Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 19 posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2012 roku

 

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

1.    Przyjęcie protokołu nr 18/2011 z poprzedniego posiedzenia komisji

2.    Sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Informacja na temat przyznanych dotacji klubom sportowym na 2012 rok – druk nr 304, 304/1

3.    Informacja o imprezach sportowych i rekreacyjnych na terenie miasta Łomży w I kwartale 2012r. - druk nr 303

4.    Sprawy różne

 

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 18/2011 z poprzedniego posiedzenia komisji

 

            Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 18/2012 z dnia 28 lutego 2012r. i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 5 głosami za.

 

Ad. 2

Sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Informacja na temat przyznanych dotacji klubom sportowym na 2012 rok – druk nr 304

 

            Sprawozdanie w w/w sprawie przedstawiła komisji Pani Ewa Grygo – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu – zgodnie z drukiem nr 304 – w załączeniu do protokołu.

            Przewodniczący obrad zabierając głos w dyskusji poprosił Panią Annę Bigiej o wyjaśnienie, na jakiego rodzaju zadania mogą być przeznaczane środki wydatkowane w ramach otwartych konkursów ofert, a pochodzące z profilaktyki.

            Pani Anna Bigiej – inspektor ds. zdrowia i patologii społecznych wyjaśniła, że kluby sportowe w 2011 roku wydatkowały środki z profilaktyki na: wynagrodzenia za zajęcia opiekuńczo-wychowawcze /25zł brutto za godzinę lekcyjną/, zakup nagród i upominków, wynajęcie sali, transport, wyżywienie, a przede wszystkim na prowadzenie zajęć profilaktycznych z młodzieżą. W 2011 roku na w/w zadania profilaktyczne sportowe wydatkowano z budżetu miasta kwotę 459.270zł. W roku 2012 pierwszy konkurs na pozalekcyjne zajęcia z profilaktyki został ogłoszony na kwotę 240tys.zł. Do wczoraj można było składać oferty na drugi konkurs nie tylko na zajęcia sportowe, ale i pozostałe zadania realizowane w ramach ŁPPiRPA na kwotę 640tys.zł. Jest to konkurs, w którym mogły brać udział wszystkie organizacje pozarządowe działające na terenie miasta Łomży. Na typowe zajęcia sportowe pozalekcyjne w budżecie miasta na 2012 rok została przeznaczona kwota 240tys.zł, konkurs został już rozstrzygnięty i środki zostały przekazane.

            Następnie Przewodniczący obrad stwierdził, że w roku ubiegłym Rada przyjęła poprawkę dot. regulaminu przyznawania dotacji, polegającą na tym aby regulamin, którym posługuje się komisja przy rozdysponowywaniu środków konkursowych był również umieszczany na BIP miasta Łomża, aby każdy kto chce wziąć udział w konkursie wiedział na co może liczyć. Rada poprawkę w/w przyjęła, jednak nie została ona w tegorocznych ogłoszeniach o konkursach uwzględniona. Następnie stwierdził, że w roku ubiegłym komisja wnioskowała do Prezydenta o zwiększenie udziału środków na sport w budżecie miasta. Ten wniosek również nie został uwzględniony. W innych miastach udział zadań sportowych w ogólnej puli środków ich budżetów jest znacznie większy niż w budżecie miasta Łomży. Na tym sport łomżyński bardzo traci. Z roku n a rok kluby sportowe dostają coraz mniej środków. W wielu z nich szkolenie dzieci i młodzieży podupadnie. Należy coś w tym kierunku zrobić, podjąć działania zmierzające do lepszego finansowania sportu dzieci i młodzieży.

            Następnie głos w dyskusji zabrał Pan Dariusz Syrnicki – Łomżyński Klub Karate. Stwierdził, że w roku ubiegłym na sport młodzieżowy ŁKK otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 20tys.zł, a w br. kwotę o 5tys.zł mniejszą pomimo tego, że osiągnięcia zawodników klubu za rok 2011 były bardzo duże. Jeśli natomiast chodzi o sport seniorski, to w br. klub nie otrzymał na ten cel ani złotówki. Kończąc wypowiedź podziękował za dotację dla klubu na wyjazd zawodniczki na Olimpiadę do Tokio.

            Pani Ewa Grygo – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że jeśli chodzi o budżet na sport, to wydziałowi który kieruje również bardzo zależy na tym, aby procentowy udział środków na sport w budżecie miasta był większy, jednak to w bardzo dużej mierze zależy od Rady, bo to Rada uchwala budżet miasta. Wydział może na sport wydać tylko tyle środków, ile uchwali Rada. Odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego obrad stwierdziła, że na BIP miasta Łomża zostały umieszczone regulaminy szczegółowe każdego konkursu z określeniem kryteriów.

            Pan Józef Babiel - Wydział Kultury, Promocji i Sportu zabierając głos w tym temacie stwierdził, że w każdym regulaminie konkursu ogłaszanego przez miasto zostały podane kryteria, jakimi ma się kierować komisja konkursowa przy ocenie wniosków i przydzielaniu środków podmiotom, organizacjom, klubom i stowarzyszeniom ubiegającym się o środki z miasta. Dodał, że nie da się jedną miarą oceniać wszystkich, należy brać pod uwagę wiele aspektów przy podziale środków i tak np. W br. nawet jeśli klub uzyskał więcej punktów niż w roku poprzednim, uzyskać mógł mniejsze dofinansowanie, gdyż wartość punktu się obniżyła ze względu na to, że inne kluby również zdobyły więcej punktów. Ogólna większa liczba punktów wszystkich klubów sportowych spowodowała w sumie mniejszą wartość jednego punktu. Łomżyński Klub Karate, którego Prezes zabrał w dniu dzisiejszym głos otrzymał w ubiegłym roku kwotę 8tys.zł dotacji na tygodniowy wyjazd jednej zawodniczki do Tokio, a ŁKS otrzymał kwotę 120tys.zł na udział drużyny liczącej 22 zawodników i uczestniczy w systemie rozgrywek trwających przez cały rok, itd. Następnie wyjaśnił, że nie zgadza się z wypowiedzią Przewodniczącego, że z roku na rok środki z budżetu miasta przeznaczone na sport są coraz mniejsze. Jako przykład podał np. ŁKS 1926 – w 2011r. 100tys.zł, w br. 120tys.zł „w pierwszym rozdaniu”, Prefbet Śniadowo – w 2011r. 61.tys.zł, w tym roku 65tys.zł, itd. Dodał, że dzięki temu, że w roku ubiegłym Prezydent Miasta zdecydował się po raz pierwszy na skierowanie części środków z profilaktyki na sport, pieniądze jakie na ten cel trafiły do łomżyńskich sportowców były dużo większe niż w latach poprzednich, a ponadto po raz pierwszy sport seniorski otrzymał dofinansowanie. W tym roku kwota środków z profilaktyki na sport jeszcze została zwiększona do kwoty 240tys.zł

            Przewodniczący obrad odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził, że z profilaktyki nie można finansować dzieciom i młodzieży wyjazdów na zawody sportowe, dlatego należy operować dwoma kwotami: tą na współzawodnictwo sportowe i tą z profilaktyki na zajęcia pozalekcyjne.

            Radna Bernadeta Krynicka zabrała głos w sprawie ŁK Karate. Stwierdziła, że z wyjaśnień prezesa klubu wynika, że klub ten dostał dużo mniej środków z miasta niż w roku ubiegłym, a wypracował dużo więcej punktów, co Pan Babiel uzasadnił zmniejszeniem wartości jednego punktu przeliczeniowego. Inne kluby dostały jednak większe dotacje. Poza tym stwierdziła, że jeżeli chodzi o wyjazd zawodniczki klubu na olimpiadę do Tokio, to środki te pochodziły z innej puli, z pieniędzy jakie miasto przyznaje w sytuacjach szczególnych i taka sytuacja w przypadku tego klubu zaistniała – wyjazd zawodniczki na Olimpiadę do Tokio. Nie rozumie zaistniałej sytuacji. Czy klub dlatego dostał w br. mniej pieniędzy bo jedna jego zawodniczka otrzymała dofinansowanie do wyjazdu? Uważa, że miasto powinno być wdzięczne wszystkim tym, którzy coś chcą na rzecz miasta robić, że promują Łomżę, a robią to z pasji, nie mają z tego zysku. Przesadą jest, że ci ludzie muszą pisać wnioski, kajać się przed urzędem a i tak i nic nie dostaną. W ramach środków które na ten cel są w budżecie przeznaczone należy rozdzielać środki uczciwie. Radni w tym udziału nie biorą, nie są w komisji opiniującej i przyznające środki w ramach konkursów ofert.

Pan Józef Babiel - Wydział Kultury, Promocji i Sportu nie zgodził się z w/w oceną radnej. Stwierdził, że praca pracowników urzędu podlega ocenie Prezydenta Miasta. Pracownicy wykonując swoje obowiązki służbowe realizują politykę Rady Miejskiej, a także Prezydenta Miasta.  Dodał, że w priorytetach przyjętych w sporcie seniorskim były brane pod uwagę określone czynniki. Przy tych czynnikach najwyżej punktowaną dyscypliną, znajdującą się w najwyższej klasie rozgrywkowej oceniony został AZS Wałkuscy w ekstraklasie tenisa stołowego, ze względu na zainteresowanie MŁKS 1926 – III liga, gry typu piłka siatkowa i piłka ręczna kobiet – walka o II ligę – w tych priorytetach przy tej wielkości środków jaka na ten cel znajduje się w budżecie miasta na karate środków zabrakło w ocenie komisji oceniającej wnioski konkursowe.

            Przewodniczący obrad ponownie zabierając głos w dyskusji zwrócił się do Pani Naczelnik Grygo z zapytaniem, czy jest taka możliwość aby w bieżącym roku na BIP miasta Łomża przy ogłaszaniu konkursów zostaną umieszczone także zasady, kryteria, którymi posługuje się komisja opiniująca złożone wnioski.

            Pani Ewa Grygo – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu stwierdziła, że zasady, o których mówi Przewodniczący komisji są na BIP umieszczane. Były umieszczone w roku ubiegłym, w tym roku również. Są to oddzielne dla każdego konkursu zasady przydzielania dotacji i komisja oceniająca oferty bierze je pod uwagę. 

Pan Józef Babiel wyjaśnił, że punktacja ofert ma odniesienie tylko do jednego konkursu. Do konkursu związanego z programami sportowymi dzieci i młodzieży. Nie ma już takiego systemu punktowania w sporcie seniorskim, ani w wydarzeniach sportowych. Nie można więc mówić, że taki algorytm jest w ogóle możliwy do zrobienia. Następnie poinformował, że w dniu dzisiejszym Prezydent Miasta podpisał zarządzenie w sprawie powołania Łomżyńskiej Rady Sportu, w skład której wchodzi również radny Andrzej Wojtkowski - Przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji. Rada Sportu jest gronem, które zajmie się całokształtem spraw związanych z lokalnym sportem, w tym również regulaminami konkursów.

Radny Konrad Haponik zabierając głos w dyskusji stwierdził, że z wyjaśnień Pana Babiela wynika, że tenis stołowy otrzymał w tym roku dużo więcej środków niż w roku ubiegłym. Poprosił o wyjaśnienie dlaczego tak się stało, gdyż jego zdaniem wyniki uzyskał porównywalne w stosunku do roku ubiegłego.

Pan Józef Babiel wyjaśnił, że w ubiegłym roku drużyna tenisa grała w pierwszej lidze, a walczyła o ekstraklasę. W tym roku gra ekstraklasę. Jest to najwyższa klasa rozgrywkowa, więc zgodnie z obowiązującymi kryteriami skala dofinansowania przez miasto wzrosła.

Radny Konrad Haponik odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził, że wyższych wyników w sporcie niż karatecy z ŁK Karate prowadzonego przez Pana Syrnickiego nie osiąga w Łomży nikt. Takie są fakty, więc tym bardziej nie rozumie braku dofinansowania dla tego klubu i nie dziwi się rozczarowaniu Prezesa Syrnickiego.

Pan Józef Babiel nie zgodził się z w/w wypowiedzią. Stwierdził, że inni sportowcy, inne kluby łomżyńskie mają również ogromne osiągnięcia. Jako przykład podał Panią Justynę Korytkowską z klubu Prefbet Śniadowo, która walczy o Olimpiadę, ekstraklasa kobiet w tenisie stołowym to też najwyższa klasa rozgrywek. Następnie poinformował, że miasto Łomża musi określić jakie dyscypliny sportu seniorskiego będzie dofinansowywało w szczególności, jakie dyscypliny będą priorytetowe. Jeżeli miasto tego nie zrobi, to rozdrobni tak środki znajdujące się w budżecie miasta na ten cel, że w ogóle nie będzie szansy żeby wesprzeć kogokolwiek. Prezydent Miasta przyznając dotacje na rok bieżący powiedział głośno: „w priorytetach w sporcie seniorskim miasto Łomża stawia na piłkę nożną, lekką atletykę, tenis stołowy, siatkówkę i piłkę ręczną”.

Radna Bernadeta Krynicka zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że Prezydent powołuje Radę Sportu, jest Komisja Sportu Rady Miejskiej ale Pan Prezydent już sam wie to, co powinno być najważniejsze w łomżyńskim sporcie. Nie rozumie więc po co komisja Rady i Rada Sportu. Zapytała po co tworzy się takie gremia. To jakaś fikcja.

Pani Ewa Grygo – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu stwierdziła, że zgodnie z prawem Prezydent Miasta powołuje komisje ds. rozpatrywania ofert konkursowych, natomiast ostateczna decyzja o wysokości przydziału dotacji podejmuje Prezydent Miasta.

Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Andrzej Wojtkowski – Przewodniczący Komisji. Stwierdził, że jest bardzo zdziwiony wiadomością przekazaną przez Pana Babiela, że Prezydent Miasta podjął już decyzję na jaki sport w mieście stawia. Osobiście uważa, że podstawą jest szkolenie dzieci i młodzieży. W związku z tym, że pieniędzy na sport szkolny jest coraz mniej, niebawem nie będzie możliwości zorganizowania np. licealiady. Sport szkolny upada. Nie jest przeciwny sportowi seniorskiemu, ale priorytetem zadań sportowych dofinansowywanych przez miasto powinien być sport dzieci i młodzieży. Ponadto stwierdził, że dyskusja na komisji w temacie sportu łomżyńskiego trwa od ponad roku i nadal nic się nie zmieniło, brak wspólnych działań i rozmów. Komisja wnioskowała o zwiększenie udziału procentowego środków na sport w budżecie miasta na ten rok, jednak wniosek nie został zrealizowany.

Pan Mirosław Skawski – UKS „Jedynka”. Stwierdził, że ucieszyło go zapewnienie przekazane przez Pana Józefa Babiela, że siatkówka należy do sportów priorytetowych w naszym mieście. Wyraził nadzieję, że do tego dojdzie. Następnie wyjaśnił, że „kieszonkowe”, jakie w tym roku UKS „Jedynka” dostał od Pana Prezydenta w marcu, po dwóch tygodniach zostało przelane na konto klubu i w tej chwili klub nie ma żadnych pieniędzy. Z braku środków finansowych siatkarki nie pojechały na Mistrzostwa Polski Juniorek. Gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli, którzy np. zasponsorują wyjazd zawodniczek na mecze, udział ich we wszelkich zawodach stałby pod ogromnym znakiem zapytania. Dodał, że dwa mecze dzielą klub od II ligi, ale wiąże się to z wyjazdami, na które klub środków nie ma. Jeden turniej kosztuje 6tys.zł, a klub otrzymał dotację z miasta w wysokości 15tys.zł na cały rok. Następnie odnosząc się do toczącej się dyskusji stwierdził, że uważa, że nie  tędy droga, aby wszyscy skakali sobie do oczu wzajemnie i się rozliczali, bo to niczemu nie służy. Prezydent powołał Radę Sportu, która zajmie się wieloma aspektami łomżyńskiego sportu i z pewnością coś zaradzi. Jako przedstawiciel klubów sportowych i wyraziciel ich opinii stwierdził, że w Łomży potrzebna jest debata środowiska sportowego – wszystkich ludzi pracujących i zainteresowanych sportem. Pieniędzy w budżecie na sport jest bardzo mało, tak być nie może, że na sport w mieście przeznacza się 0,3% budżetu miasta. To jest żenujące. Inne miasta na sport przeznaczają po 2-3% swojego budżetu. Tu rola Rady, by uchwalając budżet na kolejny rok zadbała o większe środki na sport.

Radna Bernadeta Krynicka wyjaśniła, że Komisja Sportu złożyła wniosek o zwiększenie w budżecie miasta na 2012 rok środków na sport. Środki zwiększono do 3% ale większość „pożera” MOSiR, a mówi się, że to idzie na sport.

Następnie głos w dyskusji zabrał Pan Jerzy Kierażyński – MŁKS 1926. Stwierdził, że jeśli chce się coś osiągnąć w każdej dziedzinie, to nie należy działać w pojedynkę. Sama komisja nic nie wskóra, może pisać wiele wniosków, więc należy utworzyć lobby sportowe, które niejako wymusi chociażby np. poświęcenie jednej z sesji Rady rozwojowi sportu w Łomży. Ponadto należy stworzyć taką atmosferę w mieście, aby zakłady pracy funkcjonujące w mieście zechciały dotować lokalny sport. Tu dużą rolę odegrać może Prezydent Miasta, władze miasta.

Pan Józef Babiel ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdził, że w roku bieżącym, przeciwieństwie do lat poprzednich było dużo mniej negatywnych sygnałów, informacji dotyczących kwot przyznanych klubom dotacji. Wyraził nadzieję, że powołana przez Prezydenta Miasta Rada Sportu rozwiąże przede wszystkim problem komunikacji pomiędzy Prezydentem, urzędnikami i Radą, zajmie się regulaminami i być może przy akceptacji komisji dokona w nich zmian.

Przewodniczący obrad stwierdził, że już jedna debata w sprawie sportu w mieście się odbyła na komisji. Uczestniczyło w niej wielu przedstawicieli klubów. W dniu dzisiejszym frekwencja jest dużo niższa, bo wielu działaczy sportowych już „machnęło ręką”, że tylko się mówi dużo, dyskutuje, a z tej dyskusji i tak nic nie wynika. Następnie stwierdził, że podejmie się zwołania drugiej debaty w sprawie sportu łomżyńskiego w okresie jesiennym, przed uchwalaniem budżetu miasta na 2013 rok. Następnie w związku z wyczerpaniem dyskusji zaklął w/w punkt obrad.

Sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Informacja na temat przyznanych dotacji klubom sportowym na 2012 rok – druk nr 304 komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie – 4 głosami za.


Ad. 2

 

Analiza organizacji i przebiegu imprez sportowych i rekreacyjnych w mieście Łomży


            Radny Andrzej Modzelewski zabierając głos w sprawie powyższej informacji stwierdził, że w tym roku odbyło się bardzo dużo różnych imprez, w tym wiele organizowanych przez MOSiR. Dodał, że bardzo dużo dzieje się dobrego w mieście w tym zakresie i wszystko funkcjonuje bardzo dobrze. Pomimo tego, że mówi się często, że MOSiR pochłania bardzo dużo pieniędzy ale przynosi to efekty.

            Komisja nie wniosła uwag do w/w informacji


Ad. 3

Sprawy różne:

 

            Przewodniczący obrad poinformował komisję, że miał zaszczyt uczestniczyć w Gali Sportu zorganizowanej przez ŁK Karate. Uważa, że należy podjąć działania zmierzające do tego, by taka gala, jedna, wspólna dla wszystkich sportowców w mieście była organizowana, jak to się odbywało kilka lat wstecz.

            Następnie w związku z wyczerpaniem porządku dziennego zamknął posiedzenie komisji.

 

 

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 15 cze 2012 07:51
  • Data opublikowania: piątek, 15 cze 2012 07:53
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej