Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 8 posiedzeniu w dniu 31 maja 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Dyskusja nt projektu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta.

Pani Wiesława Serwatko – Naczelnik WPGiI otwierając spotkanie przedstawiła autorów projektu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Łomży do 2020 roku ( projekt w załączeniu) dr Sieraka  i dr Ziółkowskiego. Wyjaśniła, że celem dzisiejszego spotkania jest konsultacja i dyskusja na temat projektu Strategii.            

Pan dr Ziółkowski – SGH zabierając głos poprosił, aby dzisiejsze spotkanie potraktować jako spotkanie robocze i konsultacyjne, ponieważ  na podstawie złożonych wniosków, uwag i postulatów został opracowany projekt dokumentu, który został nazwany wersją wstępną do dyskusji, poprawek i uzupełnień. Chcieliby dzisiaj usłyszeć opinię o tym dokumencie, co należałoby zmienić, dodać, wykreślić, gdzie występują błędy i niedociągnięcia.  Wyjaśnił następnie, że dokument ten oparty jest o dotychczas obowiązującą strategię do 2015 roku. Ta strategia została uzupełniona, uaktualniona i dostosowana do warunków UE. W momencie uchwalania tj. 2002 roku Polska nie była jeszcze w unii, a w chwili obecnej dołożono wszelkich starań, aby nowy dokument spełniał wszelkie wymogi unijne. Nie można wykluczyć, że strategia może być, czy tez będzie jednym z załączników do ubiegania się o środki pomocowe UE.  W dokumencie zostały przedstawione słabe strony miasta, a także cele i zadania realizacyjne, a więc to wszystko co zostało zgłoszone do projektu. Jednocześnie dr Sierak wykonał analizę finansową, która zawiera sytuację finansową i prognozę sytuacji finansowej miasta do roku 2020, aby pokazać jakie sa potrzeby inwestycyjne z jednej strony, a z drugiej, jakie są potrzeby finansowe tego miasta. Krotka ocena sytuacji istniejącej jak również prognoza finansowa zostanie zamieszczona w ostatecznym dokumencie, który będzie przyjmowany na sesji.           

Pan dr Sierak – SGH dokonał prezentacji graficznej obrazującej  tendencje w gospodarce miasta. Przedłożony dokument zostanie jeszcze uzupełniony o część finansową, a trwające konsultacje i dyskusja mają na celu m.in. wybór wariantu finansowego, który chcemy realizować. Jeśli chodzi o środki unijne wyjaśnił, że trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to tzw. gospodarka niedoborów czyli jest mniej środków niż potrzeb, a więc trzeba zastosować określone kryteria rozdziału tych deficytowych środków. Idealnym stanem byłoby gdyby decydowały o tym względy merytoryczne czyli najlepszy wniosek wygrywa, najgorszy odpada, ale tak nie jest.  Poprosił następnie o pytania i uwagi.           

Pan Janusz Nowakowski zabierając głos stwierdził, że Łomża nie odbiega generalnie od tego, co się dzieje w Polsce i nigdy nie odbiegała od pewnych sytuacji niezależnych od otoczenia zewnętrznego. Niepokoi go fakt jeśli chodzi o środki unijne, ze biorąc pod uwagę ścianę wschodnia dla Łomży jest zero do 2013 roku, czyli Łomża nie dostanie nic, a inne samorządy dostaną.  Sukcesem jest, że udało się pozyskać z ZPOR ok. 100 mln. zł z tym, że Suwałki maja od początku zapisaną kwotę 230 mln. zł. Odnosząc się do projektu strategii wniósł następujące uwagi:  -         str. 15 – wykreślić zapis „budowa zalewu na rzece Narew”,-         str. 20 – zapis : kierunki kształcenia o ponadlokalnym znaczeniu – technik weterynarz” – uzupełnić o inne kierunki lub zapisać „w tym m.in.”-         str. 26 – wykreślić zapis „brak sali koncertowej”, „wydłużający się czas adaptacji i modernizacji Teatru Lalki i Aktora”,-         str. 45 w zapisie: „ obsługi kwalifikowanej, turystyki i czystego przemysłu” wyraz „czystego” zmienić na „czystszego”. Czystej produkcji nie ma jest czystsza.           

Pan Zbigniew Lipski zwrócił uwagę na zapis : „zbyt duża liczba szkół zawodowych nie dostosowanych profilem do potrzeb rynku”. Uważa, że jest to poważny problem i należałoby pomyśleć, aby otworzyć te potrzebne  zawody. W tej chwili nie ma tynkarzy, glazurników itp.           

Pan dr Ziółkowski stwierdził, że przytoczony przez radnego zapis w ogóle jest nieprecyzyjny.            Ponadto w dyskusji głos zabrali: radny Paweł Borkowski, Przewodniczący RO nr 3 Pan Marek Makieła,            

 Pan Jan Kleczyński odnosząc się do str. 18 projektu zwrócił uwagę na zapis dot. Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Towarzystwa naukowego Wagów i na str. 21 jest podobny zapis. Czy zapisy te muszą być  powtarzane? Również na str. 21 – sport, rekreacja, turystyka – czy nie warto byłoby zapisać, że mamy modernizowany stadion miejski w kierunku utworzenia nowoczesnej bazy sportowej dla II-ligowej drużyny piłki nożnej.  Na tej samej stronie zaproponował zapis– udział drużyn II ligi piłki siatkowej kobiet i II-ligowej  tenisa stołowego. Skoro jest to swego rodzaju promocja. Na str. 25 uważa, że należałoby zapisać jako słaba stronę miasta – zanieczyszczone powietrze dużą ilością tradycyjnych centralnych ogrzewań w zabudowie jednorodzinnej.           

Pan Janusz Nowakowski zaproponował, aby w sferze tej dopisać również nadmierny hałas w mieście. Dodał, że na str. 28 należy wykreslić zapis – „brak funduszu poręczeń kredytowych”, który funkcjonuje oraz na str. 29 zapis – okresowe  zalewanie znacznych części użytków zielonych nad rzeką Narew jego zdaniem nie jest problemem i nie jest to słaba strona miasta. W naturalny sposób dolina Narwi jest zalewana co jakiś czas i łąki te dają lepsze wyniki niż łąki użytkowane i nie zalewane. Z kolei zwrócił uwagę na str. 32 – tanie budownictwo komunalne. Jego zdaniem budynek realizowany w chwili obecnej kosztuje normalnie. Zaproponował wykreślenie wyrazu „tanie”. Zapis na str. 48 dot. reaktywowania działalności Zespołu Pieśni i Tańca Łomża nie jest zgodny ze stanem faktycznym. Zespół działał, działa i będzie działać.             

Pan dr Ziółkowskie stwierdził, że uwagi wniesione w trakcie dzisiejszego spotkania zostaną naniesione, a idealnym byłaby sytuacja, gdyby każda Komisja Rady była uprzejma na piśmie sformułować swoje uwagi, wnioski do projektu. Wówczas projekt zostanie poprawiony tak, aby na sesji rady nie dyskutować już o drobiazgach. Innych uwag nie zgłoszono.Na tym protokół zakończono i podpisano.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 21 wrz 2007 09:10
  • Data opublikowania: piątek, 21 wrz 2007 09:19
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:13
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej