Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 40 posiedzeniu w dniu 25 lutego 2014 roku

 

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

1. Przyjęcie protokołu nr 39/2014 z poprzedniego posiedzenia komisji

2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Łomżyńskiej Rady Pożytku Publicznego przy Prezydencie Miasta - druk nr 681, 681A

3. Informacja Prezydenta Miasta nt. planu działań i funkcjonowania Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska, w tym Centrum Informacji Turystycznej w 2014 roku - druk nr 685

4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2014 rok – druk nr 684, 684A

5. Informacja Prezydenta Miasta o inwestycji „Bulwary Miejskie” - zawarte umowy najmu, użyczenia i pozyskane dochody w roku 2013 i o innych obiektach zarządzanych przez MOSiR - druk nr 678

6. Informacja o majątku zarządzanym przez MOSiR – ocena stanu technicznego /odbiory pogwarancyjne/ - druk nr 673, 677

7. Informacja o wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych 2014 - druk nr 675

8. Sprawy różne i wolne wnioski

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 39/2014 z poprzedniego posiedzenia komisji

 

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 39/2014 z ostatniego posiedzenia i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 5 głosami za.

 

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Łomżyńskiej Rady Pożytku Publicznego przy Prezydencie Miasta - druk nr 681, 681A

 

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Wawrzyniec Kłosiński - specjalista ds. współpracy z NGO, zgodnie z drukiem nr 681 – w załączeniu do protokołu.

Pani Grażyna Czajkowska i Pani Joanna Salwa Anucińska – przedstawicielki organizacji pozarządowych działających na terenie miasta Łomży zabierając głos w tym punkcie obrad podziękowały władzom miasta i merytorycznym pracownikom urzędu za współpracę przy konsultacjach w sprawie omawianego projektu uchwały, za uwzględnienie większości zgłoszonych wniosków. Wyraziły nadzieję na dalszą dobrą współpracę z miastem.

Komisja nie wniosła uwag i zapytań. W wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie – 6 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w w/w sprawie.

 

Ad. 3

Informacja Prezydenta Miasta nt. planu działań i funkcjonowania Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska, w tym Centrum Informacji Turystycznej w 2014 roku - druk nr 685

 

Informację w powyższej sprawie przedstawiła komisji Pani Ewa Grygo – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu, zgodnie z drukiem nr 685 – w załączeniu do protokołu.

Pan Zbigniew Kania – Wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska uzupełniając przedłożoną informację stwierdził, że LOT jest organizacją o charakterze społecznym, posiada bardzo ograniczone środki, stara się je pozyskiwać z różnych źródeł i raz się to udaje, raz nie. Na miarę posiadanych środków i możliwości realizuje statutowe zadania. Poinformował, że jeśli chodzi o infokiosk, to jest on pod nadzorem Polskiej Organizacji Turystycznej, która kiosk serwisuje, natomiast dane znajdujące się w infokiosku należą do Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że z przedłożonej informacji wynika, że LOT niewiele robi, podjęte w roku 2013 działania były bardzo skromne. Ponadto stwierdziła, że informacja jest bardzo ogólna. Podaje np., że członkowie organizacji uczestniczyli w wielu szkoleniach, naradach i spotkaniach roboczych, nie wymieniając w jakich i czego dotyczących.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski zwrócił się do Wiceprezesa LOT z prośbą o wyjaśnienie dlaczego budżet LOT w każdym roku jest inny, tj. w 2011 bardzo skromny, w roku 2012 już wyższy, a w 2013 roku tylko za 8 miesięcy wyższy niż cały budżet roku 2013. Poprosił o wyjaśnienie skąd się taka rozbieżność w środkach dysponowanych przez LOT, bo z tego co wie składka przekazywana LOT przez miasto jest co roku taka sama.

Pan Zbigniew Kania – Wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska wyjaśnił, że organizacja powstała jesienią 2010roku i nie dysponowała jeszcze żadnymi środkami. W roku 2011 członkowie, którzy LOT założyli, opłacali składki i już LOT miał jakiś budżet. W roku 2012 nastąpiło załamanie działalności LOT, dlatego budżet był tak niski. Rok 2013 przyniósł zmianę zarządu oraz rozkwit działalności, co uwidoczniło się też budżecie – LOT pozyskał środki z miasta oraz innych źródeł.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła. W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie – 6 głosami za przyjęła informację w powyższej sprawie.

 

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2014 rok – druk nr 684, 684A

 

Wniosek Prezydenta Miasta w sprawie zmian w budżecie na rok 2014 przedstawiła Pani Bożena Szypulska – Kierownik Oddziału Budżetu, zgodnie z drukiem nr 684 – w załączeniu do protokołu.

Komisja nie wniosła uwag do przedłożonego wniosku i w wyniku głosowania 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

 

Ad. 5

Informacja Prezydenta Miasta o inwestycji „Bulwary Miejskie” - zawarte umowy najmu, użyczenia i pozyskane dochody w roku 2013 i o innych obiektach zarządzanych przez MOSiR - druk nr 678

 

Informację w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Sławomir Grygo – Dyrektor MOSiR, zgodnie z drukiem nr 678 – w załączeniu do protokołu.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że dochody pozyskane w roku 2013 z funkcjonowania bulwarów są bardzo niskie i wyraziła nadzieję, że w tym roku to się o wiele zmieni. Dodała, że aby MOSiR mógł zarabiać na wypożyczaniu sprzętu, to musi mieć go odpowiednio dużo, muszą być też zapewnione odpowiednie warunki. Na chwilę obecną brak jest zejścia dla kajaków. Zapomniano o tym zupełnie na etapie projektu. Należy wykonać zejście, dokupić kajaków i wtedy będzie można mówić o prawdziwym wodniactwie w Łomży i dochodach z tego tytułu dla MOSiR.

Pan Sławomir Grygo – Dyrektor MOSiR stwierdził, że w tym roku sytuacja jeśli chodzi o sprzęt znacznie się poprawi. Zakupiono już pięć kajaków, pomost dla kajaków zostanie wykonany, zostaną położone podesty i problem zejścia dla kajaków automatycznie zostanie rozwiązany.

Radna Elżbieta Rabczyńska zwróciła się do Dyrektora MOSiR z prośbą o przedstawienie informacji dotyczących: ilu pracowników pracowało w MOSiR w momencie, kiedy objął stanowisko Dyrektora ośrodka, a ilu pracuje teraz; co z hangarem, który miał być przekazany na potrzeby MOSiR; czy rozważa się możliwości usytuowania na bulwarach stałego punktu gastronomicznego, który przynosiłby dochody oraz czy nie można zniwelować hałasu, który wydobywa się z punktów gastronomicznych /np. chłodni/, bo jest to miejsce, w którym się wypoczywa, a hałas urządzeń to uniemożliwia.

Pan Sławomir Grygo – Dyrektor MOSiR odpowiadając na zapytania radnej dotyczące stanu zatrudnienia w MOSiR wyjaśnił, że w momencie gdy obejmował stanowisko dyrektora MOSiR, pracowało tam 106 pracowników, dziś również MOSiR zatrudnia 106 osób. Kwestia ilości etatów nie uległa zmianie, natomiast zmianie uległa kwestia rozszerzenia działalności MOSiR, tj. do pracy na bulwarach zostały zatrudnione cztery dodatkowe osoby, na pływalni nr 1 również trzeba było zatrudnić nowych pracowników w związku z wydłużeniem jej czasu pracy o 4 godziny na dobę.

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału Inwestycji odpowiadając na zapytanie dotyczące hangaru stwierdził, że zostało przeprowadzone zapytanie ofertowe dotyczące projektu budowlanego posadowienia hangaru. Z uwagi na duże ceny ofert postanowiono, że miasto samo zajmie się postępowaniem środowiskowym do momentu uzyskania warunków zabudowy. Trwało to dość długo, ale pod koniec roku miasto uzyskało warunki zabudowy, bez konieczności opracowywania raportu środowiskowego. Była to jednak końcówka roku i dlatego MOSiR nie zdążył przeprowadzić zapytania ofertowego na już ograniczony zakres projektowania. Zapytanie cenowe zostało zrobione na początku 2014 roku. Koszt zadania jest ok. 20tys.zł niższy za opracowanie projektu, ale to jeszcze jest i tak kwota 30tys.zł.

Przewodniczący obrad zwrócił się do Naczelnika Wydziału Inwestycji z zapytaniem kiedy hangar zostanie na terenie MOSiR posadowiony, bo od 2-3 lat hangar leży tylko i niszczeje. Dodał, że gdyby MOSiR hangar posiadał, miałby dużo wyższe dochody z wynajmu hangaru.

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału Inwestycji wyjaśnił, że realizacja zadania jest uzależniona tylko i wyłącznie od środków finansowych. Jeśli tylko pojawią się pieniądze, nastąpi dalsza kontynuacja planowania posadowienia hangaru.

Pan Sławomir Grygo – Dyrektor MOSiR odpowiadając na zapytanie dotyczące gastronomii stwierdził, że na terenach bulwarów, którymi MOSiR administruje nie można uruchamiać żadnych punktów gastronomicznych. Dodał, że MOSiR korzysta z terenów miasta, które przylegają do bulwarów i na tych terenach miejskich znajduje się np. całoroczny punkt sprzedaży lodów. Ponadto jeden z przedsiębiorców dzierżawi kawałek terenu i uruchomił na nim punkt gastronomiczny, tzw. „Grzybek”. Gastronomia w tym punkcie zostanie rozszerzona w roku bieżącym. Ponadto w czasie imprez organizowanych przez MOSiR prywatne punkty gastronomiczne prowadzą swoją działalność i sprzedają napoje, żywność, itd.

Radna Elżbieta Rabczyńska zwróciła się do Naczelnika Wydziału Inwestycji z prośbą o złożenie deklaracji, że w tej kadencji hangar na terenie MOSiR zostanie posadowiony. Poprosiła o wskazanie konkretnego terminu realizacji tego zadania.

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału Inwestycji wyjaśnił, że będzie na ten temat rozmawiał z Panią Skarbnik. Jeśli znajdą się pieniądze, to uruchomi wszelkie procedury by hangar został posadowiony. Brak środków jest jedyną przeszkodą w realizacji tego przedsięwzięcia.

Radna Elżbieta Rabczyńska zwróciła się do Naczelnika Wydziału Inwestycji z zapytaniem czy zaplanował środki na posadowienie hangaruw budżecie miasta na rok 2014.

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału Inwestycji wyjaśnił, że nie zaplanował środków na ten cel.

Radna Elżbieta Rabczyńska odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że skoro środki nie zostały zaplanowane, to hangar na terenie MOSiR nie zostanie posadowiony.

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału Inwestycji uzupełniając wypowiedź wyjaśnił, że na koniec zeszłego roku miała być opracowana dokumentacja, ale jeszcze jej nie ma. Zaplanowane w zeszłym roku środki były niewystarczające żeby wybrać wykonawcę zadania w pierwszej turze.

Radna Elżbieta Rabczyńska stwierdziła, że dokumentacja to oddzielny temat niż zaplanowanie środków na to zadanie. W momencie uchwalania budżetu na rok 2014 należało o tym myśleć.

Radny Andrzej Grzymała poprosił o wyjaśnienie jaki byłby ogólny koszt posadowienia hangaru.

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału Inwestycji wyjaśnił, że sama dokumentacja to koszt ok. 30tys.zł. Z dokumentacji wyniknie koszt zadania. Uważa, że będzie to kwota ok. 100tys.zł, gdyż należy także zrobić zagospodarowanie działki, utwardzenie, przyłącze wodociągowe, sanitarne, energetyczne.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski podsumowując dyskusję stwierdził, że środki nie zostały na hangar zaplanowane, hangar leży i niszczeje. W związku z tym zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą o dokonanie analizy budżetu miasta i wygospodarowanie środków na ten cel i poinformowanie komisji o podjętych działaniach i planach związanych z hangarem na następnym posiedzeniu.

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału poinformował, że hangar jest zabezpieczony, leży pod dachem na bazie MPGKiM przy ul. Akademickiej.

Radny Konrad Haponik poprosił o informację na jakie cele MOSiR przeznaczyłby hangar, jakie ma w związku z nim plany i gdzie miałby on być usytuowany.

Pan Sławomir Grygo – Dyrektor MOSiR stwierdził, że na hangar jest już na terenie MOSiR wyznaczona działka – między MPWiK, a boiskiem syntetycznym. Dodał, że MOSiR planował przeznaczyć hangar do wynajmu, na zimowanie łodzi. Okazało się jednak, że aby w hangarze mogły być zimowane łodzie, to należałoby zainstalować dźwigary. To też są dodatkowe koszty. Dodał następnie, że MOSiR ma dużo sprzętu jeśli chodzi o stadion, nie mieści się z nim i hangar można byłoby na ten cel przeznaczyć, jako dodatkowe miejsce magazynowe. Kończąc wypowiedź stwierdził, że jeśli hangar zostanie posadowiony, MOSiR będzie go zagospodarowywał.

Radny Konrad Haponik stwierdził, że z wypowiedzi Dyrektor MOSiR wcale nie wynika to, co powiedział Przewodniczący komisji, tj. że jeśli MOSiR miałby hangar, to dochody ośrodka znacznie by wzrosły. To wcale nie jest równoznaczne.

Radna Bernadeta Krynicka odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że koszt posadowienia hangaru łącznie z dźwigarami może się okazać „niewarta skórki za wyprawkę”. Może lepiej to przeanalizować i hangar sprzedać.

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału Inwestycji stwierdził, że była przeprowadzona analiza samego projektu, bez urządzeń, o których wspomniał Dyrektor MOSiR.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski kończąc dyskusję w tym temacie raz jeszcze zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą o przekazanie na następne posiedzenie komisji wszelkich informacji dot. hangaru, w tym kalkulacji kosztów związanych z jego posadowieniem, a następnie jego utrzymaniem – czy będzie przynosił dochody, czy straty itd.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie informację w w/w sprawie przyjęła.

 

Ad. 6

Informacja o majątku zarządzanym przez MOSiR – ocena stanu technicznego /odbiory pogwarancyjne/ - druk nr 673, 677

 

Radny Konrad Haponik zabierając głos w sprawie w/w informacji stwierdził, że problem ze spękaniem ścian budynku na stadionie to sprawa, która od początku oddania obiektu przynosi problem. Z informacji wynika, że jest to błąd projektanta. W związku z powyższym poprosił o wyjaśnienie czy miasto wystąpi na drogę sądową w tej sprawie. Ponadto poprosił o wyjaśnienie co należałoby zrobić aby usterkę naprawić czy trzeba to po prostu wyburzyć?

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału Inwestycji stwierdził, że w dniu jutrzejszym ma spotkanie z radcą prawnym, który dalsze kroki w tej sprawie będzie podejmował. O ewentualnym sposobie rozwiązania problemu ścian zadecydować może tylko konsultant z projektantem, fachowcy którzy obiekt budowali.

Pan Sławomir Grygo – Dyrektor MOSiR uzupełniając wypowiedź Naczelnika Wydziału Inwestycji wyjaśnił, że zarówno Wydział Inwestycji, jak i MOSiR jako użytkownik idą w kierunku przesunięcia okresu gwarancji, jednak MAKBUD – wykonawca generalny nie chce się zgodzić.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski zwrócił się do Naczelnika Wydziału Inwestycji z zapytaniem co w tej sytuacji należy zrobić, by wykonawca wszystkie usterki naprawił.

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału Inwestycji stwierdził, że należy po raz kolejny wystąpić do projektanta, podeprzeć się ekspertyzą techniczną opracowaną przez rzeczoznawcę i konsekwentnie żądać przedstawienia rozwiązania eliminującego zjawisko, które się dzieje od początku przekazania inwestycji do użytku. Dodał, że na ostatnim spotkaniu w roku ubiegłym projektant stwierdził, że budynek jest bezpieczny, nie zagraża, dlatego na jutrzejszym spotkaniu z radcą prawnym ustali szczegóły dalszego postępowania w tej sprawie – co miasto zgodnie z umową jest w stanie wyegzekwować.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że Naczelnik Wydziału Inwestycji jest bardzo powolny w swoich działaniach, sprawa się ciągnie, a okres gwarancyjny mija. Są to ogromne koszty, ściany pękają i dojdzie do tego, że będzie miasto musiało to za własne pieniądze doprowadzać do należnego stanu.

Pan Marek Raszczyk – Naczelnik Wydziału Inwestycji stwierdził, że nie wszystko od niego zależy. W Wydziale i w MOSiR jest cała dokumentacja, cała korespondencja w sprawie gwarancji i jest tego kilka segregatorów. Cały czas są podejmowane działania zmierzające do doprowadzenia obiektu do porządku.

Radna Elżbieta Rabczyńska zabierając głos w tym punkcie obrad poprosiła, aby na następne posiedzenie komisja otrzymała następujące informacje: jakie usterki na stadionie należy jeszcze usunąć, kiedy usterki zostaną wykonane, co zostało już zrobione – kiedy sprawa dotycząca usterek zostanie zakończona?

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski również poprosił Panią Prezydent, aby na kolejnym posiedzeniu została komisji bardzo szczegółowo przedstawiona sprawa dalszego postępowania miasta w sprawie usunięcia wszelkich usterek na stadionie oraz ostatecznego ich wykonania.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła. W wyniku głosowania komisja 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących w/w informację przyjęła.

 

Ad. 7

Informacja o wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych 2014 - druk nr 675

 

Informację w powyższej sprawie przedstawiła komisji Pani Ewa Grygo – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu, zgodnie z drukiem nr 675 – w załączeniu do protokołu.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że na lodowisku w dni świąteczne panuje bałagan - na lodowisku przebywa zbyt wiele osób, nie jest zachowany porządek, a łyżwy są nienaostrzone. Zwróciła się do Dyrektora MOSiR z prośbą o zwrócenie baczniejszej uwagi na lodowisko w roku przyszły, aby było one obiektem na który chce się przyjść, żeby było bezpieczne, itd. – żeby funkcjonowało na należytym poziomie.

Pan Sławomir Grygo – Dyrektor MOSiR wyjaśnił, że w 2013 roku MOSiR zakupił 50 par nowych łyżew, a stare łyżwy przez otwarciem lodowiska zostały naostrzone. Przyznał, że w tym sezonie zimowym z lodowiska skorzystało bardzo dużo osób i czasami było ono zagęszczone. Dopuszczalna liczba osób przebywających na lodowisku w tym samym czasie to 70. Zwróci uwagę, by w roku przyszłym kwestie poruszone przez radną były dopilnowane i co trzeba naprawione.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski podziękował za przedłożoną, bardzo szczegółową i merytorycznie przygotowaną informację. Następnie zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą o ujęcie w budżecie miasta na rok przyszły środków na wypoczynek letni i zimowy. Stwierdził, że wygospodarowanie środków na opłacenie nauczycieli za zajęcia w czasie wypoczynku spowoduje, że oferty placówek oświatowych będą bogatsze.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i wyniku głosowania jednogłośnie – 7 głosami za przyjęła informację w powyższej sprawie.

Ad. 4

Sprawy różne i wolne wnioski

 

Komisja nie zgłosiła żadnych spraw w tym punkcie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: środa, 26 mar 2014 07:55
  • Data opublikowania: środa, 26 mar 2014 07:57
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej