Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 28/13 z dnia 25 września 2013 r.

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Maciej Głaz– Przewodniczący Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego, który po zapoznaniu się z listą obecności i stwierdzeniu quorum przedstawił porządek obrad (w załączeniu). Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie, przyjęła następujący porządek obrad: 1. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno – gospodarczej na rok 2014 - druk nr 589, 589A , 589/1. 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na złożenie wniosku o dofinansowanie Projektu pn. „Termomodernizacja budynków przedszkoli w Łomży” i ze środków programu priorytetowego p.n.: System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) Część 1) Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej oraz zabezpieczenia środków, niezbędnych na realizację Projektu w przypadku jego umieszczenia na liście rankingowej i otrzymania decyzji o przyznaniu dofinansowania -druk nr 584, 584A. 3. Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę Rady Miejskiej Łomży w sprawie przyjęcia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Miasta Łomża na lata 2010 - 2018 - druk nr 586, 586A. 4. Sprawy różne.

Ad.1

Przewodniczący Komisji poinformował, że radni otrzymali poprawione materiały dot. założeń polityki społeczno – gospodarczej na rok 2014 (w załączeniu). Otworzył dyskusję.

Radna Bernadeta Krynicka postawiła wniosek, aby znieść ten punkt z dzisiejszego posiedzenia Komisji i postawić wniosek o zniesienie punktu z Rady Miejskiej.

Przewodniczący Komisji przyznał rację radnej Krynickiej. Dodał, że Komisja Edukacji zaopiniowała projekt uchwały w sprawie założeń negatywnie. Zaproponował, aby Komisja wystąpiła z wnioskiem o zdjęcie z porządku obrad sesji pkt-u 8 – podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno – gospodarczej na rok 2014. Uzasadniając wyjaśnił, że jeśli Rada nie przyjmie tego dokumentu na sesji, będzie problem z ustaleniem założeń, które są podstawą do budżetu miasta. Uważa, że lepiej zdjąć temat z porządku obrad sesji, dopracować dokument zgodnie z sugestiami Komisji Edukacji, niż ryzykować problemy z dalszym procedowaniem budżetu miasta na 2014 rok. Poddał pod głosowanie wniosek o zdjęcie z porządku obrad sesji pkt-u dot. przyjęcia założeń polityki społeczno- gospodarczej celem powtórnej analizy i przyjęcia wniosków zgłoszonych przez Komisje Rady.

Komisja, w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie, przyjęła powyższy wniosek.

Ad. 2

Beniamin Dobosz – Z-ca Prezydenta Miasta przedstawił wniosek i projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na złożenie wniosku o dofinansowanie Projektu pn. „Termomodernizacja budynków przedszkoli w Łomży” i ze środków programu priorytetowego p.n.: System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) Część 1) Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej oraz zabezpieczenia środków, niezbędnych na realizację Projektu w przypadku jego umieszczenia na liście rankingowej i otrzymania decyzji o przyznaniu dofinansowania (w załączeniu).

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

Radny Zbigniew Lipski stwierdził, że bardzo nerwowo przeżył pierwsze założenia polityki społeczno-gospodarczej, gdzie było wymienione Przedszkole nr 10, przewidziane do oddania do prowadzenia innej jednostce. Jest to budynek, który został ocieplony, spełnia wszystkie standardy. Jest to przedszkole, które ma pełne obłożenie i komu zależało na tym, aby wprowadzić takie zamieszanie. Warto by było, aby osoba przygotowująca materiały z wydziału oświaty, poinformowała jaki miała cel i wprowadziła tyle zamieszania.

Beniamin Dobosz – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że po to istnieje podział wśród wydziałów zadań merytorycznych, że każdy przygotowuje swoje zamierzenia, swoje projekty. Nie zna osobiście na dzień dzisiejszy argumentów, które przemawiałyby za przekazywaniem jakichkolwiek obiektów publicznych w ręce innych podmiotów. W chwili obecnej chciałby mówić o tym, za co odpowiada, czyli za termomodernizację przedszkoli wymienionych w projekcie uchwały. Jeśli to działanie jest słuszne, pożyteczne i potrzebne miastu, abstrahując od założeń polityki społeczno – gospodarczej, to prosi o przyjęcie. Jeżeli nie, to pójdziemy w innym kierunku.

Bernadeta Krynicka stwierdziła, że nie chciałaby, aby były takie sytuacje, że ocieplimy przedszkola, a potem je komuś przekażemy.

Innych uwag nie zgłoszono.

Komisja w wyniku głosowania 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym, zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zawarty w druku nr 584 A.

Ad. 3

Beniamin Dobosz – Z-ca Prezydenta Miasta przedstawił wniosek i projekt uchwały zmieniającej uchwałę Rady Miejskiej Łomży w sprawie przyjęcia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Miasta Łomża na lata 2010 – 2018 ( w załączeniu).

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

Komisja w wyniku głosowania 7 głosami za, przy 1 głosie przeciw i braku głosów wstrzymujących, zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem nr 586 A.

Ad. 4

Przewodniczący Komisji przedstawił pismo Pana Eugeniusza Skoczylasa z dnia 23 września w sprawie poparcie jego starań w sprawie oddania do użytku budynku handlowo-usługowego wybudowanego przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Al. Legionów w Łomży (w załączeniu).

Radny Zbigniew Lipski stwierdził, że budynek jest, wszystkie niedociągnięcia, czy odstępstwa od projektu zostały wykonane. Nie wie dlaczego inspektor, który wydał decyzję, przesuwa i odsyła do Prezydenta, a przecież ten, co wydał decyzję ma prawo ją uchylić. Nie rozumie dlaczego tak się dzieje.

Eugeniusz Skoczylas – PHU i Budownictwa stwierdził, że sprawa toczy się pomiędzy miastem, a nadzorem budowlanym. Jest taki przepis, że jeżeli wszystkie strony się zgadzają na uchylenie tej decyzji, to inspektor powinien to zastosować.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że Pan Skoczylas musi ponieść sam odpowiedzialność za to, że uprawiał „samowolkę” i niestety nie może żądać od Rady, że Rada załatwi sprawę. Mówi się o interesie społecznym. Uważa, że to jest interes moralny , społeczno – moralny, ponieważ nie może być tak, że jeden może robić co chce, a inny nie. To nie jest pierwszy przypadek tego, co Pan Skoczylas robi. Dodała, że współczuje Panu Skoczylasowi i jest za tym, żeby budynek został oddany do użytku, ale Pan Skoczylas z całą odpowiedzialnością złamał przepisy i teraz musi ponieść konsekwencje. Innym przykładem jest budynek przy ul. Wojska Polskiego i uważa, że czas najwyższy skrócić „samowolki”.

Radny Andrzej Modzelewski stwierdził, że jeśli Rada może w jakiś sposób pomóc, to warto to zrobić, bo 30 miejsc pracy na Łomżę, to naprawdę jest sporo. Jeżeli jest taka możliwość, to należy pomóc.

Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że to nie była samowola budowlana tylko odstępstwa i nie należy tego mylić.

Radny Witold Chludziński stwierdził, że jak coś ktoś zrobi w Łomży, to jest źle. Uważa, że to nie była samowolka, tylko odstępstwo, bo każdy, kto pracuje w inwestycjach, ma prawo się pomylić. Podał przykłady pomyłek m.in. przy realizacji galerii Veneda.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że użyła w swojej wypowiedzi sformułowania „samowolka”, ponieważ Pan Skoczylas samowolnie odstąpił od przestrzegania prawa. Uważa, że Pan Skoczylas świetnie sobie poradzi. Jest za sprawiedliwością, uczciwością i moralnością w mieście.

Radna Elżbieta Rabczyńska stwierdziła, że jest za przestrzeganiem prawa. W nawiązaniu do przedstawionego pisma stwierdziła, że pamięta sprawę, kiedy Prezydent wystąpił z wnioskiem o sprzedaż działki. Nie wyraziliśmy zgody, ponieważ okazało się, że najpierw podjęte zostały czynności związane z inwestycjami, a dopiero później przedłożono projekt uchwały, że trzeba sprzedać działkę. Prowadzone są inwestycje na nie swoim terenie, a później prowadzący inwestycję ubolewa, że nie może czegoś od miasta otrzymać. Jej zdaniem trzeba przestrzegać prawa. Pan Skoczylas jest wielkim przedsiębiorcą, osobą znaną w mieście i tym bardziej wymaga się od niego przestrzegania prawa.

Radny Ireneusz Cieślik stwierdził, że dziwi go jedna rzecz, a mianowicie, że Pan Skoczylas jest przedsiębiorcą, wybudował nie jeden budynek, bierze inspektora nadzoru i albo ma złych inspektorów nadzoru albo wybudował taki budynek specjalnie. Decyzja geodety, inspektora nadzoru spowodowała, że Pan Skoczylas poniósł dodatkowe koszty.

Radny Andrzej Wojtkowski poprosił o wyjaśnienie, jeśli Rada Miejska może pomóc, to w jaki sposób może pomóc, czy nie może pomóc.

Przewodniczący Komisji poprosił o odpowiedź, czy Pan Skoczylas spełnił wszystkie wymogi nałożone przez miasto.

Beniamin Dobosz – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że decyzję o wstrzymaniu robót wydał Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, ponieważ Pan Skoczylas popełnił szereg istotnych odstępstw od prawa budowlanego. Było to 11-12 na każdy projekt i są to istotne odstępstwa. W związku z tym roboty zostały wstrzymane i powstał pewnego rodzaju spór. Wszystko leży w rękach nadzoru budowlanego. Wszystkie zalecenia zostały wykonane i gdyby cofnięta została decyzja przez Inspektora Nadzoru Budowlanego, Pan Skoczylas mógłby przystąpić do oddania budynku do użytku. Pan Skoczylas wyraża czynny żal za oczywiste, należy zakładać świadomie popełnione odstępstwa. Niewątpliwie jednak z punktu widzenia interesu miasta, należy doprowadzić do oddania obiektu do użytkowania. Jest to sroga i kosztowna nauczka. Miasto ze swej strony wspiera Pana Skoczylasa, aby otrzymał decyzję, a jeżeli to się nie uda, istnieje jeszcze jedna możliwość natury prawnej. Miasto jako organ, nie było w stanie wydać kolejnej decyzji, ponieważ obiekt został wybudowany. Gdyby obiektu nie było, można by było wygasić pozwolenie na budowę i wydać nowe. Myśli, że obecność Pana Skoczylasa w Białymstoku spowoduje, że Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wycofa swoją decyzję.

Przewodniczący Komisji stwierdził, że Komisja nie może poprzeć działań Pana Skoczylasa, ale może wnioskować do Rady Miejskiej o takie poparcie. W chwili obecnej budynek stoi, nie wpływają podatki do kasy miejskiej, ludzie też nie mogą być zatrudnieni, a miasto potrzebuje miejsc pracy. Nie ulega wątpliwości, że prawo zostało złamane, co przyznaje sam wnioskodawca, jednakże mając na względzie interes społeczny, Komisja wnioskuje do Wysokiej Rady o poparcie działań przedsiębiorcy w kierunku uruchomienia powyższego obiektu, o ile wykonane zostały wszystkie zalecenia wydane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru. Rada zadecyduje, czy wesprzeć przedsiębiorcę, czy nie.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że skoro miejsca pracy są argumentem, to chciałaby wiedzieć konkretnie co tam jest planowane.

Przewodniczący Komisji stwierdził, że konkretem jest 100 tys. zł podatku, które nie wpływa do kasy miasta. Poddał następnie wcześniej przedstawiony wniosek pod głosowanie. Komisja, 6 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 2 głosach wstrzymujących, wniosek przyjęła.

Następnie Przewodniczący Komisji przedstawił pismo Łomżyńskiego Klubu Karate z dnia 16 września 2013 roku w sprawie poparcia inicjatywy przekazania klubowi pawilonów po byłym przedszkolu przy ul. Reymonta 4 w Łomży (w załączeniu).

Radny Andrzej Wojtkowski – Przewodniczący Komisji Sportu stwierdził, że pismo to wpłynęło do wszystkich Komisji Rady. Dodał, że jest za tym, aby przekazać budynek klubowi jeśli nie ten, to znaleźć w mieście inny budynek. Klub od kilkunastu lat ma kłopoty lokalowe. Jest za tym, aby przekazać ten budynek tym bardziej, że miasto nic na tym nie traci i nie dokładałoby nawet złotówki, a korzystałyby z tego dzieci i młodzież z miasta Łomży.

Radny Andrzej Modzelewski stwierdził, że jeżeli klub wykaże faktycznie, że jest w stanie ponieść koszty modernizacji obiektu, to czemu nie, ale uważa, że będą to bardzo duże koszty, ponieważ budynek nie spełnia warunków.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że jeżeli dajemy budynki jednym , to i drugim i to jest sprawa honorowa.

Beniamin Dobosz – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że honorowy jest dług, zaciągany do oddania albo dług karciany.

Kontynuując radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że miasto przekazało budynek i działkę Towarzystwu Wiedzy Powszechnej i jeszcze dołożyło 100 tys. zł na remont. W tym przypadku przekazałaby budynek, działkę i dodałaby jeszcze klubowi 100 tys. zł i wtedy byłoby sprawiedliwie.

Radna Elżbieta Rabczyńska stwierdziła, że osobiście nie ma żadnych zobowiązań w stosunku do inicjatyw społecznych. Nie głosowała za przyjęciem budżetu i nie ma najmniejszych skrupułów tak, jak ma Pani Krynicka, ale dziwi się takim radnym, jak Pan Wojtkowski, który głosował za przyjęciem budżetu, w którym były podane pozycje, że przychody miasta z działek, a teraz wszystko odwraca „do góry nogami”. Zaapelowała do radnych, aby byli odpowiedzialni. Skąd miasto ma wziąć pieniądze.

Przewodniczący Komisji przypomniał, że w styczniu br. mówiliśmy, że założenia do budżetu dot. sprzedaży majątku miasta są zbyt optymistyczne i że nie będą wykonane.

Radny Witold Chludziński - Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej poinformował, że działką przy ul. Reymonta zajmowała się Komisja Gospodarki Komunalnej. Od dłuższego czasu tym budynkiem interesował się Edukator. Osoby upoważnione do tego twierdziły, że ten budynek nie nadaje się na przedszkole. Jeżeli nie nadaje się na przedszkole, to tym bardziej nie nadaje się do uprawiania sportu. Uważa, że powinna zostać przedstawiona ekspertyza budynku.

Beniamin Dobosz – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że najlepszym miejscem do uprawiania tego typu sportu jest sala gimnastyczna. Dlaczego klub nie pokusi się o salę gimnastyczną przy SP nr 2. Piękna sala, centrum miasta, centrum walki i na pewno miasto na początek wesprze klub jakąś kwotą.

Radny Zbigniew Lipski podsumowując dyskusję stwierdził, że utożsamia się z wypowiedzią radnej Rabczyńskiej i Pana Prezydenta Dobosza. Aby mówić o tym budynku, to trzeba dokonać jego oględzin, zlecić ekspertyzę pod kątem bezpieczeństwa. Uważa, że rozwiązanie zaproponowane przez Prezydenta Dobosza, jest dobre i do przyjęcia.

Przewodniczący Komisji stwierdził, że po przeanalizowaniu całej sytuacji, po merytorycznej dyskusji, wypowiedzi Pana Prezydenta Dobosza, Komisja uzyskała informację, że ten budynek nadaje się tylko do rozbiórki. Jednakże Komisja zgadza się i popiera propozycję Prezydenta w sprawie przekazania budynku byłej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 z przeznaczeniem na Centrum Sportów Walki w Łomży. Zdaniem Komisji klub powinien podjąć rozmowy z Prezydentem i Dyrektorem SP nr 2 celem ustalenia zasad przekazania budynku oraz otrzymania ewentualnego dofinansowania na zagospodarowanie tego budynku.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że chciałaby, aby w przypadku przekazania budynku sali gimnastycznej klubowi, Szkoła Podstawowa nr 2 mogła korzystać z sali gimnastycznej w godzinach rannych do czasu wybudowania nowej sali.

Przewodniczący Komisji zaproponował, aby ustalenie zasad pozostawić Dyrektorowi Szkoły, Prezesowi Klubu i Prezydentowi Miasta.

Komisja w wyniku głosowania 9 głosami za – jednogłośnie przyjęła propozycję Przewodniczącego Komisji.

Andrzej Grzymała Wiceprzewodniczący Komisji przedstawił pismo Pana Zygmunta Sekmistrza z dnia 19 września 2013 roku w sprawie zmiany stawki czynszu w lokalu na Starym Rynku (w załączeniu).

Beniamin Dobosz – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że uzasadnienie nie jest trafne, ponieważ dojazd do lodziarni Malina jest, jest również kilkanaście miejsc parkingowych. Jeżeli podejmiemy decyzję w sprawie lodziarni, to dlaczego nie zmienić stawek czynszu aptece i po kolei wszystkim lokalom, co spowoduje określone skutki finansowe.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że Pan Prezydent powinien się przychylić do prośby przedsiębiorcy, ponieważ to będzie kolejny lokal do wynajęcia, a poza tym są znaczne różnice w opłacie za m ² w poszczególnych lokalach. Uważa, że należy pomóc tym ludziom i obniżyć stawki czynszu.

Beniamin Dobosz – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że może pochylić się jeszcze raz nad tym tematem na podstawie twardych danych finansowych.

Radny Zbigniew Prosiński stwierdził, ze nie można podejmować decyzji ot tak sobie. Lokalizacja w tym miejscu jest dużo lepszą lokalizacją niż np. Bar Matysiaków. Jest to temat bardzo trudny szczególnie dla Dyrektora MPGKiM, który tym zarządza, a jeżeli mamy środki, to możemy do tego dopłacać.

Przewodniczący Komisji stwierdził, że nie mamy prawa ingerować , natomiast możemy wnioskować do Prezydenta Miasta o przeprowadzenie analizy konkretnego przypadku i negocjowanie nowych stawek.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że do tego wniosku niech miasto przygotuje też analizę ceny za metr w poszczególnych lokalach miejskich na Starym Rynku, aby był obraz jak to wygląda. Jeżeli mamy pomagać wszystkim, to pomagajmy wszystkim przedsiębiorcom.

Przewodniczący Komisji postawił wniosek, aby Komisja Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego wnioskowała do Prezydenta Miasta o przeanalizowanie i przedłożenie informacji dot. wysokości czynszów we wszystkich lokalach w obrębie Starego Rynku, jeśli chodzi o lokale MPGKiM. Komisja w wyniku głosowania 9 głosami za – jednogłośnie wniosek przyjęła.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 21 lis 2013 09:40
  • Data opublikowania: czwartek, 21 lis 2013 09:43
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej