Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 19 posiedzeniu w dniu 17 września 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek:

1.     Przyjęcie protokołów nr 16/07, 17/07 i 18/07 z poprzednich posiedzeń Komisji

2.      Informacja o funkcjonowaniu Klubu ŁKS BROWAR ŁOMŻA

3.     Wyłonienie przedstawiciela Komisji do składu komisji ds. przyznawania nagród Prezydenta Miasta za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze nauczycielom szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Łomża

4.     Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2007r. – druk nr 187, 187A

5.     Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie „Założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomża na 2008 rok” – druk nr 188, 188A6.     Sprawy różne Ad. 1 

Przyjęcie protokołów nr 16/07, 17/07 i 18/07 z poprzednich posiedzeń Komisji

 1.      Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 16/07 z dnia 22.08.br i w wyniku głosowania przyjęła go 10 głosami za – jednogłośnie

2.      Komisja nie wniosła także uwag do protokołu nr 17/07 z dnia 29.08.br. i w wyniku głosowania przyjęła go 10 głosami za – jednogłośnie

3.      Do protokołu nr 18/07 z dnia 12.09.br. Komisja także nie wniosła uwag i w wyniku głosowania przyjęła go 10 głosami za – jednogłośnie. Ad. 2 

Informacja o funkcjonowaniu Klubu ŁKS BROWAR ŁOMŻA

 

            Na wstępie głos w dyskusji w tym punkcie obrad zabrał Pan Stanisław Kaseja – Prezes Klubu ŁKS. Podziękował za zaproszenie na spotkanie, po czym przedstawił sytuację finansową klubu i główne potrzeby w tym zakresie. Stwierdził, że I półrocze br. było dla Klubu czasem bez problemów finansowych, Klub miał realne wpływy do swego budżetu, miał sponsora, który zainwestował w ŁKS znaczącą kwotę, jak też dokonano transferu jednego zawodnika– ogólnie dało to klubowi kwotę 400tys.zł. Jednak II półrocze w tym zakresie nie rokuje najlepiej. Nie jest jednak aż tak źle, jak ostatnio piszą o tym media. Klubowi potrzebna jest ogółem kwota 300tys.zł na II półrocze br., z czego od miasta klub prosi o kwotę ok. 120tys.zł. Ma nadzieję, że część środków pozyska od sponsorów ale braki są spore. Dodał, że w dniu dzisiejszym o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z trenerem klubu, zawodnikami i zapadną na nim strategiczne decyzje odnośnie i zawodników, i pracowników administracyjnych i tego, czy w ogóle klub ma szansę istnieć w II lidze.

 

            Kolejno głos w dyskusji zabrał Pan Sławomir Stanisławski – Dyrektor Klubu ŁKS, który poinformował Komisję, że obecnie klub szkoli 5 grup młodzieżowych. Od miasta na ten cel klub otrzymał 32,5tys.zł dofinansowania, zaś wydatki klubu na dzień dzisiejszy na ten cel to kwota ponad 71tys.zł. Stwierdził następnie, że klub szkoli obecnie młodzież ze wszystkich roczników, od 9 do 19-latków. Do szkolenia młodzieży zatrudnionych jest tylko trzech trenerów, którzy pobierają wynagrodzenie, natomiast pozostali pracują jako wolontariusze. Dodał, że ta kwota 71tys.zł to przede wszystkim koszt wyjazdów na rozgrywki. Klub praktycznie nie ponosi wydatków rzeczowych typu zakup piłek, sprzęt czy odzież do treningu, bo nie ma na to pieniędzy. Główny problem klubu to obecnie także brak boiska do treningu, zawodnicy grają mecze wyjazdowe, trwają rozmowy w sprawie prowadzenia treningów na Skeateparku na terenie SM” Perspektywa”, by obniżyć koszty związane z transportem zawodników na treningi poza Łomżę. Dodał, że bardzo dużo kosztów pokrywają rodzice młodzieży trenującej w ŁKS.

 

            Następnie głos w dyskusji zabrał Pan Dariusz Kossakowski – trener grupy młodzieżowej ŁKS. Stwierdził, że klub drugoligowy jakim jest m.in. Łomża ma obowiązek prowadzenia grup młodzieżowych – przynajmniej czterech. Przy łomżyńskim ŁKS-ie takich grup działa 5, bo jest takie zapotrzebowanie. Dodał, że każdy szanujący się klub nie szkoli młodzieży tylko po to by mieć licencję i uprawnienia do gry w II lidze ale przede wszystkim po to, by mieć w przyszłości własnych zawodników w zespole II ligi. Dotychczas ŁKS takiego systemu szkolenia nie stosował i efekt tego jest taki, że w kadrze pierwszego zespołu jest tylko dwóch Łomżyniaków i jest to jedna z przyczyn złej sytuacji finansowej klubu, bo utrzymując miejscowych zawodników nie ponosi się takich kosztów, jak osoby z daleka, której trzeba zapewnić mieszkanie, itp. Następnie stwierdził, że ogólnie miasto bardzo mało środków ze swego budżetu miasta przeznacza na młodzieżowe grupy. Tyle w innych miastach przeznacza się na jeden podrzędny UKS. Klub, który ma szkolić zawodników pod kątem profesjonalnego uprawiania sportu tych środków potrzebuje znacznie więcej. Wiele do życzenia pozostawia też baza sportowa – klub oprócz remontowanego obecnie boiska nie posiada nic więcej. Z płyty głównej stadionu młodzież korzystać nie może, bo są określone ściśle warunki korzystania z niego. Dodał, że jeśli za remontem boiska nie pójdą dalsze działania, to te ogromne środki na remont pójdą na marne, gdyż w bardzo szybkim czasie zostanie ono zniszczone przy tak dużej liczbie osób trenujących na nim. Należy szukać w mieście terenów, by niskim nakładem kosztów wykonać kilka boisk do gry. To jest podstawa. Kończąc swą wypowiedź stwierdził, że wszyscy narzekają na brak środków na utrzymanie ŁKS. On jako trener i jego pozostali koledzy trenujący młodzież w ŁKS ostatnie pobory otrzymali w miesiącu lutym br. Ponad pół roku więc są bez pieniędzy, a za pracę każdemu się ono należy. Ma nadzieję, że to się zmieni.

 

            Przewodnicząca obrad zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że zwróciła się już jakiś czas temu do Zarządu Klubu o rozliczenie się z dotacji otrzymanej z miasta w kwocie ogólnej 150tys.zł, bo o nie wnioskowała do Rady Komisja Edukacji. Pyta czy takie rozliczenie do urzędu wpłynęło.

 

            Pan Prezydent Choiński stwierdził, że na kwestię rozliczenia ŁKS należy patrzeć w dwóch aspektach: drużyn młodzieżowych i drużynie II ligi. Stwierdził, że oba rozliczenia już znajdują się w urzędzie.

 

            Pan Józef Babiel uszczegółowiając odpowiedź Prezydenta wyjaśnił, że jeśli chodzi o rozliczenie kwoty 32.500zł to na te środki zawarta jest umowa z klubem, pierwsza transza została wydatkowana, złożone zostało rozliczenie i na tej podstawie do klubu przekazano drugą transzę, a termin jej rozliczenia mija dopiero z końcem grudnia br.  

            Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w dyskusji zwrócił się do Przewodniczącej obrad z pytaniem formalnym – co Komisja ma na dzisiejszym posiedzeniu osiągnąć, bo jeśli chodzi o rozliczenie ŁKS, to jest to egzekwowane przez służby finansowe Urzędu Miejskiego, bo to jest ich kompetencja. On nie czuje się kompetentny do rozliczania Klubu, Komisja też takiego upoważnienia nie ma. Oddzielnym tematem jest natomiast cała istota i struktura finansowania klubu ale tu też narzekanie Komisji niczemu nie służy. Pyta więc co jest celem dzisiejszego spotkania, jaki cel Komisja ma po nim osiągnąć.

 

            Przewodnicząca obrad stwierdziła, że jeśli to Komisja wnioskowała o 150tys.zł dofinansowania dla ŁKS-u i jeśli dzisiejsze spotkanie ma się ewentualnie zakończyć kolejnym wnioskiem o kolejne środki dla klubu, więc Komisja ma prawo dowiedzieć się, czy Klub rozliczył się z otrzymanych wcześniej środków. Kolejna sprawa, to temat funkcjonowania ŁKS jest zapisany w dzisiejszym porządku obrad i jak wszyscy słyszeli zarówno grupy młodzieżowe, jak i drużyna II-ligowa mają problemy finansowe. Jeśli radny Zaremba ma jakieś pytania, niech je kieruje do obecnych na dzisiejszym posiedzeniu przedstawicieli klubu.

 

            Radny Jarosław Kozłowski zwrócił się do Prezesa ŁKS z zapytaniem, jak wygląda sprawa wypłaty uposażeń dla zawodników klubu.

 

            Pan Stanisław Kaseja – Prezes Klubu wyjaśnił, że za miesiąc lipiec zawodnicy otrzymali wypłaty z 22-dniowym opóźnieniem. Poza tym klub ma drobne zaległości wobec zawodników, którzy z klubu odeszli ale z nimi jest podpisana odrębna umowa, otrzymują co miesiąc określone kwoty. Zawodnicy, którzy obecnie w drużynie grają mają wypłaty na bieżąco opłacone, z tym, że teraz istnieje niebezpieczeństwo, bo za kilka dni następna wypłata i może nie być zrealizowana na czas.

 

            Radna Bogusława Olbryś zabierając głos w dyskusji zwróciła się do przedstawicieli ŁKS z zapytaniem, w jaki sposób odwdzięczają się swoim sponsorom? Ponadto stwierdziła, że bardzo jej się nie podobają wręcz sztubackie wypowiedzi zawodników ŁKS pojawiające się w prasie. Zdaje sobie sprawę z tego, że klub może do końca nie jest właściwie finansowany ale miasto, Rada i tak dużo środków na ten cel przeznaczyła już. Niezadowolenie zawodników odbija się szerokim echem wśród społeczeństwa i opinie są niekorzystne. Uważa, że Klub winien wnioski o dodatkowe środki kierować nie tylko do Rady ale i do Urzędu Marszałkowskiego, powinien wykorzystywać wszelkie możliwości pozyskiwania środków, np. Jagiellonia Białystok na okrągło wnioski pisze, pisze programy – robi co może, by pozyskać środki z budżetu województwa, a nie słyszała, by ŁKS to czynił.

 

            Pan Prezes Kaseja stwierdził, że jego zdaniem relacje klubu ze sponsorami są poprawne. Klub w zamian za sponsoring umieszcza reklamy sponsorów na stadionie, loga ich firm umieszcza na koszulkach, czapeczkach zawodników, po prostu reklamuje ich w miarę swoich możliwości. W przerwach meczy przekazywana jest informacja, kto sponsoruje klub, wysyłane są też indywidualne podziękowania do poszczególnych sponsorów, wręczane są drobne upominki i statuetki i puchary dla najlepiej sponsorujących klub.

 

Pan Sławomir Stanisławski – Dyrektor Klubu ŁKS stwierdził, że z każdym sponsorem klub zawiera umowę. Umowa określa szczegółowo gdzie i jak, w jakim miejscu można umieścić reklamę sponsora. Następnie odnosząc się do artykułów w prasie, a ściślej mówiąc do wypowiedzi zawodników ŁKS w niej umieszczanych wyjaśnił, że za tym stoi jedna osoba – redaktor z Białegostoku. Zamieszcza on tylko wyrwane z kontekstu wypowiedzi zawodników i efekt jest jaki jest, że zawodnicy źle o klubie i mieście mówią. Tak nie jest, zna tych ludzi osobiście, dziś rozmawiał z nimi i twierdzą, że tak nie mówili. On im wierzy. Pan redaktor manipuluje zdobytymi informacjami, robi wszystko, by źle o klubie napisać jako o potencjalnym rywalu. Dodał, że lokalne media takich rzeczy nie wypisują, bo po prostu tak nie jest.

 

Radna Bogusława Olbryś zwracając się do przedstawicieli Klubu zaproponowała, by zorganizowali w karnawale „Bal Sportowca” dla prominentów. Takie bale charytatywne organizują różne organizacje, jest to dobry sposób na pozyskanie dodatkowych, wcale niemałych pieniędzy dla klubu.

 

Następnie głos w dyskusji zabrał Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta. Stwierdził, że już w ubiegłych latach opowiadał się za tworzeniem klas sportowych w szkołach. Liczy na pomoc w tym zakresie przedstawicieli ŁKS, którzy są nauczycielami wychowania fizycznego a zarazem trenerami ŁKS i najlepiej temat znają. Dodał, że z uwagi na nie rozliczenie się z ZUS-em ŁKS nie otrzymał środków z profilaktyki, a była możliwość otrzymania 50-60tys.zł na grupy młodzieżowe, a więc akurat tyle, by mogły one normalnie funkcjonować. W jaki sposób pomóc grupom młodzieżowym sam na dziś nie wie, zastanawia się nad tym od dawna i wie, że ogromną szansą wspomożenia ich jest pozyskanie środków z profilaktyki. Zadaniem klubu jest więc rozliczenie się w br. tak, by móc o te środki się ubiegać.

 

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w dyskusji stwierdził, że obecny Zarząd Klubu i Pan Prezes Kaseja osobiście dzięki swej wytrwałości i ogromnej pracy bardzo dużo dla klubu zrobili. Udało im się spłacić spore długi, utrzymać wszystko tak, że on jeszcze funkcjonuje i jest w II lidze. Nie widzi jednak w mieście klimatu, pozytywnej atmosfery wokół Klubu. Komisji na tej pozytywnej atmosferze również zależy. Nie chce być jednak traktowana jako ktoś, kto tylko przyznaje pieniądze. Uważa, że należy określić pewien program minimum, program miasta, a nie tylko ŁKS-u, w którym będzie się budowało „klimat”, że ŁKS to sprawa miasta -samorządu, przedsiębiorców i wielu Łomżan. Kończąc stwierdził, że nie może to być program „łatania dziur”, a biznes plan całego tego przedsięwzięcia.

 

Radny Jan Bajno zabierając głos w dyskusji stwierdził, że całościowo kwestię klubu i stadionu należy rozwiązać, ukształtować jak to ma funkcjonować docelowo, kto ma tym majątkiem zarządzać.

 

            Pan Prezydent Choiński zwrócił się do przedstawicieli ŁKS z prośbą o informację ile środków na rok potrzebuje klub aby utrzymać te 5 drużyn młodzieżowych.

 

            Pan Sławomir Stanisławski - Dyrektor Klubu ŁKS wyjaśnił, że rocznie na ten cel potrzebna jest kwota ok. 80tys.zł.

 

            Pan Prezydent Choiński stwierdził, że gdyby ŁKS otrzymał środki z profilaktyki, to w zupełności pokryłyby one potrzeby klubu w tym zakresie.            Radny Jan Bajno stwierdził, że jego zdaniem należy posłużyć się doświadczeniem innych samorządów, dotrzeć do informacji jak w innych miastach tego typu kluby funkcjonują i oprzeć się na tym.

           Pan Dyrektor i Pan trener ŁKS wyjaśnili, że w innych miastach funkcjonują Ośrodki Sportu i Rekreacji i pod nie podpięte są wszystkie grupy młodzieżowe.

            Przewodnicząca obrad stwierdziła, że zgodnie z propozycją radnego Bajno, by przyjrzeć się i zdobyć informację jak to działa w innych samorządach – Komisja wystosowała wniosek do Prezydenta Miasta o przygotowanie stosownych materiałów i Komisja za około miesiąc się spotka i tę rozpatrzy.

 

            Radna Alicja Konopka stwierdziła, że jej zdaniem Komisja nie rozwiąże tego problemu. Popiera stanowisko radnego Tadeusza Zaremby w tej sprawie.

 

            Radny Tadeusz Zaremba zaproponował utworzenie roboczego zespołu, w skład którego oprócz przedstawicieli Komisji wejdą przedstawiciele ŁKS, który nad tym tematem by popracował i przedstawił Komisji propozycje już pod kątem tworzenia budżetu na 2008 rok.

 

            Komisja jednogłośnie poparła utworzenie takiego zespołu roboczego, w skład którego wejdą: Panowie – Prezes, Dyrektor i trener ŁKS - obecni dziś na posiedzeniu Komisji, Pan Józef Babiel – Biuro Kultury i Sportu UM, a z ramienia Komisji wyłoniono radnych:

1.      Tadeusza Zarembę

2.      Jana Bajno

3.      Bogumiłę Olbryś

 

 

Pani Skarbnik zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że miasto bardzo dużo środków przekazało klubowi. Dodała, że to Browar Łomża jest tą firmą, do której prośby i wnioski o pieniądze winny być kierowane, bo to Browar Łomża, a nie miasto klub w swej nazwie ma i reklamuje.

 

 

Od tego momentu prowadzenie obrad przejęła radna Bogumiła Olbryś – Zastępca Przewodniczącej Komisji

 

Ad. 3

 

Wyłonienie przedstawiciela Komisji do składu komisji ds. przyznawania nagród Prezydenta Miasta za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze nauczycielom szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Łomża

 

             Rana Edyta Śledziewska zaproponowała kandydaturę radnego Tadeusza Zaremby.           

Więcej kandydatur nie zgłoszono.          

  Za kandydaturą radnego Tadeusza Zaremby opowiedziało się 6 radnych, przeciw – 0, 1 osoba wstrzymała się od głosu. 

Ad. 4 Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2007r. – druk nr 187, 187A 

            Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta – zgodnie z drukiem nr 187 /w załączeniu do protokołu/.

 

            Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

 

  Ad. 5 Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie „Założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomża na 2008 rok” – druk nr 188, 188A           

  Radny Tadeusz Zaremba wniósł o uzupełnienie zapisu w części II „Cele polityki społeczno-gospodarczej”, rozdział A „Sfera społeczna”, punkt „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży”, w punkcie 9 dodać zadanie w brzmieniu: „Przygotowanie budowy boiska przy Zespole Szkół Mechanicznych” – w wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła jednogłośnie.   

         Przewodnicząca obrad wniosła o uzupełnienie zapisu w części II „Cele polityki społeczno-gospodarczej”, rozdział C „Infrastruktura techniczna” o zapis „postawienie słupów informacyjnych na Osiedlu Łomżyca”.

            Więcej wniosków w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania Komisja jednogłośnie pozytywnie – 6 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie w działach merytorycznie podległych Komisji wraz z w/w, przyjętymi przez Komisję poprawkami.

 

Ad. 6

 

Sprawy różne:

 

            Przewodnicząca obrad zapoznała Komisję z treścią zaproszenia na  XII Konferencji Menadżerów Sportu – w załączeniu do protokołu.

    
  • Data powstania: Data powstania: piątek, 26 paź 2007 12:20
  • Data opublikowania: piątek, 26 paź 2007 13:20
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:46
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej