenów nadnarwiańskich. W tej chwili odbywa się to na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”, ale to nie jest właściwy sposób nadania nazwy terenom nadnarwiańskim. Dodała, że Łomżyńskie Bractwo Historyczne upomina się o nadanie terenom imienia Aleksandra Chrystowskiego. Wniosek w tej sprawie wpłynął do komisji kilka miesięcy temu. Dziś komisja otrzymała wniosek o nadanie terenom imienia Mieczysława Gregorka. W związku z tym opowiedziała się za przekazaniem informacji o zamiarze nadania terenom nad Narwią nazwy do publicznej wiadomości poprzez stronę internetową miasta, by wszyscy mieszkańcy Łomży mieli możliwość wypowiedzenia się w tej kwestii. Byłoby to sprawiedliwe społecznie.

Radna Edyta Śledziewska odnosząc się do wypowiedzi radnej Bernadety Krynickiej stwierdziła, że dotychczas nie stosowana była tak szeroka praktyka rozpowszechniania konsultacji społecznych w sprawie nadawania nazw ulicom, placom, rondom czy terenom w mieście. Byłby to ewenement na koniec kadencji Rady. Opowiedziała się za rozważeniem kandydatury przedstawionej we wniosku Prezydenta Miasta tym bardziej, że kandydat wydaje się godny tego, by marina nosiła jego imię. Dodała, że Łomżyńskie Bractwo Historyczne nie wniosło negatywnych uwag do przedłożonego przez Prezydenta Miasta wniosku. Należy znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące oba środowiska. Z pewnością jeszcze niejednokrotnie będą nadawane imiona placom, ulicom i terenom w Łomży. Nie rozstrzygałaby tej kwestii poprzez bardzo szerokie konsultacje społeczne.

Radna Bernadeta Krynicka odnosząc się do wypowiedzi przedmówczyni stwierdziła, że konsultacje społeczne w sprawie nadawania nazw ulicom, placom, itd. w mieście odbywały się - np. w sprawie nadania nazwy ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego. Poza tym obowiązuje uchwała Rady Miejskiej w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych w Łomży, która jest nie realizowana. Sprawę tę podnosiła już kilkakrotnie. Prezydent Miasta obiecał, że uchwała będzie realizowana, że konsultacje w sprawie nazw ulic będą się odbywały.

Radna Bogumiła Olbryś stwierdziła, że z przedstawionego wniosku wynika, że nadanie nazwy terenom nad Narwią imienia Mieczysława Gregorka ma bardzo duże poparcie społeczne, jednak pomysł radnej Bernadety Krynickiej dot. przeprowadzenia konsultacji społecznych też uważa za jak najbardziej zasadny.

Pan Czesław Rybicki – przedstawiciel Łomżyńskiego Bractwa Historycznego stwierdził, że pomysł uhonorowania postaci, która mogłaby być wzorem wychowawczym, która miała wiele dokonań na polu ukształtowania polskości na naszych terenach zrodził się już dawno i na przestrzeni lat rozmawiano o tym na forum ŁBH. Dodał, że są dwa wnioski w sprawie nadania nazwy terenom nad Narwią i niefortunnie się stało, że są one zbieżne z wnioskiem przedstawionym przez Pana Jerzego Lipińskiego. Dodał, że w ŁBH też jest środowisko wodniackie. Osobiście znał Pana Mieczysława Gregorka. Dodał, że ŁBH w związku z wnioskiem o nadanie terenom imienia Mieczysława Gregorka złożyło do Prezydenta Miasta pismo wyjaśniające, stwarzające możliwość rozwiązania zaistniałej sytuacji w sposób satysfakcjonujący obydwa środowiska, nie wycofując wniosków poprzednich. W rozmowie telefonicznej z Panem Jerzym Lipińskim doszli do wspólnego wniosku, że doceniają obu kandydatów, ich dokonania i skłaniają się do uhonorowania obydwu. Uważa, że Rada Miejska ma kompetencje prawne żeby przedłożony przez Prezydenta Miasta wniosek rozszerzyć, oba środowiska zgłaszające kandydatury pogodzić i sprawę kompromisowo rozwiązać poprzez uczynienie patronem bulwarów jednego z proponowanych bohaterów, a patronem portu drugiego kandydata.

Radna Wanda Mężyńska stwierdziła, że komisja nie może w tej chwili dyskutować nad dwoma kandydatami z przyczyn prawnych. Komisja może tylko dyskutować nad wnioskiem przedłożonym przez Prezydenta Miasta, ponieważ zgodnie z procedurami dokument ten został zaopiniowany przez radcę prawnego. Wzięcie pod uwagę sugestii Łomżyńskiego Bractwa Historycznego wymagałoby napisania nowego projektu uchwały i zaopiniowania go przez mecenasa.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta zabierając głos w powyższej sprawie stwierdziła, że tereny nad Narwią traktowane są jako całość zgodnie z projektem, w ramach którego były realizowane. W związku z powyższym przypuszcza, że terenów tych nie można dzielić przy nadawaniu im nazwy. Wymaga to opinii prawnika.

Przewodniczący obrad – radny Janusz Mieczkowski stwierdził, że z toczącej się dyskusji wynika, że sprawę należy jeszcze raz przemyśleć. Uważa, że wniosek zgłoszony przez radną Bernadetę Krynicką jest zasadny, że temat należy zdjąć z porządku obrad najbliższej sesji celem dopracowania.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta ponownie zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że uważa za bardzo zasadne aby tereny nad Narwią miały związek z osobą np. Pana Mieczysława Gregorka, bo była to osoba ewidentnie związana z wodniactwem, z wioślarstwem, która przez całe swoje życie edukowała młodzież. Obawia się jednego - że poddanie nadania nazwy terenom nad Narwią szerokim konsultacjom może pójść w tym kierunku, że nazwa tych terenów będzie zupełnie nie związana z celem, bo zgłoszone przez mieszkańców kandydatury mogą być bardzo różne i zupełnie nie związane z wodniactwem.

Pan Wojciech Winko – przedstawiciel Łomżyńskiego Bractwa Historycznego stwierdził, że bardzo dużo mówi się o tzw. Szlaku Batorego, którego częścią składową jest łomżyńska marina. Na całym szlaku powstają mariny, mają różne nazwy. W imieniu ŁBH zaapelował, by nazwa łomżyńskiej mariny historycznie promowała Łomżę. Powinna być ona elementem promocji całego miasta, a nawet całego regionu. Dodał, że zasadne jest stanowisko wyrażone przez Przewodniczącego Komisji odnośnie zdjęcia tematu z najbliższej sesji celem dopracowania chociażby z tego względu, że Towarzystwo Naukowe im. Wagów złożyło również wniosek o nadanie marinie nazwy, a nie został on uwzględniony w przedłożonych Radzie przez Prezydenta Miasta materiałach.

Radna Bernadeta Krynicka złożyła wniosek o zdjęcie z porządku obrad najbliższej sesji punktu 18 „Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy terenom sportowo – rekreacyjnym nad rzeką Narwią”, o opracowanie nowego wniosku, uwzględniającego obie kandydatury oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Radna Alicja Konopka stwierdziła, że kilka lat temu został złożony wniosek o nadanie jednej z ulic w mieście imienia Jana Stypuły. Nikt do tego wniosku nie wrócił, nikt o nim dziś nie mówi. Tak samo stało się z innymi wnioskami, bo w czasie kadencji Rady wpłynęło ich kilka. Dodała, że wpłynął do Rady wniosek Prezydenta Miasta, znalazł się on w porządku obrad dzisiejszej komisji i komisja powinna go zaopiniować, a nie dywagować jeszcze nad innymi nazwami, czy też wnioskować o zdjęcie tematu z obrad sesji.

Przewodniczący obrad – radny Janusz Mieczkowski ponownie zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że komisja dyskutuje nad projektem uchwały przedstawionej przez Prezydenta Miasta. Pani Prezydent Kluczek wyraźnie przedstawiła swoje stanowisko, w dyskusji pojawiły się różne głosy, padł też wniosek złożony przez radną Bernadetę Krynicką, który poddał pod głosowanie.

W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła 5 głosami za, przy 4 głosach przeciw i 1 głosie wstrzymującym – wniosek w załączeniu do protokołu.

Na tym zakończono dyskusję w tym punkcie obrad.

 

Ad. 4

Zaopiniowanie wniosku Społecznego Komitetu Budowy Tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Domku Pastora w Łomży – druk nr 812

 

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta, zgodnie z drukiem nr 812 – w załączeniu do protokołu.

Radna Bogumiła Olbryś poparła wniosek Społecznego Komitetu Budowy Tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło 3 w Łomży. Dodała, że jak wynika z wyjaśnień udzielonych przez Pana Jerzego Lipińskiego wszelkie koszty związane z w/w przedsięwzięciem poniesie wnioskodawca, tj. Społeczny Komitet Budowy Tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, a inicjatywa jest bardzo słuszna.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

W wyniku głosowania komisja jednogłośnie pozytywnie – 10 głosami za zaopiniowała wniosek Społecznego Komitetu Budowy Tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło 3 w Łomży.

 

Ad. 5

Informacja dotycząca przygotowania szkół i placówek oświatowych do rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015 – druk nr 813

 

Komisja nie wniosła żadnych uwag i zapytań do w/w informacji.

Komisja informację przyjęła.

 

Ad. 6

Sprawy różne i wolne wnioski:

 

Pan Zygmunt Borowy – mieszkaniec miasta przedstawił komisji odpowiedź Prezydenta Miasta, na wniosek w sprawie nadania obecnej ul. Meblowej w Łomży imienia kpt. Stanisława Cieślewskiego. Dodał, że wniosek swój prezentował na jednym z wcześniejszych posiedzeń komisji. Następnie po krótce przedstawił życiorys kpt. Stanisława Cieślewskiego pseudonim "Lipiec”. Poinformował Komisję, że kpt. Stanisław Cieślewski walczył w kampanii 1939r., potem tworzył zalążki konspiracji w strefie zajętej przez Związek Sowiecki. Aresztowany przez NKWD, zbiegł z więzienia w kilka dni po inwazji niemieckiej na ZSRS. Wrócił do pracy konspiracyjnej. W 1944r. ponownie aresztowało go NKWD, nie rozpoznając jego prawdziwej tożsamości. Po powrocie do kraju został zmuszony do zejścia do podziemia. Zginął w walce z UB i KBW w 1952 r. Dodał, że w dniu jutrzejszym odbędzie się sesja Rady Miejskiej. Tak się składa, że kpt. Stanisław Cieślewski właśnie w dniu 27 sierpnia 1952 roku został zamordowany przez grupy UB i KBW. Nie znalazł w programie jutrzejszej sesji punktu dot. nadania jednej z ulic w mieście  imienia kpt. Stanisława Cieślewskiego, stąd jego obecność na komisji i prośba o pozytywne zaopiniowanie wniosku.

Radna Alicja Konopka stwierdziła, że wniosek zgłoszony przez Pana Zygmunta Borowego jest zaprzeczeniem wniosku, który na dzisiejszym posiedzeniu komisja przegłosowała, tj. wniosku dot.  przeprowadzania konsultacji społecznych przy nadawaniu nazw placom, skwerom i ulicom w mieście zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że ulica Meblowa jest finansowana ze środków unijnych w ramach realizacji drugiego etapu projektu "Uzbrojenie terenów inwestycyjnych". W związku z powyższym nie jest pewna, czy zmiana nazwy ulicy jest możliwa. Ma co do tego wątpliwości.

Radna Edyta Śledziewska poparła wypowiedź radnej Alicji Konopka. Stwierdziła, że nie ma nic przeciwko wnioskowi Pana Zygmunta Borowego, jednak komisja przyjęła dziś wniosek dot. przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie nazwy terenów nad Narwią. W tym przypadku nie można więc postąpić inaczej.

Radna Bogumiła Olbryś stwierdziła, że niejednokrotnie na komisji była mowa o uporządkowaniu kwestii nazewnictwa ulic w mieście. W związku z powyższym zgłosiła wniosek formalny o opracowanie programu dotyczącego nadawania nazw nowopowstającym ulicom w mieście Łomży.

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radną Bogumiłę Olbryś.

W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i 5 głosach wstrzymujących.

Następnie Przewodniczący obrad – radny Janusz Mieczkowski zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą przekazanie informacji dotyczącej łomżyńskiej oświaty w przededniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że na koniec września br. Komisja otrzyma kompletną informację na temat sytuacji łomżyńskiej oświaty. Następnie wyjaśniła, że na dzień dzisiejszy zostało zwolnionych czterech nauczycieli, z czego jedna osoba przechodzi do pracy w placówce niepublicznej, druga osoba wyjeżdża za granicę , trzecia osoba przechodzi na emeryturę, a czwarta otrzyma świadczenie kompensacyjne. Ponadto wyjaśniła, że część etatów nauczycielskich m.in. w Zespole Szkół Drzewnych została ograniczona, ale w większości wypadków udało się etaty uzupełnić w innych szkołach. Poza tym kilku nauczycieli poszło na urlop zdrowotny, kilku na urlop wychowawczy, w związku z czym sytuacja Zespołu Szkół Drzewnych nie jest tak zła jak przewidywano. Dodała, że Zespół Szkół Drzewnych nie dokonał naboru do klas pierwszych technikum i perspektywa jest taka, że do końca lutego 2015 roku trzeba będzie podjąć decyzję o likwidacji czy rozwiązaniu szkoły i przeniesieniu klas, które pozostaną do innego budynku. Wszystko wskazuje na to, że tej szkoły już nie da się uratować pomimo wielu starań, pomimo dużego projektu unijnego, gdzie poszły duże pieniądze na wyposażenie geodezyjne. Władze miasta zrobią wszystko, by jak najmniej stracili na tym nauczyciele. Następnie stwierdziła, że pozostały szkoły są w miarę stabilnie zorganizowane. Najlepszy nabór jest w szkołach podstawowych, bo doszło do nich dużo klas. Poinformowała, że w każdej szkole podstawowej jest więcej klas pierwszych, w tym w SP nr 2 o jedną klasę więcej, w SP nr 4 – również o jedną klasę, w SP nr 7  o dwie klasy pierwsze, w SP nr 9 o cztery klasy i w SP nr 10 również o cztery klasy pierwsze będzie więcej. Kończąc informację stwierdziła, że szkoły są na etapie końcowych przygotowań do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Tam gdzie odbywały się remonty, są one na ukończeniu.

Więcej spraw różnych nie zgłoszono.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: środa, 24 wrz 2014 07:31
  • Data opublikowania: środa, 24 wrz 2014 07:34
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej