Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 38/14 z dnia 8 lipca 2014 r.

Posiedzenie Komisji otworzył Maciej Głaz – Przewodniczący Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego, który na podstawie listy obecności (w załączeniu) stwierdził prawomocność obrad. Następnie Przewodniczący przedstawił porządek obrad (w załączeniu). Postawił wniosek, w związku nieobecnością Pana Prezydenta i Naczelnika Maciejewskiego na posiedzeniu Komisji, o zdjęcie z porządku obrad pkt-u 2. Komisja, w wyniku głosowania 4 głosami za, przy 5 głosach przeciw i braku głosów wstrzymujących nie przyjęła powyższego wniosku. Radny Witold Chludziński nie brał udziału w głosowaniu. Następnie Przewodniczący Komisji postawił wniosek o zdjęcie z porządku obrad pkt-u 4. Uzasadniając wyjaśnił, że temat ten wynika z planu pracy Komisji na 2014 rok, ale Komisja nie otrzymała analizy funkcjonowania Parku Przemysłowego Łomża Spółka z o.o., w tym sprawozdania finansowego i działalności gospodarczej. Andrzej Kiełczewski – Prezes PPŁ SP. z o.o. wyjaśnił, że otrzymał zaproszenie na posiedzenie Komisji, nie otrzymał natomiast oficjalnego pisma od Prezydenta Miasta w sprawie przygotowania materiałów. PPŁ jest to spółka, która posiada właściwe organy, które podejmują decyzję i gdyby Komisja zwróciła się do Prezydenta, pismo oficjalna drogą trafiłyby do spółki, taka analiza zostałaby przygotowana. Przewodniczący Komisji stwierdził, że Komisja nie ma obowiązku występowania z pismem o przygotowanie materiałów. Pan Prezydent otrzymał plan pracy Komisji na 2014 w miesiącu styczniu z prośbą o przedkładanie stosownych dokumentów zgodnie z planem. Ponowił wniosek o zdjęcie pkt-u 4. Komisja, w wyniku głosowania 10 głosami za – jednogłośnie, przyjęła wniosek o zdjęcie pkt-u 4. Następnie poprosił o uwagi do zaproponowanego porządku obrad. Komisja nie wniosła innych uwag i w wyniku głosowania 10 głosami za – jednogłośnie, przyjęła porządek obrad wraz z poprawką: 1. Przyjęcie protokołu nr 37/14 z dnia 16 czerwca 2014 r. 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i na miejscu sprzedaży – druk nr 791, 791 A. 3. Informacja o nawiązaniu współpracy z inwestorami do PŁSSSE – druk nr 789. 4. Sprawy różne.

Ad. 1

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia  Komisji.

Członkowie Komisji nie wnieśli  uwag i w wyniku głosowania 10 głosami za – jednogłośnie, przyjęli  protokół nr 37/14 z dnia 16 czerwca  2014 roku.

 

 

Ad. 2

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję na temat  wniosku i projektu uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i na miejscu sprzedaży (w załączeniu).

Radna Elżbieta Rabczyńska poprosiła o informację na czyj wniosek został przygotowany projekt uchwały.

Przybyły na posiedzenie, w trakcie obrad, Naczelnik Centrum Obsługi Mieszkańców wyjaśnił, że 20 czerwca br. do Rady Miejskiej wpłynął wniosek firmy Tesco. 26 czerwca br. Przewodniczący Rady Miejskiej przekazał wniosek do Prezydenta Miasta z prośbą o przygotowanie projektów uchwał łącznie z wymaganymi uzgodnieniami, czy uzyskania opinii  Miejskiej Komisji  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. Projekt uchwały wraz z opiniami (w załączeniu) został przekazany do Rady Miejskiej.

Radna Elżbieta Rabczyńska poprosiła o informację czy były inne wnioski i czy był tylko jeden wniosek firmy Tesco. Jeśli były, to przez kogo składane? Poprosiła o udostępnienie tych wniosków.

Adam Maciejewski - Naczelnik Centrum Obsługi Mieszkańców – wyjaśnił, że inne wnioski również były.

Rada Bernadeta Krynicka poprosiła o odpowiedź na pytanie, kto zbierał podpisy dołączone do wniosku o podjęcie uchwały.

Adam Maciejewski - Naczelnik Centrum Obsługi Mieszkańców – wyjaśnił, że podpisy zostały dołączone do wniosku Tesco i były zbierane przez Tesco.

Rada Bernadeta Krynicka stwierdziła, że nie ma żadnej informacji, że podpisy były zbierane przez firmę Tesco. Uważa, że taka informacja powinna być dołączona. Stwierdziła następnie, że jeżeli były wcześniejsze wnioski od lokalnych przedsiębiorców, to dlaczego wtedy nikt nie zajął się nimi tak bardzo, jak w chwili obecnej wnioskiem Tesco. Uważa, że zebrane podpisy nie są wiarygodne, ponieważ nie ma całej prawdy. Dodała, że jest przeciw zwiększaniu ilości punktów sprzedaży alkoholu i nikt jej do tego nie przekona tym bardziej, że w Łomży trzeba czekać pół roku na terapię przeciwalkoholową.

Radna Bogumiła Olbryś poprosiła o wyjaśnienie dlaczego zbierano podpisy mieszkańców w sprawie wniosku Tesco, a nie zbierano podpisów, kiedy wpływały wnioski innych osób.

Radny Zbigniew Lipski stwierdził, że przeglądał listę podpisów i stwierdził, że 70 % podpisów to podpisy bardzo  młodych ludzi. W związku z powyższym będzie głosował przeciw.

Radny Andrzej Grzymała poprosił o wyjaśnienie na czyj wniosek zaproponowano liczbę punktów sprzedaży w ilości 100 poza miejscem sprzedaży i 100 punktów w miejscu sprzedaży. Kto wystąpił z taką propozycją. Dodał, że tempo w jakim projekt uchwały został przygotowany i wprowadzony jest „szalone”. Składał interpelację w sprawie przedsiębiorców, którzy utracili koncesje i  prawie rok czasu czekali, żeby uzyskać koncesję, a tu w ciągu 2 tygodni wszystko jest gotowe. Stwierdził ponadto, że rozmawiał z przedsiębiorcami, którzy zajmują się sprzedażą alkoholu i ich zdaniem sklepy wielkopowierzchniowe „wykańczają”  lokalnych przedsiębiorców. Stać ich na zaniżanie cen alkoholu. Jedyną szansą utrzymania sklepu spożywczego jest sprzedaż alkoholu, bo wiadomo jak to jest. Ponadto nasi przedsiębiorcy przestrzegają zasad i eksponują alkohol w miejscach wydzielonych, natomiast w dużych sklepach alkohol w tym piwo stoi między przyprawami, przyborami do pisania lub przy wejściu w zasięgu wzroku przyciągając uwagę wchodzących.

Adam Maciejewski - Naczelnik Centrum Obsługi Mieszkańców – wyjaśnił, że wniosek Tesco wskazywał na zwiększenie ilości punktów sprzedaży do 75 punktów. Ujęta w projekcie uchwały liczba punktów jest propozycją.

Przewodniczący Komisji poprosił o informację, czy wykorzystane są wszystkie koncesje jeśli chodzi o punkty sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscy sprzedaży.

Adam Maciejewski - Naczelnik Centrum Obsługi Mieszkańców – poinformował, że nie wszystkie koncesje są wykorzystane.

Radny Andrzej Modzelewski zwrócił się z zapytaniem, czy ustawa nakazuje określenie ilości punktów, czy wprowadza jakieś ograniczenia.

Adam Maciejewski - Naczelnik Centrum Obsługi Mieszkańców – stwierdził, że ustawa określa, że ilość miejsc sprzedaży ustala rada miejska/gminy.

Radna Andrzej Wojtkowski odnosząc się do sposobu zbierania podpisów stwierdził, że Tesco jest miejscem, gdzie przebywa bardzo dużo mieszkańców miasta. Ponadto odbywa się tam   bardzo dużo uroczystości, imprez. Zwrócił się z zapytaniem do Naczelnika COM, czy dużo jest lokalnych przedsiębiorców, którzy starają się o koncesję.

Adam Maciejewski - Naczelnik Centrum Obsługi Mieszkańców – wyjaśnił, że w 2011 roku, w postępowaniu, gdzie udzielono 11 pozwoleń, było ponad 40 wniosków. W odrębnym postępowaniu na 1 punkt było 15 wniosków. Zwykle jest to 14, 15 i w każdym postępowaniu te „naście” się przewija.

Radna Bernadeta Krynicka zwróciła uwagę, że Tesco nie płaci podatków do kasy miejskiej tak, jak płacą nasi lokalni przedsiębiorcy. Zwróciła uwagę, że na prośbę Tesco podejmowane są działania, a jeśli nasi prosili, to nikt nic nie zrobił. Odnosząc się do list z podpisami zwróciła uwagę, że podpisy składali nie tylko mieszkańcy miasta. Jest dużo podpisów osób spoza miasta.

Radny Andrzej Grzymała poprosił o informację, czy wśród podpisów, są podpisy osób nieletnich ?

Przewodniczący Komisji stwierdził, że sam sprawdzał i zdarzają się podpisy osób nieletnich.

Radny Ireneusz Cieślik zgodził się z wypowiedzią radnego Grzymały. Stwierdził, że wniosek złożyło Tesco i takie szybkie tempo. Przypomniał, że zwiększenie ilości punktów sprzedaży napojów miało miejsce na początku kadencji tej Rady na wniosek ŁIPH, natomiast tutaj radni nie mogli złożyć drugiego wniosku biorąc pod uwagę to, że nasi przedsiębiorcy, którzy utracili koncesje liczą na szansę, że kiedyś uzyskają te koncesje. Czy będziemy rozpatrywać tylko i wyłącznie wniosek Tesco, czy sytuacje naszych  lokalnych przedsiębiorców. Przypomniał, że sam składał interpelację zadając pytanie, czy osoba, która straciła koncesję, ma szansę na jej odzyskanie. Uzyskał odpowiedź, że nie ma szansy, ponieważ jest wyczerpany limit. Dlatego też jeśli chcemy myśleć o lokalnych przedsiębiorcach, nie sugerujmy się tylko sklepem Tesco. Jeśli chodzi o trzeźwą młodzież, to „wziąłby się za profilaktykę”.

Radny Andrzej Wojtkowski uważa, że w trakcie procedowania nad tym punktem na sesji, na sali obrad powinni być  lokalni przedsiębiorcy i skoro mamy im pomagać, chciałby usłyszeć ich zdanie na ten temat.

Radna Bogumiła Olbryś stwierdziła, że nasi przedsiębiorcy czekają rok, dwa, a zdarza się że i 3 lata . Uważa, że Tesco też powinno swoją kolejkę odczekać, a jeśli to będzie za długo, to mogą przenieść swoją działalność np. do Ostrołęki, a nasi przedsiębiorcy nie będą musieli  sprzedawać alkoholu, a będą zarabiać na chlebie, na bułkach itd.

Radny Witold Chludziński zwrócił się z zapytaniem, czy przyjmujemy zasadę 1 koncesja 1 alkohol? Uważa, że powinna być uczciwa konkurencja i nie można dopuścić, że jeden przedsiębiorca ma 6 punktów sprzedaży, bo firmy zakładane są na członków rodziny.

Radna Elżbieta Rabczyńska przytoczyła zapis § 1 projektu uchwały. Poprosiła o wyjaśnienie, czy to chodzi o zwiększenie i czy liczba 100 to jest liczba wszystkich punktów sprzedaży, czy dodatkowa do wcześniej przyjętych.

Adam Maciejewski - Naczelnik Centrum Obsługi Mieszkańców – zwrócił uwagę na zapis § 2, którego zapis mówi wyraźnie, że tracą moc wcześniej podjęte uchwały. Przypomniał, że poprzednie uchwały były uchwałami zmieniającymi. W chwili obecnej nie jest to zmiana, a nowa uchwała. Wygasa uchwała poprzednia, a w przypadku podjęcia obowiązuje obecna.

Przewodniczący Komisji postawił wniosek  o zmianę zapisu § 1 projektu uchwały na zapis „ – poza miejscem sprzedaży w ilości 65 punktów i w miejscu sprzedaży w ilości 65 punktów”. Poddał wniosek pod głosowanie.

Komisja w wyniku głosowania 2 głosami za, przy 4 głosach przeciw i 3 głosach wstrzymujących nie przyjęła powyższego wniosku.

W związku z powyższym Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały.  Komisja przy braku głosów za, 5 głosach przeciw i 4 głosach wstrzymujących negatywnie zaopiniowała projekt uchwały zawarty w druku nr  791 A.

Radny Witold Chludziński nie brał udziału w głosowaniu.

 

 

Ad. 3

 

Jerzy Lipiński – Naczelnik COI przedstawił informację o nawiązaniu współpracy z inwestorami do PŁSSSE (w załączeniu). Dodał, że na jutrzejszą sesję został zaproszony przedstawiciel Suwalskiej Strefy Ekonomicznej.

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 8 głosami za – jednogłośnie przyjęła informację zgodnie z drukiem nr  789.

 

 

 

Ad. 4

Radny Andrzej Grzymała stwierdził, że zwrócili się do niego przedsiębiorcy ze Starego Rynku z prośbą o rozszerzenie parkingu o 8 miejsc, które są przygotowane. Wystarczyłoby przesunąć punkt informacyjny,  słupki          i wykorzystać teren na miejsca parkingowe.

Jerzy Lipiński – Naczelnik COI zobowiązał się do przekazania prośby mieszkańców Prezydentowi Miasta i Naczelnikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Radna Elżbieta Rabczyńska zwróciła się z zapytaniem, czy wiadomo jest dlaczego na dzisiejszym posiedzeniu nie Pana Prezydenta.

Przewodniczący Komisji przedstawił Pismo Prezydenta Dobosza w sprawie jego nieobecności na  posiedzeniu Komisji (pismo w załączeniu).

W związku z wyczerpaniem porządku  Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

 

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 24 paź 2014 10:37
  • Data opublikowania: piątek, 24 paź 2014 10:40
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej