Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 33 posiedzeniu w dniu 26 sierpnia 2013 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji

2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2013 - druk nr 574, 574A

3. Ocena przygotowania bazy sportowej i rekreacyjnej na terenie miasta przed nowym rokiem szkolnym - druk nr 565

4. Analiza regulaminu stypendiów sportowych przyznawanych przez Prezydenta Miasta

5. Wytypowanie przedstawiciela Komisji do Komisji Stypendialnej

6. Sprawy różne.

Ad. 1

Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 32/2013 z poprzedniego posiedzenia i w wyniku głosowania przyjęła go 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2013 - druk nr 574, 574A

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski poprosił o informację dot. zapisu w & 2 pkt. 1.2 projektu w/w uchwały, tj. na jaki cel i z jakich środków dokonany został remont placu zabaw przy ul. Długiej. Ponadto poprosił o informację dot. zapisu w & 2 pkt. 2.6 – na jaki cel środki w wysokości 50tys.zł zostaną przeznaczone? Na zakup nowego hangaru?

Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że remont placu zabaw był konieczny, dotyczył naprawy urządzeń zabawowych, a środki na realizację tego zadania zostały przesunięte z gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Odnosząc się do zapytania dot. zwiększenia planowanych wydatków inwestycyjnych w rozdziale 92604 & 6050 dotyczą opracowania projektu i uzyskania pozwolenia na posadowienie wcześniej zakupionego hangaru na potrzeby MOSiR. Ostateczny koszt zadania zostanie wyłoniony po rozstrzygnięciu przetargu.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania pozytywnie /4 głosami za, przy braku głosów przeciw i 3 głosach wstrzymujących/ zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2013 w działach merytorycznie podległych komisji.

 

Ad. 3

Ocena przygotowania bazy sportowej i rekreacyjnej na terenie miasta przed nowym rokiem szkolnym - druk nr 565

Informację na temat przygotowania bazy sportowej i rekreacyjnej na terenie miasta przed nowym rokiem szkolnym przedstawił komisji Pan Sławomir Grygo – Dyrektor MOSiR w Łomży, zgodnie z drukiem nr 565 – w załączeniu do protokołu.

Radny Zbigniew Prosiński zwrócił się do Dyrektora MOSiR z zapytaniem, czy planowana Izba Sportu zostanie zrealizowana z własnych środków, czy zewnętrznych.

Dyrektor MOSiR poinformował, że w MOSiR obecnie pracują nieodpłatnie więźniowie z aresztu w Czerwonym Borze i wykonują różne prace. Po ich zakończeniu przystąpią, również nieodpłatnie do realizacji Izby Sportu. Niezbędne materiały zakupi MOSiR z własnych środków. Nie będą to duże koszty, ani skomplikowane prace – trzeba w tym pomieszczeniu wyszlifować i pomalować ściany. Dodał, tym tematem interesuje się wiele osób, szczególnie ze środowiska sportowego. W Łomży jest bardzo dużo pamiątek i będzie można je zebrać, i w Izbie Sportu umieścić. Uważa, że koszt realizacji tego zadania wyniesie ok. 6tys.zł i będzie ono rozłożone w czasie. Jeśli w tym roku nie uda się, w przyszłym na pewno zechce je wykonać.

Radny Andrzej Modzelewski ponowił zapytanie zadane kilka miesięcy temu, tj. czy sprawa połączenia przejścia dolnej i górnej części na pływalni nr 2 utknęła w miejscu, czy coś w tym kierunku się robi.

Dyrektor MOSiR wyjaśnił, że ośrodek był już nawet przygotowany do wprowadzenia połączenia dolnej i górnej części pływalni, jednak problem utknął w sanepidzie. Aby zrobić przejście musi być dezynfekcja nóg /poprzez umieszczenie niecki – takiej jak przy wyjściu z szatni na basen/, i która to niecka musiałaby zostać włączona w system całej pływalni. Inne rozwiązania nie są przez sanepid honorowane. Bardzo żałuje, że obie części nie są połączone, bo takie rozwiązanie przyniosłoby wiele korzyści – i dla korzystających z basenu, którzy mogliby przemieszczać się po całej pływalni, i dla MOSiR w postaci większych wpływów finansowych.

Przewodniczący obrad zwrócił się do Dyrektora MOSiR, czy czynione są starania aby dostosować hostel przy ul. Zjazd do wynajmu na zgrupowania sportowe. Przypomniał, że temat ten poruszał już kilka miesięcy temu, że warto byłoby aby sportowcy trenujący na łomżyńskim stadionie mieli na miejscu zapewnione noclegi i posiłki.

Dyrektor MOSiR wyjaśnił, że w tym roku trzykrotnie z hostelu korzystać będzie drużyna tenisa „Wałkuscy”. Ogólnie hostel średnio miesięcznie jest wykorzystywany w 75%. Jest to bardzo wysokie obłożenie, a gości nowych wciąż przybywa. Brak jest w hotelu pełnej gastronomii, ale jest w nim aneks kuchenny z wyposażeniem i każda osoba mieszkająca w hotelu może z niego korzystać. Uważa, że przy tak dużym obłożeniu hotelu, wyłączenie go na 2-3 tygodnie na czas zgrupowania sportowego, nie jest dobrym rozwiązaniem, bo może MOSiR pozbawić tych klientów, którzy systematycznie z hotelu korzystają.

Przewodniczący obrad odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził, że hostel zarabia, bo ma konkurencyjne ceny i bardzo dobrze. Zwrócił się jednocześnie z prośbą, by MOSiR rozreklamował się, by zarabiał nie tylko hostel, ale wszystkie obiekty znajdujące się na stadionie – by stadion tętnił życiem. Jako przykład podał Olecko. Stwierdził, że w Olecku w czasie wakacji stadion od godz. 8 rano do godz. 22 tętnił życiem, a poprzez to zarabiał MOSiR. Takie rozwiązania powinny być wprowadzone i na łomżyńskim stadionie.

Radna Bernadeta Krynicka odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że również jest zdania, że MOSiR powinien dążyć do pozyskania jak największej ilości pieniędzy. Jednak uważa, że jeśli to zgrupowanie by korzystało z hotelu to cena musiałaby być niższa, a są w Łomży internaty i kluby sportowe powinny w nich się lokować tym bardziej, że tam właśnie jest i nocleg i wyżywienie na miejscu.

Radny Andrzej Modzelewski stwierdził, że można połączyć wynajem obiektów na stadionie z wynajmem internatów na potrzeby zgrupowań sportowych. MOSiR powinien taką ofertę przygotować i rozpropagować.

Przewodniczący obrad zamykając w/w temat zwrócił się do Dyrektora MOSiR z prośbą, bo tak jak zaproponował radny Andrzej Modzelewski, MOSiR przygotował ofertę dot. możliwości korzystania z obiektów sportowych w Łomży.  Następnie poprosił o wyjaśnienie dot. wykonania podestów trybunie dla VIP na stadionie oraz kwestii kriokomory na pływalni nr 2 – czy ona funkcjonuje itp.

Dyrektor MOSiR wyjaśnił, że dnia 20 sierpnia br. Urząd Miejski w Łomży, w związku z brakiem akceptacji proponowanych sposobów zmniejszenia wysokości posadowienia siedzisk na trybunie VIP na stadionie miejskim, skierował do projektanta pismo w sprawie podania innych wariantów rozwiązań tego problemu.  Odnosząc się do kriokomory wyjaśnił, że odbyły się trzy turnusy zabiegów w kriokomorze, jednak nastąpiły trzy przypadki lekkich odmrożeń i należało kriokomorę zamknąć. Okazało się, że tego typu obiekty jak pływalnie nie są obiektami, w których kriokomory mogą funkcjonować z uwagi na zbyt dużą wilgotność - wilgotność przekraczającą 50 stopni. W związku z zaistniałą sytuacją MOSiR zakupił osuszacz powietrza, został on umieszczony w kriokomorze i dnia 10 września br.  ruszy IV turnus zabiegów w kriokomorze.

 

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie /7 głosami za/ oceniła przygotowanie bazy sportowej i rekreacyjnej miasta przed nowym rokiem szkolnym.

 

Ad. 4

Analiza regulaminu stypendiów sportowych przyznawanych przez Prezydenta Miasta

 

Przewodniczący obrad wprowadzając do tematu stwierdził, że tematowi stypendiów sportowych w łomżyńskim regulaminie przyznawania stypendiów Prezydenta Miasta  poświęcone są tylko dwa punkty. Regulaminy innych miast mają kilka stron, są bardziej szczegółowe. Jako przykład podał regulaminy obowiązujące w Gdańsku, Białymstoku czy Suwałkach, z którymi się zapoznał i na podstawie których przedstawił członkom komisji na piśmie propozycje zmian do zastosowania w uchwale Rady Miejskiej Łomży w tej sprawie. Dodał, że chciałby, aby temat stypendiów był przedmiotem obrad sesji wrześniowej.

Pani Prezydent Mirosława Kluczek odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego Komisji stwierdziła, że tematem zmiany regulaminu komisja i Rada mogą się zająć, jednak ewentualny, nowo uchwalony regulamin będzie mógł obowiązywać od września 2014 roku. Tegoroczne stypendia muszą być przyznawane wg obowiązujących przepisów.

Radna Elżbieta Rabczyńska zwróciła się do Pani Prezydent z prośbą o wyjaśnienie, o jakie szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe chodzi w uchwale dot. stypendiów przyznawanych przez Prezydenta Miasta Łomży, czy do tej pory takie osiągnięcia w Łomży były, w jakiego typu szkołach, czy na I roku studiów?

Pani Prezydent Mirosława Kluczek wyjaśniła, że stypendia o których mowa, są przyznawane uczniom –wszystkich typów szkół oraz studentom I roku studiów za udział w olimpiadach i konkursach sportowych i naukowych różnych szczebli. Dodała, że łomżyńscy uczniowie i studenci od wielu lat osiągają bardzo wysokie osiągnięcia zarówno naukowe, jak i sportowe, są laureatami wielu olimpiad i konkursów.

Następnie komisja zajęła się wytypowaniem zespołu ds. opracowania regulaminu przyznawania stypendiów.

W dyskusji do składu zespołu zostali zgłoszeni radni: Andrzej Wojtkowski, Konrad Hapinik i Andrzej Modzelewski.

W/w radni wyrazili zgodę na pracę w zespole.

Przewodniczący obrad do udziału w pracach zespołu zaprosił: Panią Ewę Grygo – Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu, Pana Andrzeja Piechocińskiego – Naczelnika Wydziału Oświaty oraz Pana Sławomira Grygo – Dyrektora MOSiR.

W/w osoby wyraziły zgodę na pracę w zespole.

W wyniku głosowania 6 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym Komisja wyłoniła zespół w składzie:

1. Andrzej Wojtkowski

2. Konrad Haponik

3. Andrzej Modzelewski

4. Ewa Grygo

5. Andrzej Piechociński

6. Sławomir Grygo

Przewodniczący komisji kończąc dyskusję w w/w sprawie zaproponował, aby tematem stypendiów Komisja zajęła się na kolejnym posiedzeniu, po przedstawieniu propozycji zmiany regulaminu przez w/w, wyłoniony przez komisję zespół.

Ad. 5

Wytypowanie przedstawiciela Komisji do Komisji Stypendialnej

Do składu Komisji   Stypendialnej zgłoszono następujące kandydatury:

Przewodniczący obrad zgłosił kandydaturę radnego Konrada Haponika.

Radny Konrad Haponik wyraził zgodę.

Radny Konrad Hapinik zgłosił kandydaturę radnej Bernadety Krynickiej.

Radna Bernadeta Krynicka nie wyraziła zgody.

Radny Andrzej Modzelewski zgłosił kandydaturę Przewodniczącego Komisji – radnego Andrzeja Wojtkowskiego.

Radny Andrzej Wojtkowski nie wyraził zgody.

Radna Bernadeta Krynicka zgłosiła kandydaturę radnego Andrzeja Grzymały.

Radny Andrzej Grzymała nie wyraził zgody.

Więcej kandydatur nie zgłoszono. W związku z powyższym Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie kandydaturę radnego Konrada Haponika jako przedstawiciela komisji w Komisji Stypendialnej.

W wyniku głosowania 6 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym Komisja opowiedziała się za wytypowaniem radnego Konrada Haponika.

Ad. 6

Sprawy różne i wolne wnioski:

1. Radny Zbigniew Prosiński zwrócił się do Dyrektora MOSiR z prośbą o przedstawienie informacji na temat funkcjonowania Miejskiej Ligi Piłki Nożnej, zasad zatrudniania osób obsługujących ligę, kosztów jej utrzymania, itp.

Pan Sławomir Grygo – Dyrektor MOSiR wyjaśnił, że w czerwcu 2012r. MOSiR podpisał porozumienie z TKKF, które jest stowarzyszeniem i współuczestniczy w prowadzeniu ligi. Środki wpływające od drużyn, tzw. wpisowe, są przelewane na konto TKKF.  Z tych środków – ok. 10tys.zł TKKF pokrywa koszty opieki lekarskiej i sędziów. MOSiR dofinansowuje ligę kwotą ok. 3-4tys.zł.

Radny Zbigniew Prosiński zwrócił się do Dyrektora MOSiR z prośbą o przygotowanie bardziej szczegółowych danych dot. ligii i przedstawienie ich na najbliższym posiedzeniu komisji, w tym ile osób z MOSiR jest zaangażowanych w działalność, ile MOSiR to kosztuje. Dodał, że liga działa pod logo MOSiR-u, TKKF w żadnych informacjach dot. ligi nie figuruje.

Radny Andrzej Modzelewski zabierając głos w sprawie ligi piłki nożnej stwierdził, że chciałby zwrócić uwagę na osoby obsługujące ligę, a nie zatrudnione w MOSiR. Wszelkie uwagi pod adresem tych osób, w tym zgłaszane na forum internetowym „idą na konto” MOSiR. Ludzie nie mają zastrzeżeń do pracowników MOSiR, ale na forum ze strony administratorów bardzo często prowadzone są bardzo nieciekawe dyskusji. W związku z powyższym zwrócił się do Dyrektora MOSiR z prośbą na zwrócenie uwagi na ten problem.

Radny Zbigniew Prosiński nawiązując do w/w wypowiedzi stwierdził, że skoro MOSiR firmuje ligę swoim logo, to powinien trzymać nad tym więcej pieczy. MOSiR jako organizator powinien bardziej zaangażować się w regulamin ligi, by nie była ona tym czym jest obecnie „prywatnym folwarkiem”. MOSiR powinien się zająć również doborem sędziów, wśród których są osoby niekompetentne. MOSiR albo powinien się ligą bardziej zainteresować, albo w ogóle od niej odciąć.

Dyrektor MOSiR poinformował, że liga jest autonomiczna, posiada swój regulamin organizacyjny, który został przyjęty przez wszystkie zespoły. MOSiR nawet nie stara się w przyjęty przez członków ligi regulamin interweniować. Dodał, że swego czasu podobne sygnały otrzymywał. Odbył rozmowy z pewnymi osobami, sprawa wyciszyła się i sądził, że problem już nie istnieje. Okazuje się, że problem nadal jest, więc postara się w jakiś sposób go wyeliminować.

2. Przewodniczący obrad zapoznał komisję z treścią pisma Zarządu Łomżyńskiego Klubu Karate w sprawie przeznaczenia nieruchomości znajdującej się przy ul. Reymonta na cele zgodne z działalnością statutową klubu – pismo w załączeniu do protokołu. Następnie zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą o pomoc klubowi w znalezieniu docelowej siedziby.

3. Radna Elżbieta Rabczyńska poprosiła Dyrektora MOSiR o informację dot. pracy w MOSiR. Zapytała jak mu się pracuje na stanowisku dyrektora ośrodka, czy ma jakieś problemy, itp.

Pan Dyrektor Grygo poinformował komisję, że w MOSiR, jak w każdej firmie, problemów jest sporo, ale wszystkie stara się rozwiązywać na bieżąco. Dodał, że MOSiR wzmocnił się kadrowo. Pani Krystyna Łukasiuk została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora ośrodka. Poinformował, że niebawem rozpoczną się prace związane z posadowieniem hangaru, w którym będzie przechowywany sprzęt ośrodka, jak też część hangaru będzie można wynajmować osobom fizycznym.

4. Radny Andrzej Grzymała zwrócił się z zapytaniem do Dyrektora MOSiR dot. dalszego przebiegu budowy bulwarów nad Narwią.

Dyrektor MOSiR wyjaśnił, że jest dokumentacja oraz pozwolenie na budowę II etapu budowy bulwarów. Z informacji jakie posiada wynika, że II etap bulwarów jest droższy i problem tkwi w funduszach, jakie miasto musiałoby na ten cel przekazać chcąc uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych.

Więcej spraw w tym punkcie obrad nie zgłoszono.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: środa, 25 wrz 2013 08:20
  • Data opublikowania: środa, 25 wrz 2013 08:24
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej