Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 17 posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2011 roku

 

Komisja realizowała następujący porządek obrad:


1.    Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji:


1)    nr 15/2011 z dnia 23 listopada 2011r.


2)    nr 16/2011 z dnia 30 listopada 2011r.


2.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2011 rok wraz z autopoprawką Prezydenta Miasta z dnia 9 grudnia br. – druk nr 226, 226A, 226/1, 226B


3.    Zaopiniowanie projektu budżetu miasta na 2012 rok – druk nr 205


4.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie w sprawie zamiaru likwidacji szkół – druk nr 220, 220A


5.    Sprawy różne i wolne wnioski


Ad. 1


Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji:



1.    nr 15/2011 z dnia 23 listopada 2011r. – komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 15/2001 i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – m9 głosami za


2.    nr 16/2011 z dnia 30 listopada 2011r. – komisja nie wniosła również uwag do protokołu nr 16/2011 i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 9 głosami za



Ad. 2


Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2011 rok wraz z autopoprawką Prezydenta Miasta z dnia 9 grudnia br. – druk nr 226, 226A, 226/1, 226B



    Wniosek w sprawie zmian w budżecie miasta wraz z autopoprawką Prezydenta Miasta z dnia 9 grudnia br. przedstawiła komisji Pani Alicja Grabińska – Kierownik Oddziału Budżetu Oświaty – zgodnie z drukami nr 226, 226A, 226/1, 226B – w załączeniu do protokołu.



W dyskusji głos zabrali:



    Radny Andrzej Wojtkowski poprosił o wyjaśnienie z czego wynika rozbieżność kwot dofinansowania w poszczególnych szkołach.



    Pani Alicja Grabińska – Kierownik Oddziału Budżetu Oświaty wyjaśniła, że środki proponowane w przedłożonym projekcie uchwały to środki pozyskane z rezerwy 0,6% rezerwy oświatowej, w tym na powiat: 195tys.zł, na gminę: 85tys.zł. Kryterium przyznania środków było wyposażenie nowo pozyskanych pomieszczeń do nauki. Pozyskane z Ministerstwa środki zostały podzielone standardem w następujący sposób: 10tys.zł na salę lekcyjną w gminie, 15tys.zł na salę lekcyjną w powiecie. Oba gimnazja, które otrzymują dofinansowanie pisały również wnioski na wyposażenie pozyskanych szatni. Na dwie szatnie przyznało Ministerstwo 25tys.zł, czyli po 12,5tys.zł na każdą. Fakt złożenia wniosku oraz ilość pozyskanych pomieszczeń stanowiła podstawę proponowanej kwoty dotacji.



    Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym się pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie – zgodnie z drukiem nr 226B.



Ad. 3



Zaopiniowanie projektu budżetu miasta na 2012 rok – druk nr 205 – w załączeniu



W dyskusji w tym punkcie obrad głos zabrali:



    Radna Bernadeta Krynicka zwróciła się do Pani Prezydent z zapytaniem, czy istnieje możliwość zabezpieczenia środka transportu dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, tj. dowożenie dzieci na basen, zawody, itp. Dodała, że placówka ta utrzymuje się z samej subwencji, miasto jej nie dofinansowuje, więc udałoby się na ten cel wygospodarować środki.



    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że problemu nie zna. Dyrekcja szkoły powinna ze stosownym wnioskiem wystąpić do Prezydenta Miasta, gdyż są możliwości pozyskania środków na zakup środka transportu z innych źródeł, np. z PFRON.



    Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta uzupełniając wypowiedź Naczelnika Wydziału Oświaty wyjaśniła, że samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych posiada Stowarzyszenie „Edukator”, które w miarę możliwości, po uzgodnieniu i ustaleniu terminów na pewno udzieli pomocy. Należy się tylko skontaktować z Panią Prezes i ustalić szczegóły.



    Radny Andrzej Wojtkowski poprosił o wyjaśnienie, czy są już jakieś propozycje dotyczące realizacji zadania „Wypoczynek dzieci i młodzieży”, na które w projekcie budżetu miasta zaplanowana została kwota 150tys.zł. 



    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że po uchwaleniu budżetu miasta Wydział Oświaty będzie mógł wystąpić do wszystkich jednostek z propozycją organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Zostanie ogłoszony otwarty konkurs ofert, w którym każda jednostka, organizacja czy stowarzyszenie będzie mogło wziąć udział. Zostanie opracowany regulamin konkursu i zespół opiniujący dofinansuje najlepsze oferty.


   
    Radna Hanka Gałązka zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że cieszy się bardzo, że wniosek zgłoszony przez komisję rok temu został zrealizowany i zostały wyodrębnione środki na wypoczynek dzieci i młodzieży. Uważa, że będzie można to zadanie realizować poprzez współpracę ze stowarzyszeniami, np. ze Wspólnotą Polską. Współdziałanie obniża koszty stron, daje możliwość organizacji lepszego programu wypoczynku.



    Radny Andrzej Wojtkowski ponownie zabierając głos w tym punkcie obrad poprosił o wyjaśnienie, czy kwota zapisana w projekcie budżetu na I LO to środki przeznaczone na aulę, czy inne zadania tej szkoły.



    Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że zabezpieczona w budżecie kwota jest przeznaczona na aulę. Jest ono realizowane, zostanie zakończone w roku 2012.



    Radna Bernadeta Krynicka poprosiła o informację dotyczącą przeznaczenia pomieszczeń przy ul. Kopernika, w których do niedawna mieściła się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.



    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że pomieszczenia przy ul. Kopernika, o które pyta radna Krynicka zostaną zaadaptowane na bursę. Przy ul. Polnej bursa zostanie zlikwidowana. Zostanie tam utworzony ośrodek zatrudniający zespół specjalistów dla nauczycieli i uczniów, którzy wymagają wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Jest to wymóg ustawowy. W przeciwnym wypadku taki zespół specjalistów samorząd musiałby zatrudnić w każdej szkole.



    Radna Bernadeta Krynicka poprosiła o wyjaśnienie, czy przewiduje się dodatkowe zatrudnienie pracowników do tego zespołu, jak też czy planowane jest utworzenie ośrodka wsparcia dla dzieci z autyzmem.



    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że dodatkowe zatrudnienie pracowników do w/w zespołu na chwilę obecną nie jest planowane. Jeśli zaś chodzi o wsparcie dla rodzin z dziećmi autystycznymi, to uważa, że właśnie jednym z jego celów i zadań będzie opracowanie programu i form pracy z dziećmi autystycznymi.



Radna Hanka Gałązka zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że bardzo dobrze się stało, że taki ośrodek wsparcia dla nauczycieli i uczniów powstaje. Bardzo istotnym tematem jest utworzenie ośrodka wsparcia dla rodzin, w których są dzieci autystyczne, o czym mówiła radna Krynicka. Następnie zwróciła się do Pani Prezydent i Naczelnika Wydziału Oświaty z prośbą, aby przy okazji termomodernizacji budynku przy ul. Kopernika pamiętać o wykonaniu tam w możliwie najszybszym terminie parkingu.


Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie /11 głosami za/ zaopiniowała projekt budżetu miasta Łomży na 2012 rok w działach merytorycznie podległych komisji.



Ad. 4


Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie w sprawie zamiaru likwidacji szkół – druk nr 220, 220A



    Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawił komisji Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty – zgodnie z drukiem nr 220 – w załączeniu do protokołu. Uzupełniając przedłożony wniosek wyjaśnił, że ustawa z dnia 11 sierpnia br. zmieniająca ustawę o systemie oświaty nakłada na samorządy obowiązek wygaszania szkół następujących typów: licea uzupełniające, technika uzupełniające, licea profilowane. Te szkoły, które od dawna już nie mają uczniów, zostały w sierpniu wygaszone. Proponowany projekt uchwały stanowi więc zabieg sanitarny, likwidujący szkoły, które nie mają szans już nigdy mieć u siebie uczniów.



    Radny Jan Bajno zwrócił się do Naczelnika Wydziału Oświaty z prośbą o przekazanie w/w informacji do mediów, które już zaczęły informować mieszkańców, że Rada likwiduje szkoły. Wyjaśnienie przedstawione przez Naczelnika jasno wskazuje, ze jest to zabieg czysto kosmetyczny i o tym powinni mieszkańcy Łomży również być poinformowani.



    Przewodniczący obrad stwierdził, że uwaga radnego Jana Bajno jest bardzo słuszna. Następnie w związku z brakiem dalszych uwag poddał pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.





    W wyniku głosowania komisja jednogłośnie – 11 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkół.



Ad. 5


Sprawy różne i wolne wnioski



1.    Przewodniczący obrad zapoznał komisję z pismem Przewodniczącego Rady w sprawie Planu Pracy Rady Miejskiej na 2012 rok. W związku z powyższym zwrócił się do członków komisji z prośbą o przemyślenie tematów, zastanowienie się nad tematyką sesji przyszłorocznych i zgłoszenie propozycji na kolejnym posiedzeniu komisji.


2.    Przewodniczący obrad w imieniu Prezydenta Miasta zaprosił członków komisji na wigilijne spotkanie opłatkowe, które odbędzie się dnia 21 grudnia br. o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej nr 5


3.    Radny Andrzej Wojtkowski w imieniu nauczycieli łomżyńskich szkół zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą o rozpatrzenie możliwości przyznawania stypendiów uczniom w dziedzinie szeroko rozumianej kultury. Dodał, że samorząd takie stypendia uczniom łomżyńskich szkół funduje za osiągnięcia naukowe i sportowe, Brak jest natomiast stypendiów dla uczniów uzdolnionych muzycznie, plastycznie, itp. którzy miasto Łomża reprezentują w całej Polsce i na świecie.


Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta zobowiązała się do uszczegółowienia regulaminu przyznawania stypendiów o stypendia dla uczniów uzdolnionych artystycznie.



Więcej spraw różnych komisja nie zgłosiła.



W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie komisji.

 

  • Data powstania: Data powstania: środa, 28 gru 2011 07:33
  • Data opublikowania: środa, 28 gru 2011 07:37
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej