Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 23 posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2008 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. 2. Zaopiniowanie wniosku Prezydenta w sprawie przystąpienia do sporządzenia zamiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Łomża” /druk nr 375, 375A/. 3. Zaopiniowanie wniosku Prezydenta w sprawie przyznania dotacji celowych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, a także w sferze podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej /druk nr 374, 374A/. 4. Sprawy różne.
 

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Pan Paweł Borkowski – Przewodniczący Komisji.

Ad. 1

Wprowadzając do tematu Przewodniczący poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia.

Członkowie komisji nie zgłosili uwag do protokołu z poprzedniego posiedzenia i przyjęli go jednogłośnie 8 głosami za.

Ad. 2

Wniosek w sprawie przystąpienia do sporządzenia zamiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Łomża” zgodnie z drukami nr 375, 375A przedstawił Pan Prezydent Marcin Sroczyński zgłaszając autopoprawkę polegająca na zmianie zapisów „przystąpienie do sporządzenia zamiany” na „przystąpienie do sporządzenia” zgodnie z drukiem 375/1, i 375B. Wyjaśnił, że zgłoszenie tej autopoprawki podyktowane jest tym, iż lepiej jest zrobić nowe opracowanie Studium, niż dokonywać zmiany. Co do merytoryki, to niczym się nie będzie to różniło. Jest to wybieg typowo formalno-prawny. Będzie to dokument wspólny, który będzie obejmował miasto Łomża.

Odpowiadając Przewodniczącemu wyjaśnił, że wszystkie przyjęte do tej pory zmiany zostaną w tym opracowaniu uwzględnione, przeniesione. Nie ma obawy, że jakiekolwiek prace zostaną przerwane przez to, że zostanie wywołane uchwalenie nowego Studium.

Pan Architekt dodał, że konieczność zmiany, czy też opracowania Studium jest to tylko zastosowanie odpowiedniego wybiegu językowego, chodzi natomiast o to samo. Chodzi o to, by dostosować treść i dopisać elementy, które wynikają z nowej ustawy o planowaniu przestrzennym oraz należy zaktualizować treść pod potrzeby miasta, tj. wyznaczenie nowych terenów budowlanych, wytyczenie nowych kierunków budowlanych, rozwoju poszczególnych funkcji miejskich oraz zweryfikować obszary, którym Studium narzuca obowiązek opracowania zagospodarowania. Prace będą prowadzone więc w szerokim zakresie. Dodał, że wpływają do Wydziału wnioski właścicieli prywatnych gruntów, by przystąpić do opracowania planów. Zauważył, że w 2007 roku były wprowadzane zmiany w Studium i ta treść jest zaktualizowana w części obszarów.

Pan Prezydent Sroczyński kontynuując stwierdził, że należy zrobić takie opracowanie, by zagospodarować wszystkie tereny w mieście, by wskazywał kierunki rozwoju miasta.

Pan Jan Kleczyński zabierając głos w dyskusji poprosił o wyjaśnienie, jaki okres czasu minie od chwili wywołania tematu do uchwalenia Studium oraz, czy w tym czasie gdy będzie opracowywane Studium, a miasto będzie występowało o środki unijne, to czy nie będzie stało to w kolizji.

Pan Prezydent Sroczyński odpowiadając wyjaśnił, że nie. Studium z zmianami w mieście obowiązuje, nie opóźni to również prac nad planami, które są wywołane. To co jest opracowane zostanie przeniesione do Studium. Dodał, że prace nad Studium będą trwały ok. roku.

Pan Architekt dodał, że jest już w przygotowaniu nowa ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym i jeżeli wejdzie ona w życie w trakcie opracowania, Studium będzie dostosowane i uwzględniało te zmiany.

Pan Prezydent Sroczyński dodał, że jeżeli będzie ogłaszany przetarg, to zostaną zawarte takie zapisy, że jeżeli zmieni się prawo, to należy tak przygotować materiał, by na dzień oddawania do uchwalenia Studium było ono zgodne z obowiązującymi przepisami.

Pan Architekt dodał, że jest wiele elementów, które należy uwzględnić w Studium, aby można było opracowywać plany zagospodarowania.

Więcej uwag członkowie Komisji nie zgłosili i wniosek Prezydenta wraz z autopoprawka zaopiniowali pozytywnie 8 głosami za - jednogłośnie.


Ad. 3

Przewodniczący wprowadzając do punktu Zaopiniowanie wniosku Prezydenta w sprawie przyznania dotacji celowych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, a także w sferze podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej /druk nr 374, 374A/ zwrócił uwagę, że do pracy w zespole komisja wytypowała radnego Krzysztofa Sychowicza. Radni materiały otrzymali, prosi więc o uwagi i zapytania.

Pan Jan Kleczyński zabierając głos zwrócił uwagę na pkt 7 – TPZŁ – kiedy ma odbyć się na terenie miasta koncert Zespoły Pieśni i Tańca Mazowsze i czy w ramach tego przedsięwzięcia jest jakaś partycypacja Stowarzyszenia.

Pan Krzysztof Sychowicz wyjaśnił, że przede wszystkim musi być wniosek. Podkreślił następnie, że zawsze musi być jakaś partycypacja, ponieważ każde stowarzyszenie, które składa wniosek musi wykazać się wkładem własnym i jest to ok. kwoty dotacji. Dodał, że bardzo została okrojona dotacja dla Stowarzyszenia Stopka na wydanie książki. Jest to w formie broszury, która jest niewielkiej objętości, a wniosek opiewał na ok. 15 tys. zł. W przypadku TPZŁ jest to 30 tys. na występ Mazowsza. Jest to nieporównywalne przedsięwzięcie o nieporównywalnym zasięgu i jakości.

Pan Prezydent Sroczyński wyjaśnił, że koncert odbędzie się na muszki jest już zamówiona profesjonalna scena odpowiedniej wielkości. Będzie to wydarzenie wielkie i wszystko jest zamówione. Występ odbędzie się w sierpniu. Jest on związany z 590 mrocznica nadania praw miejskich oraz 50 rocznica powstania TPZŁ. Wstęp będzie wolny.

Pan Zbigniew Lipski poprosił o wyjaśnienie, czemu nie przyznano dotacji Wspólnocie Polskiej na organizację Igrzysk.

Pan Krzysztof Sychowicz wyjaśnił, że nie można przyznać dotacji, gdy nie ma wniosku. Wszystkie organizacje, które złożyły wnioski dotację otrzymały.

Pani Alicja Bandzul zabierając glos poprosiła o informację, czy radni zostaną poinformowani, kiedy koncert Mazowsza ma się odbyć i otrzymają zaproszenia.

Pan Prezydent poinformował, że informacje będą podane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Pan Krzysztof Sychowicz wyjaśnił, że ŁKS nie otrzymał dotacji, ponieważ nie złożył wniosku. Organizacją, która nie otrzymała dotacji był Związek Żołnierzy NSZ, ponieważ wniosek był niekompletny.

Pan Prezydent Sroczyński przedstawił następnie informację na temat koncertu Mazowsza. Poinformował, że cały koncert kosztuje 73 tys. zł, z czego 35 tys. dotacja, 38 tys. środki własne Stowarzyszenia. Koncert odbędzie się 24 sierpnia na muszli.

Więcej uwag członkowie Komisji nie zgłosili i wniosek Prezydenta zaopiniowali pozytywnie 7 głosami za - jednogłośnie.


Ad. 4

W sprawach różnych Przewodniczący Komisji prosi o informację na temat prac nad planami.

Pan Prezydent Sroczyński wyjaśnił, że lada chwila będzie przygotowany plan Kraski, jest Łomżyca, jest na etapie II wyłożenia Wschód, jest zrobiony plan Zawadzka - Sikorskiego, Podkreślił, że w chwili obecnej 4 plany są na takim etapie, że jesienią zostaną przełożone do uchwalenia.

Pan Jan Chojnowski poprosił o informacje co z terenami przy SP nr 5.

Pan Prezydent Sroczyński wyjaśnił, że jest tam przewidziane scalenie. Miasto sukcesywnie od 3-4 lat kupuje tam grunty i w niedługim czasie będzie posiadało już tyle, że będzie mogło przeprowadzić scalenie, ponieważ do tej pory nie zebrało się 50% właścicieli, by można było przeprowadzić scalenie. Aby można było przeprowadzić scalenie musi 50% właścicieli taką wolę wyrazić. Miasto nie może nic narzucić, miasto jest tylko instrumentem. Władna do przeprowadzenia scalenia jest Rada Scaleniowa wyłaniana z minimum 50% właścicieli, którzy mają grunty na terenach objętych scaleniem. Dodał, że w tym roku udało się to zrobić przy ul. Żabiej.

Pan Jan Kleczyński zabierając głos poprosił, by miasto przygotowało się do wydarzeń, które w mieście będą w sierpniu. Szczególnie zwrócił uwagę, na Mistrzostwa Europy w Mikro Lotnictwie. Chodzi mu o to, by Łomża ze strony marketingowej dobrze się pokazała.

Pan Prezydent Sroczyński odpowiadając radnemu wyjaśnił, że mistrzostwa te organizuje Stowarzyszenie Cumulus i więcej o tych mistrzostwach słyszy od radnych, niż od Stowarzyszenia. Stowarzyszenie złożył ostatnio jakiś wniosek, do tej pory docierały jakieś szczątkowe informacje. Miasto jest zainteresowane i samo zobligowało Stowarzyszenie, by zaczęło coś robić. Miasto chętnie włączy się w przygotowania, ale musi coś na ten temat wiedzieć.

Kończąc posiedzenie Przewodniczący poinformował Komisję, że radny Jan chojnowski został ponownie wybrany Prezesem Cechu Rzemiosł Różnych.

Na tym posiedzenie Komisji zakończono.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 19 wrz 2008 09:34
  • Data opublikowania: piątek, 19 wrz 2008 09:37
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:16
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej