Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 39 posiedzeniu w dniu 4 października 2005 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Założenia Polityki Społeczno-Gospodarczej Miasta Łomży na 2006 rok.
Posiedzenie komisji otworzył i obradom obu komisji przewodniczył Pan Jan Walęcki - Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej. Poinformował, że spotkanie odbywa się z udziałem przedstawicieli Forum Gospodarczego Łomży, których powitał. Stwierdził następnie, że spotkanie poświęcone jest Założeniom Polityki Społeczno – Gospodarczej Miasta Łomży na 2006 rok. Dodał, że jest to temat, który Rada na ostatniej sesji omówiła i przyjęła, jednak uważa, że spotkanie w takim gronie pozwoli poznać opinię i stanowisko przedstawicieli Forum Gospodarczego Łomży. Ponadto jest to temat, który nie jest zamknięty. Materiał ten został opracowany w oparciu o wszystkie, inne dokumenty, które Rada wcześniej przyjęła.
Pan Tomasz Gałązka – Przewodniczący Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego uzupełniając dodał, że wyznaczenie terminu spotkania po sesji Rady Miejskiej spowodowane było okresem przedwyborczym. Dodał, że założenia polityki społeczno gospodarczej są bardzo ogólne i ewentualne uwagi będzie można wkomponować.
Pan Zbigniew Lipski zwrócił uwagę, że w posiedzeniu nie biorą udziału osoby, które przygotowywały ten materiał. Jego zdaniem brakuje osób kompetentnych, a więc prezydenta miasta i jego zastępców oraz naczelników wydziałów.
Pan Tomasz Gałązka – Przewodniczący Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego wyjaśnił, że na spotkanie zostali zaproszeni Z-ca Prezydenta Miasta Pan Marcin Sroczyński oraz Naczelnik WPGiI Pani Wiesława Serwatko i nie wie czym spowodowana jest nieobecność tych osób.
Pan Maciej Zajkowski – ŁIPH zabierając głos stwierdził, że jeśli maja się odnosić do jakichkolwiek materiałów, to prosiłby, aby materiały te trafiały do nich dużo wcześniej, a nie na 2-3 dni przed spotkaniem. Dodał, że jest to jego uwaga techniczna, ponieważ członkowie forum są bardzo zajętymi ludźmi. Źle się stało, że Rada przyjęła założenia, a teraz pyta czy dobrze, ale jeśli współpraca ma się rozwijać, to musimy dyskutować. Zwrócił się z pytaniem czy radni maja jakikolwiek wpływ na założenia czy jest tylko ciałem opiniotwórczym.
Pan Jerzy Brodziuk stwierdził, że Założenia Polityki Społeczno – Gospodarczej były na stronie internetowej, a biuro rady nie ma obowiązku powielania i rozsyłania materiałów do każdego obywatela. Ponadto jest to dokument, którego przyjęcie obliguje czas i czas ten jest wyznaczony do końca września każdego roku chyba że Rada nie zamierza przyjąć budżetu w roku bieżącym, a przyjmie go w roku następnym, co skutkuje niekorzystnie na realizacje inwestycji. Stwierdził następnie, że nie jest to forum do tłumaczenia się z czegokolwiek, natomiast chcielibyśmy wysłuchać konkretnych uwag i opinii do założeń. Założenia powinny zawierać wszystkie działania miasta i dają możliwość kształtowania w różny sposób planu i budżetu miasta w elementach, które nie są związane z przekazywaniem środków. Nie ujmują, i to spotkało się z uwagami ze strony radnych, elementów strategicznych. Jeżeli przedstawiciele forum maja konkretnie sprecyzowane uwagi co do potrzeb kształtowania polityki miasta, to chętnie komisje wysłuchają i „przetrawią” w pozytywnym znaczeniu.
Pan Maciej Zajkowski – ŁIPH poinformował, że 6 września odbyło się spotkanie, w trakcie którego zostały przekazane przedstawicielowi Prezydenta wstępne uwagi do pewnych kwestii i na 5 pkt-ów tylko jedno znaleźliśmy, a reszty nie. Rozumie, że to nie Rada tworzy założenia i w tym co mówił nie ma żadnej złośliwości.
Pan Wojciech Winko – FGŁ zabierając głos stwierdził, że w tych założeniach tak naprawdę nie ma żadnych założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta. Stwierdził, że materiał ten został opracowany m.in. na podstawie Strategii zrównoważonego rozwoju miasta, której pierwszym i podstawowym celem jest tworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju gospodarczego miasta, tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości oraz wzrost atrakcyjności miasta. Można się było spodziewać, że w założeniach na 2006 rok dużo więcej miejsca zostanie poświęcone polityce gospodarczej. Jego zdaniem założenia zostały przepisane z roku ubiegłego i dodano tylko dosłownie jeden punkt, który nie mieścił się w tamtym roku. Następnie przytoczył zapis ze str. 16 założeń dot. podjęcia działań zmniejszających bezrobocie m.in. przygotowanie oferty inwestycyjnej dla potencjalnych inwestorów. Zauważył, że minęło 5 lat od przyjęcia strategii i czy nie warto byłoby stworzyć w mieście zasobu nieruchomości.
Pan Jerzy Brodziuk uważa, że powinno paść pytanie w jaki sposób i czy jest możliwe powiększenie gminnego zasobu nieruchomości. Gdzie te tereny znaleźć i kosztem czego je kupić. Dodał, że takie pytania w tej kadencji padały wielokrotnie.
Kontynuując Pan Wojciech Winko stwierdził, że brakuje w założeniach przede wszystkim związania środowiska biznesu z samorządem miasta. Gdyby był taki zapis, wówczas tych problemów, o których teraz jest mowa, na pewno by nie było. W założeniach nie ma ani słowa na temat np. powołanej 2-3 lata temu Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta.
Pan Zbigniew Lipski stwierdził, że przyjęliśmy zasadę, że zaczynamy rozmawiać o rzeczach ważnych i trudnych dla miasta. W związku z tym, że nie osób, które przygotowywali materiał zaproponował, aby dyskusja dotyczyła tego, co nie ma w założeniach, a co powinno być. Zwrócił uwagę, że temat ten będzie zamykał się dopiero przy tworzeniu budżetu.
Pan Jerzy Brodziuk uważa, że na wiele pytań odpowiedzi nie padną, bo jeżeli mówimy o potrzebie powołania rady gospodarczej, to możemy udzielić takiego wsparcia, ale musimy pamiętać, że ta rada powoływania jest przez prezydenta. Jego zdaniem należy rozmawiać o konkretach, które leżą w kompetencjach Rady Miejskiej, komisji.
W związku z powyższym Pan Wojciech Winko zwrócił się z zapytaniem czy Prezydent i Rada Miejska to są organy tego samego samorządu terytorialnego ? Uważa, że tego samego i jeżeli przyjmowane są założenia polityki społeczno-
gospodarczej i w założeniach Rada Miejska przyjmuje potrzebę istnienia rady gospodarczej przy Prezydencie Miasta, to Prezydent musi tę radę powołać i tak należy jego zdaniem to rozumieć, a nie inaczej.
Pan Zbigniew Lipski odnosząc się do wypowiedzi Pana Winko stwierdził, że trzeba uwzględnić jedną rzecz, a mianowicie zapisy nowej ustawy o samorządzie, która wzmocniła pozycję prezydenta, a osłabiła pozycję rady. Ustawodawca pozostawił prezydentowi pole manewru i nie wie czy Pan Prezydent powoła taką radę gospodarczą. Radni, bez udziału organu wykonawczego, nie odpowiedzą na wszystkie pytania.
Ponownie zabierając głos Pan Wojciech Winko zwrócił się z prośbą o zapraszanie członków forum gospodarczego i przesyłanie im materiałów na posiedzenia, których przedmiotem będą tematy gospodarcze.
Pan Bernard Szymański – ŁIPH poruszył problem wykonywania inwestycji w mieście. Stwierdził, że inwestycja prowadzona na ul. Poznańskiej jest realizowana w sposób nieprzemyślany i chaotyczny. Ulica Poznańska od zawsze jest ulicą newralgiczną dla miasta. Przełożenie rury na długości 45 m staje się problemem na kilka tygodni. Roboty wykonywane są „pod publiczkę”, kilku pracowników „kręci” się, ale rzeczywiście nic „nie idzie”. Stwierdził, że jest rozczarowany tą inwestycją miejską i uważa, że inwestycje nie są przygotowane. Następnie przedstawił sytuację związaną z realizacją separatorów.
Pan Jan Makuszewski – ŁIPH stwierdził, że jest jednym z większych dostarczycieli podatku od nieruchomości w tym mieście. Odnosząc się do założeń stwierdził, że należy przemyśleć zróżnicowanie podatku od wielkości nieruchomości i wprowadzić przedziały. Druga sprawą, na którą chciałby zwrócić uwagę jest brak TBS. W innych miastach istnieje ten rodzaj budownictwa i dobrze funkcjonuje.
Pan Zbigniew Lipski stwierdził, że chciałby, aby budżet miasta na 2006 rok został przyjęty do końca bieżącego roku, aby było wiadomo, co czeka nas w przyszłym roku.
Pan Jan Bajno stwierdził, że jest innego zdania. Uważa, że nie ma potrzeby przyjmowania budżetu w grudniu jeśli prawie 40 % środków z budżetu inwestycyjnego przechodzi na rok następny.
Pan Jerzy Brodziuk stwierdził, że główną przyczyna napięć na tym polu jest nie zrozumienie funkcji z jednej strony Rady Miejskiej i Prezydenta, a z drugiej strony nie zrozumienie potrzeb, czy tez brak możliwości rozwiązania przez samorząd tych spraw gospodarczych, o których mówią przedstawiciele forum gospodarczego. Odnosząc się do wypowiedzi Pana Makuszewskiego stwierdził, że nie zna takiej podstawy prawnej, która umożliwiłaby ustalenie wysokości podatku w zależności od wielkości nieruchomości. Dodał, że z poprzedniej dyskusji Forum Gospodarczego Łomży zapisał jeden wniosek dotyczący koncesji alkoholowych. Poinformował, że wspólnie z 10 innymi kolegami taki wniosek złożył. Wyjaśnił, że ze strony radnych nie ma żadnych oporów jeżeli chodzi o spotkania i dyskusje na temat spraw gospodarczych.
Pan Wojciech Winko powtórzył dwa wnioski dot. nie podnoszenia podatków i zapraszania członków forum na posiedzenia komisji z przesłaniem im materiałów.
Przewodniczący obrad stwierdził, że komisja nie może obiecać zabezpieczenia i przesłania materiałów 50-u osobom będących w składzie Forum Gospodarczego. Następnie dziękując przybyłym na posiedzenie gościom, zakończył dyskusję.

W dalszej części posiedzenia Przewodniczący obrad przedstawił wniosek o zajęcie stanowiska wobec wyników rokowań w sprawie wykupu nieruchomości pod skrzyżowanie ul. Browarnej z ul. Wojska Polskiego i ul. Poznańską (wniosek w załączeniu do protokołu). Poprosił członków Komisji Gospodarki Komunalnej o uwagi do przedstawionego wniosku.
Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 8 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących zaopiniowała powyższy wniosek pozytywnie.
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący obrad zamknął wspólne posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 16 sty 2006 12:28
  • Data opublikowania: poniedziałek, 16 sty 2006 12:32
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 10:28
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej