Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 9 posiedzeniu w dniu 5 lipca 2011 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

Protokół nr 9/2011

z posiedzenia Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia

z dnia 5 lipca 2011 roku

W posiedzeniu komisji uczestniczyły osoby zgodnie z załączoną listą obecności.

Posiedzenie Komisji otworzyła i obradom przewodniczyła radna Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji. Na wstępie Przewodnicząca obrad powitała zebranych i po zapoznaniu się z listą obecności stwierdziła prawomocność posiedzenia. Następnie poprosiła o uwagi do proponowanego porządku obrad /w załączeniu/.

Radna Bernadeta Krynicka wniosła o uzupełnienie porządku obrad o punkt: „Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez miasto Łomża” - druk nr 133, 133A. Zdaniem radnej Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia powinna zająć się tym tematem i omówić go w pkt. 5, przed „Sprawami różnymi”.

W wyniku głosowania komisja w/w poprawkę przyjęła 5 głosami za -jednogłośnie.

Więcej uwag do proponowanego porządku posiedzenia komisja nie wniosła i w wyniku głosowania jednogłośnie i w wyniku głosowania jednogłośnie – 5 głosami za przyjęła następujący porządek dzienny:

1. Przyjęcie porządku dziennego

2. Przyjęcie protokołu nr 8/2011 z poprzedniego posiedzenia komisji

3. Ocena z realizacji za 2010 rok Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2008-2013 – druk nr 131

4. Ocena funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej za 2010 rok - druk nr 129

5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez miasto Łomża” - druk nr 133, 133A

6. Sprawy różne

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 8/2011 z poprzedniego posiedzenia komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 8/2011 z poprzedniego posiedzenia Komisji i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 5 głosami za.

Ad. 2

Ocena z realizacji za 2010 rok Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2008-2013 – druk nr 131

Informację z realizacji za 2010 rok Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2008-2013 przedstawiła Komisji Pani Anna Fabin – Zastępca Dyrektora MOPS – zgodnie z drukiem nr 131 – w załączeniu do protokołu.

Radna Bernadeta Krynicka zabierając głos w sprawie w/w informacji stwierdziła, że zbyt dużo w niej znalazło się górnolotnych stwierdzeń, a zbyt mało przedstawiono faktycznie zrealizowanych zadań, których z pewnością MOPS podjął wiele. Ocena realizacji zadań powinna przedstawiać fakty namacalne, efekty działań. Takiej konkretnej informacji o tym, co w zakresie realizacji w/w programu w mieście się realizuje oczekuje w roku przyszłym. Rzetelna informacja pozwoli komisji na podjęcie działań w kierunku udzielenia pomocy np. w ubieganiu się o dodatkowe środki na zadania.

Radna Agata Gołaszewska zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że spotkała się z wieloma bardzo pochlebnymi słowami na temat działalności MOPS w zakresie realizacji omawianego programu. Dodała, że sprawą, na którą niepełnosprawni mieszkańcy zwracają uwagę, którą należy dopracować jest słaba informacja o tym, z jakich programów, jakich świadczeń mogą skorzystać, co im się należy. Najczęściej dowiadują się dzięki tzw. „poczcie pantoflowej”. Należy znaleźć sposób, by tego typu informacje trafiały do konkretnych grup społecznych bezpośrednio.

Pani Anna Fabin – Zastępca Dyrektora MOPS wyjaśniła, że osoby niepełnosprawne komunikują się między sobą, otrzymują informację z MOPS, jak też z Urzędu Pracy, bo duża ich liczba jest tam zarejestrowana. Dodała, że osoby zgłaszające się do MOPS są informowane o przysługujących im świadczeniach, o realizowanych programach i działaniach dzięki którym mogą uzyskać dodatkową pomoc w postaci np. dofinansowania, itp. Dodała, że MOPS ma swoje wydzielone środki na pomoc osobom niepełnosprawnym, a Urząd Pracy również dysponuje takim funduszem. Tam niepełnosprawni również mogą liczyć na pomoc w zakresie zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej, stworzenia stanowiska pracy dla niepełnosprawnej osoby, itp.

Radny Andrzej Modzelewski zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że nie raz pytał w Urzędzie Pracy o możliwość utworzenia stanowiska dla osoby niepełnosprawnej. Odpowiedziano mu, że takiej możliwości nie ma, nie ma dofinansowań do tego. Brak jest tam jakiejkolwiek informacji w tej sprawie.

Pani Anna Fabin – Zastępca Dyrektora MOPS wyjaśniła, że pracodawcy mogą liczyć na pomoc z Urzędu Pracy np. w postaci otrzymania środków na stworzenie konkretnego stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania pozytywnie 4 głosami za – jednogłośnie oceniła realizację za 2010 rok Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2008-2013.

Ad. 3

Ocena funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej za 2010 rok - druk nr 129

Sprawozdanie z funkcjonowania DPS za rok 2010 przedstawił komisji Pan Franciszek Chrzanowski – Dyrektor DPS zgodnie z drukiem nr 129 – w załączeniu.

Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w tym temacie zwróciła się do Dyrektora DPS z zapytaniem, czy środki za które wykonano remont pochodziły z Urzędu Miejskiego, czy i z innych źródeł.

Pan Franciszek Chrzanowski – Dyrektor DPS wyjaśnił, że Pan Prezydent Turkowski przeznaczył na remont DPS środki w kwocie 200tys.zł, Pan Prezydent Brzeziński – 300tys.zł. Poza tym ogrom środków DPS z pozyskał z PFRON, sporą kwotę przyznało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Poza tym Wojewoda Strzaliński przekazał na remont DPS kwotę 500tys.zł, Marszałek Zgrzywa nie dał ani grosza, natomiast jego następca Marszałek Krzyżewski przekazał 500tys.zł. Dodał, że modernizacja DPS trwała na przestrzeni ponad 20 lat. Prace były wykonywane etapami i w zależności od możliwości finansowych realizowano je. Ponadto poinformował, że na początku lat 90-tych ośrodek znajdował się na krajowej liście ośrodków przeznaczonych do likwidacji, ponieważ miał niskie parametry metrażowe, zatrudnieniowe, kwalifikacyjne personelu, itp. Został opracowany jego program naprawczy. Oceniono go bardzo dobrze, stwierdzono, że warto dać na niego środki i od tego czasu /prawie 20 lat/ DPS z roku na rok osiągał coraz lepsze warunki zarówno lokalowe, jak i kadrowe. Na dzisiaj tylko 2 osoby na 94 zatrudnione ma średnie wykształcenie, pozostały personel to osoby z wyższym, specjalistycznym wykształceniem. Kończąc wypowiedź wyjaśnił, że cały postęp, jaki się w DPS dokonał to zasługa wielu ludzi, w tym bardzo dobrej, nisko zarabiającej ale bardzo oddanej swojej pracy kadry pracowniczej.

Radna Bernadeta Krynicka zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że w/w sprawozdanie zostało przygotowane bardzo dobrze, nie wymaga żadnych dodatkowych wyjaśnień.

Komisja nie wniosła uwag do w/w sprawozdania i w wyniku głosowania zaopiniowała je jednogłośnie pozytywnie – 4 głosami za.

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez miasto Łomża - druk nr 133, 133A

Komisja po zapoznaniu się z wnioskiem Prezydenta Miasta w powyższej sprawie zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie - 4 głosami za, wraz z autopoprawką przyjętą w dniu wczorajszym na posiedzeniu Komisji Edukacji i Kultury z Komisją Finansów i Skarbu Miasta polegającą na zmianie w § 1 pkt. 2 zapisu „Czas zajęć dla realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego określa się w wymiarze 5 godzin dziennie od 700 do godziny 1200”, na zapis: „Czas zajęć dla realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego określa się w wymiarze 5 godzin dziennie od 800 do godziny 1300”.

Ad. 5

Sprawy różne:

Przewodnicząca obrad przedstawiła komisji odpowiedź Prezydenta Miasta na wniosek komisji w sprawie wynagrodzeń pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy – w załączeniu.

Więcej spraw różnych nie zgłoszono.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 27 wrz 2011 08:27
  • Data opublikowania: wtorek, 27 wrz 2011 08:32
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej