Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 19/20 z dnia 6 lipca 2020 r.

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Pan Ireneusz Waldemar Cieślik – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, który po zapoznaniu się z listą obecności i stwierdzeniu quorum, przedstawił porządek posiedzenia (w załączeniu). Poprosił o uwagi do zaproponowanego porządku obrad. Komisja nie wniosła uwag i przyjęła następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 18/20 z dnia 20 maja 2020 r. 2. Informacja Prezydenta Miasta na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym – druk nr 450. 3. Przygotowanie do akcji „Bezpieczne wakacje”, bezpieczny wypoczynek na terenie miasta, monitorowanie i kontrolowanie miejsc i obiektów letniego wypoczynku. 4. Sprawy różne.

Ad. 1

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia.

            Komisja przyjęła protokół nr 18/20 z dnia 20 maja 2020 r. bez uwag.

 

Ad. 2

 

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym (informacja w załączeniu).

            Radny Andrzej Podsiadło stwierdził, że nie ma uwag do przedstawionej informacji, natomiast chciałby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach, które jest osłabiane przez samochody asenizacyjne.

            Przewodniczący Komisji zaproponował, aby do tematu poruszonego przez radnego Podsiadło wrócić w sprawach różnych.

            Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

            Komisja przyjęła informację określoną drukiem nr 450.

 

Ad. 3

 

            Paweł Piwowarski – Naczelnik WED wyjaśnił, że szkoły nie są placówkami organizującymi zbiorowy wypoczynek dzieci i młodzieży. Przeważnie organizują to biura wypoczynkowe, wczasowe, czasami szkoły użyczają tylko swoich obiektów, a przede wszystkim głównie bursy. W tym roku szkolnym bursy, z racji zagrożenia epidemiologicznego, nie wyraziły zgody na użyczenie swoich pomieszczeń do takiego celu firmom, które z Polski chciały zwieźć tutaj dzieci z różnych regionów w trosce o to, aby nie rozszerzać możliwości epidemii.

            Uwag i pytań nie zgłoszono.

            Przewodniczący Komisji zamknął realizacje pkt-u 3.

 

Ad. 4

 

            Radny Andrzej Podsiadło poruszył ponownie kwestię samochodów asenizacyjnych czyli tzw. beczkowozów. Stwierdził, że samochody te jeżdżą z nadmierną szybkością i stwarzają duże niebezpieczeństwo dla wszystkich. Jako przykład podał ul. Rybaki, gdzie jest ograniczenie prędkości od 30 do 40 km/h w niektórych miejscach, a kierowcy tych samochodów pozwalają sobie na jazdę z prędkością 80 km/h.

            Przemysław Chełstowski – WGK odnosząc się do wypowiedzi radnego Podsiadło zwrócił się z pytaniem jakie rozwiązanie wg Pana radnego należałoby zastosować, aby pomóc mieszkańcom, ponieważ wprowadzone tam jest ograniczenie do 40 km/h. Jeżeli zrobimy ograniczenie do 20/h, uważa, że nic to nie zmieni. Jeśli zastosujemy wyższe progi zwalniające, to nie będą mogły jeździć samochodowy osobowe. Z kolei wyznaczenie objazdów albo zakaz wjeżdżania tych samochodów spowoduje, że usługa wzrośnie na tyle, że mieszkańcy będą płacić jeszcze więcej. Jego zdaniem Komisja Bezpieczeństwa nie rozwiąże problemu. Mieszkańcy powinni zgłaszać to do policji z prośbą o częste kontrole. Poinformował, że Wydział Gospodarki Komunalnej wystosował pismo do policji o częstsze kontrole dotyczące samochodów ciężarowych jeżdżących przez ul. Rybaki, Zjazd i Sikorskiego z tego względu, że ilość samochodów ciężarowych wzrosła w mieście. Pismo w tej sprawie zostało również skierowane do ITD. i zobaczymy jaka będzie odpowiedź.

            Radny Maciej Borysewicz poinformował, że do Rady Miejskiej po raz kolejny wpłynęło pismo stowarzyszenia „Scubamaniak” z prośbą o wsparcie i dofinansowanie zakupu łodzi. Dodał, że rozmawiał z Prezydentem i Pan Prezydent wstępnie wyraził wolę dofinansowania tej łodzi. Zwrócił się z pytaniem, czy Komisja w dniu dzisiejszym mogłaby wystąpić do Pana Prezydenta z pismem w formie stanowiska, że Komisja Bezpieczeństwa przychyla się do wniosku stowarzyszenia i wnosi o wygospodarowanie środków na dofinansowanie łodzi.

            Przewodniczący Komisji poinformował, że takie pismo Komisja Bezpieczeństwa już wystosowała do Pana Prezydenta. W odpowiedzi Prezydent poinformował Komisję, że jeżeli będą środki, to stowarzyszenie „Scubamaniak” otrzyma wsparcie finansowe.

            Radny Andrzej Grzymała odnosząc się do ul. Kierzkowej stwierdził, że Przewodniczący RO nr 6 skierował kiedyś pismo o zwrócenie uwagi i być może zmianę organizacji ruchu, aby odcinek ul. Kierzkowej, od ul. Klasztornej do Placu Niepodległości, był jednokierunkowy. Ulica, szczególnie w okresie szkolnym, jest zatarasowana, trudno wyjechać z niej tym bardziej, że są 2 sklepy ogrodnicze obok siebie. Rada Osiedla do dzisiaj nie ma odpowiedzi na swoje pismo. Ponadto stwierdził, że za halą targową jest postawiony znak zakaz zatrzymywania się i postoju, a mimo to samochody cały czas stoją na całej długości pasa.

            Przemysław Chełstowski – WGK wyjaśnił, że do końca tematu ul. Kierzkowej nie zna, ale z tego co mu wiadomo, to przeciwko ulicy jednokierunkowej było Starostwo Powiatowe. Uważa, że temat jest do przedyskutowania jeżeli chodzi o organizację ruchu i ustawienie znaków drogowych. Odnośnie kwestii pojazdów parkujących przy hali targowej stwierdził, że sytuacja znana jest nie od wczoraj i jedynym rozwiązaniem jest straż miejska. Dodał, że może napisać pismo do straży miejskiej z prośbą o częstsze kontrole. Jego zdaniem należy przestrzegać obowiązujące przepisy, a nie szukać nowych rozwiązań.

            Przewodniczący Komisji zaproponował, aby w okresie wakacji pozostawić obowiązującą organizację ruchu na ul. Kierzkowej i rozważyć wprowadzenie jednokierunkowego ruchu na tej ulicy od 1 września. Odnosząc się do terenu przy hali targowej stwierdził, że nie widzi problemu, aby tę ulicę zrobić jednokierunkową ze względu na to, że do hali jest możliwość dojazdu z drugiej strony.

            Radny Artur Nadolny stwierdził, że zgłosili się do niego przedstawiciele firm transportowych z pytaniem, czy jest możliwość wydania zezwolenia przez most w ciągu u. Zjazd dla samochodów powyżej 40 t i dla pojazdów mających siedzibę w Łomży oraz wydania zezwolenia na przejazd przez Łomżę w godzinach nocnych.

            Przemysław Chełstowski – WGK wyjaśnił, że pod znakiem umieszczony jest napis „dotyczy tranzytu”, a to oznacza, że transport lokalny może jeździć, natomiast znak dotyczy samochodów, które nie mają siedziby w mieście, albo listu przewozowego do firm lokalnych.

            Stanisław Oszkinis – Wiceprzewodniczący Komisji zauważył, że jest budowanych dużo ścieżek rowerowych i bardzo dobrze, ale przy wjazdach na bazę transportową, szczególnie prawoskręt stwarza ogromne zagrożenie dla rowerzystów, ponieważ kierowca ciężarówki nie jest w stanie zauważyć rowerzysty, nadjeżdżającego z prawej strony. Jako przykład podał Holandię, gdzie na takim prawoskręcie dla rowerzysty stawia się znak stop. Uważa, że sprawa jest do dyskusji, bo w Polsce jeszcze tego nikt nie wprowadził.

            Przemysław Chełstowski – WGK stwierdził, że może się tym zająć, przeanalizować i udzielić odpowiedzi, czy jest to możliwe prawnie w tych naprawdę szczególnie niebezpiecznych miejscach.

 

 

 

            Przewodniczący Komisji przedstawił pismo mieszkańców ul. Poznańskiej, którzy zwrócili się do niego w sprawie zmiany organizacji ruchu na tej ulicy.

            Komisja poparła stanowisko mieszkańców ul. Poznańskiej.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

                                                                                                        Przewodniczący

                                                                                                    Komisji Bezpieczeństwa

 

                                                                                                 Ireneusz Waldemar Cieślik

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 20 sie 2020 12:03
  • Data opublikowania: czwartek, 20 sie 2020 12:05
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej