Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 33/21 z dnia 27 września 2021 r.

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Pan Ireneusz Waldemar Cieślik – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, który po zapoznaniu się z listą obecności i stwierdzeniu quorum, przedstawił porządek posiedzenia (w załączeniu). Poprosił o uwagi do zaproponowanego porządku obrad. Komisja nie wniosła uwag i przyjęła następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 32/21 z dnia 23 sierpnia 2021 r. 2. Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu miasta Łomża za I półrocze 2021 roku w działach merytorycznie podległych Komisji – druk nr 697. 3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Łomża w roku budżetowym 2022 pod nazwą „Założenia Polityki Społeczno - Gospodarczej Miasta Łomża na 2022 rok” – druk nr 700, 700 A. 4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Łomża – druk nr 699, 699 A. 5. Sprawy różne.

Ad. 1

Przewodniczący  Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia.

            Komisja przyjęła protokół nr 32/21 z dnia 23 sierpnia 2021 r. bez uwag.

 

Ad. 2

 

            Przewodniczący  Komisji otworzył dyskusję na temat            wykonania budżetu miasta Łomża za I półrocze 2021 roku w działach merytorycznie podległych Komisji (sprawozdanie w załączeniu).

            Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

Komisja, w wyniku głosowania 9 głosami za – jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Łomża za I półrocze 2021 roku w działach merytorycznie podległych Komisji  określone drukiem nr 697.

 

Ad. 3

 

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję na temat ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Łomża  w roku budżetowym 2022 pod nazwą „Założenia Polityki Społeczno - Gospodarczej Miasta Łomża na 2022 rok” (wniosek i projekt uchwały w załączeniu).

            Radny Andrzej Wojtkowski poprosił o wyjaśnienie, czy założenia polityki społeczno – gospodarczej wiążą się ściśle z zadaniami  do budżetu miasta na 2022 rok.

            Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta wyjaśniła, „że są to tylko wytyczne, ale oczywiście będą się one wiązały z budżetem, ale to, czy powiążą się, czy nie powiążą się zależy od Rady Miejskiej. Zadania na 2022 rok wyznaczają właściwie rozpoczęte już inwestycje, a pozostałe realizowane są jak co roku. W budżecie znajdą się zadania na tyle, na ile nam wystarczy budżet, bo wiadomo, że nie możemy wpisać nie wiadomo ile, jak nie mamy czym pokryć”.

            Przewodniczący Komisji stwierdził, „że w założeniach jest mowa o współpracy między miastem Łomża, a gminami Piątnica i Łomża. Poprosił o wyjaśnienie czego ta współpraca może dotyczyć. Na razie widzimy, że ta współpraca między Łomżą, a gminą Łomżą jest w nie najlepszych relacjach.”

            Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta wyjaśniła, współpraca dotyczy promocji regionu.

            Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono.

            Komisja, w wyniku głosowania 8 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały określony drukiem nr 700 A.         

 

Ad. 4

 

            Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję na temat zmiany Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Łomża. Przypomniał, że wniosek dotyczy zwolnienia z opłaty za nieczystości, które wywozi się z ogródków działkowych na terenie miasta Łomża.

            Dariusz Boryszewski – Naczelnik WGK przedstawił wniosek i projekt uchwały (w załączeniu). Prostując wypowiedź Przewodniczącego Komisji stwierdził, „że zmiana załącznika skutkuje tym, że w okresie od 1 listopada do końca lutego ten regulamin nie określa minimalnych pojemników, w które ogródki działkowe powinny się zaopatrzyć. Od 1 marca do 31 października wielkości te są określone podobnie, jak dla innych rodzajów zabudowy tzw. niezamieszkałej, a tutaj z racji, że Prezydent przychylił się do wniosku prezesów wprowadziliśmy zmianę w uchwale, że nie określamy minimalnych pojemników, co nie znaczy, że ogród działkowy w ogóle nie będzie miał ponosić opłat za odbiór odpadów. Dodał, że w okresie od 1 listopada do końca lutego okres na działkach jest martwy i działkowcy nie generują odpadów”.

            Radny Andrzej Grzymała poprosił o wyjaśnienie, czy to nie będzie skutkowało finansowo jeśli zmniejszymy pojemniki. Czy miasto będzie z tego tytułu ponosiło jakieś koszty. Zauważył, że teraz upominają się o to działkowcy, a za chwilę przyjdzie następna grupa, następna i następna. Stwierdził, że nie jesteśmy jakąś instytucją charytatywną, która by wyszczególniała poszczególne grupy i w związku z tym chce wiedzieć, czy   będą z tego tytułu jakieś skutki finansowe.

            Dariusz Boryszewski – Naczelnik WGK stwierdził, że „dla miasta Łomży nie będzie to miało skutków finansowych, gdyż zmiana załącznika nr 2 regulaminu dotyczy tzw.  nieruchomości niezamieszkałych, czyli usługowe, ogródki działkowe, szpitale, hotele, które są poza naszym, miejskim systemem odbioru odpadów i każda z tych instytucji, zgodnie z regulaminem, musi mieć zawartą  indywidualną umowę na odbiór odpadów i nie jest objęte naszymi wpłatami do systemu odpadowego”.

            Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono.

            Komisja, w wyniku głosowania 9 głosami za – jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały określony drukiem nr 699 A.

 

Ad. 5

 

            Stanisław Oszkinis stwierdził, że powstaje problem,  którego skutki możemy już niedługo odczuć, a mianowicie chodzi mu o ul. Nowogrodzką na odcinku od  ul. Sikorskiego do ul. Wojska Polskiego. Ul. Wojska Polskiego jest w tej chwili remontowana od ul. Sikorskiego w kierunku Łomżycy i jest jeden kierunek jazdy. Samochody, które przejeżdżają przez miasto w kierunku Suwałk mają wyznaczony objazd przez ul. Browarną do ul. Sikorskiego i powinny dojeżdżać do ul. Wojska Polskiego i dopiero skręcać w lewo, ale nie wszyscy kierowcy do tego się stosują. Więcej samochodów ciężarowych skraca sobie drogę unikając  świateł na dwóch skrzyżowaniach po drodze. Samochody jadą na wprost i ciężki sprzęt jedzie przez ul. Nowogrodzką. Przypomniał, że wcześniej również był objazd przez ul. Nowogrodzką i została ona zdegradowana. Nie wie ile  potrwa remont ul. Wojska Polskiego, ale coraz więcej samochodów jedzie przez ul.  Nowogrodzką i za chwilę będziemy musieli ją remontować.

            Lech Dobrowolski – Naczelnik WIR wyjaśnił, że co roku staramy się wyremontować jakiś odcinek ul. Wojska Polskiego. W tym roku remontowany jest odcinek od ul. Polnej do ul. Piwnej. Ul. Wojska Polskiego jest to droga, którą przemieszcza się cały tranzyt jadący przez miasto w kierunku Warszawy, Ostrołęki i te objazdy muszą być zrobione. Bardzo możliwe, że zdarzają się takie auta, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że jeżeli ktoś kieruje się ul. Nowogrodzką, to wyjazd jest przy urzędzie pracy i dla samochodów ciężarowych ten wyjazd jest dosyć utrudniony. Uważa więc, że niektórzy kierowcy jadą tędy nieświadomie. Remont ul. Wojska Polskiego potrwa do 30 listopada, taki jest termin zakończenia  inwestycji. Dodał, że dopóki  nie powstanie objazd w postaci Via Balticy, to nie wyprowadzimy TIR-ów z Łomży, a ul. Wojska Polskiego musimy remontować, bo wszyscy wiemy w jak fatalnym jest ona stanie. Myśli, że przez najbliższe 2-3 lata to się nie zmieni. Może dla mieszkańców ul. Browarnej za rok będzie to mniej uciążliwe z tego względu, że ten objazd będzie można zrobić nową ul. Meblową.

            Radni Andrzej Wojtkowski i Andrzej Grzymała poruszyli kwestię ul. Sikorskiego i mostu im. Hubala.

            Dariusz Boryszewski – Naczelnik WGK stwierdził, „że z tego, co kojarzy w przypadku mostu Hubala mamy wykonaną ekspertyzę dotyczącą osiadania podpór na tym moście, bo to jest problemem tego mostu. Sama jego stalowo-płytowo-żelbetowa konstrukcja nośna jest dostatecznie wytrzymała i bardziej chodzi i przyczółki mostowe. Co roku jest  zlecane badanie pomiarów osiadania i na razie nie ma zagrożenia, że ten most nierównomiernie osiada. Most osiada, ale chodzi o to, żeby równomiernie to się działo. Stąd są te ograniczenia tonażowe do 10 t. lub 15 t., zależy w jakich to jest godzinach, a sam most w sobie te 40 t., tak jak są dopuszczone pojazdy w ruchu w Polsce, może przenosić. Co do mostu na wjeździe również posiada taką ekspertyzę, nie pamięta, czy z 2004, czy 2008 roku, wykonaną przez  Instytut Badawczy Dróg i Mostów, z której wynika, że most mamy eksploatować na tzw. klasę C, czyli tam są te pojazdy do 30 t. Jeżeli znajdą się środki, to zostanie zlecona ekspertyza, aby zbadać stan obu mostów”.  

            Radny Andrzej Podsiadło stwierdził, „że rozpoczął się sezon grzewczy i należałoby wrócić do tematu wypożyczenia smogobusa. Dobrze by było, aby smogobus pokazał się przynajmniej raz na 2 tygodnie, szczególnie  na osiedlach domów jednorodzinnych”.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

 

 

 

                                                                                                        Przewodniczący

                                                                                                    Komisji Bezpieczeństwa

 

                                                                                                     Ireneusz Waldemar Cieślik

 

 

  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 15 lis 2021 09:40
  • Data opublikowania: poniedziałek, 15 lis 2021 09:42
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej