Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 27 posiedzeniu w dniu 25 września 2008 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Założeń Polityki Społeczno – Gospodarczej Miasta Łomża na 2009 rok – druk nr 412, 412 A. 3. Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu miasta za I półrocze 2008 roku – druk nr 391. 4. Sprawy różne.
 

Ad. 1

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

Członkowie Komisji nie wnieśli uwag i w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie przyjęli protokół nr 26/08 z dnia 4 września 2008 roku.

Ad. 2

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta przedstawiając Założenia polityki Społeczno – Gospodarczej Miasta na 2009 rok ( w załączeniu) stwierdził, że zgodnie z wcześniejszymi uwagami zgłaszanymi przez radnych staraliśmy się ten dokument maksymalnie odchudzić i wstawić wyłącznie ogólne zadania. Założenie Polityki Społeczno – Gospodarczej na 2009 rok wskazują na kierunki rozwoju społeczno – gospodarczego miasta na przyszły rok, a nie wymieniają poszczególnych zadań i inwestycji.

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

Pan Janusz Nowakowski zabierając głos w dyskusji stwierdził, że materiał jest bardzo dobrze opracowany. Uważa, że sposób przygotowania tego materiału zapobiegnie wrzucania drobnych, mniej ważnych zadań w momencie przygotowywania budżetu miasta na 2009 rok.

Pan Tadeusz Zaremba stwierdził, że Założenia Polityki Społeczno – Gospodarczej koncentrują się na głównych elementach strategicznych. Odnosząc się do zapisów w dziale „Promocja miasta” na str. 9 zaproponował , aby przy konstruowaniu budżetu miasta zbudować listę priorytetowych działań, a ponadto jakąś kwotą rezerwy zaznaczyć, że są to środki na wkład własny przy organizacji tego typu przedsięwzięć.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta poinformował, że tego typu przedsięwzięcia organizowane przez inne podmioty i stowarzyszenia nie są finansowane ze środków, które są zapisane w budżecie, a są finansowane ze środków rozstrzyganych w drodze konkursów i w wyniku konkursów przydzielane są określone środki. Każda instytucja powinna ubiegać się o konkretne środki z budżetu państwa. W części opisowej budżetu miasta wyszczególnione są imprezy, które miasto finansuje i które zamierza sfinansować. Trudno jest określić na dzień konstruowania budżetu jakimi kwotami będziemy dofinansowywali poszczególne zadania.

Przewodniczący Komisji zwracając się do radnego Zaremby zaproponował, aby temat ten rozważyć przy budżecie miasta na 2009 rok.

Pani Alicja Bandzul zwróciła uwagę, że Założenia Polityki Społeczno – Gospodarczej Miasta Łomża na 2009 rok jej zdaniem nie mają się nic do zrównoważonego rozwoju miasta. Nie są napisane źle, ale są napisane bardzo ogólnie. Jako radna potrzebowałaby, żeby pewne zadania były ujęte. Nie ma nic na temat dróg gruntowych, nawet ogólnie. Stwierdziła, że kilka razy zwracała się z zapytaniami dotyczącymi dzielnicy, w której mieszka. Nie wie czy coś jest przewidywane do realizacji w tej części miasta np. w zakresie rekreacji w 2009 roku.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta zwrócił uwagę, że ulice gruntowe ujęte są w Założeniach nawet wymienione z nazw. Odnośnie zapisów dotyczących realizacji inwestycji obiektów sportowych i rekreacyjnych wyjaśnił, że od tego jest budżet. W budżecie będą poszczególne zadania wymienione, natomiast Założenia nie wyszczególniają inwestycji. Są wymienione zadania dotyczące budowy obiektów sportowych i rekreacyjnych czyli co w przyszłym roku będzie realizowane, a w których miejscach i za jakie pieniądze określi budżet miasta, który uchwali Rada. Co do inwestycji realizowanych w dzielnicy, w której mieszka Pani radna stwierdził, że na to pytanie będzie mógł odpowiedzieć po 15 listopada br.

Pani Alicja Bandzul powtórzyła, że materiał jest bardzo ogólny, a takiego określenia jak „drogi gruntowe” nie ma. Następnie zwróciła się z pytaniem dotyczącym osób niepełnosprawnych. Dodała, że to nie jest czwórka dzieci, którą zajmuje się samorząd, tych dzieci jest ok. 70.

Pan Jan Kleczyński stwierdził, że rzeczywiście w materiale brak jest wymienionych zadań do realizacji, natomiast nie ukrywa, że jest trochę zaniepokojony czytając ten dokument na str. 10. Uważa, że należy wykreślić na etapie Założeń wszystkie wymienione podmioty, a jednocześnie nie wpisywać ich do budżetu, ponieważ przeczy to zasadzie konstytucyjnej równego traktowania podmiotów. Jeśli Założenia mają być dokumentem ogólnym, to niech będa od początku do końca ogólnym.

Pan Tadeusz Zaremba odnosząc się do wypowiedzi radnej Bandzul stwierdził, że byłby za tym, aby w Założeniach wpisać podjęcie działań prowadzących do utworzenia ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego. Stwierdził, ze nie jest to jego wniosek, ale uważa, że radna Bandzul powinna taki wniosek postawić.

Pani Alicja Bandzul wyjaśniła, ze wniosek ten został przyjęty przez Komisję Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta odnosząc się do wypowiedzi radnego Kleczyńskiego stwierdził, że w zapisie, o którym wspominał radny chodzi o to, żeby pokazać kierunki działań, jakie będą wspierane przez miasto. Wsparcie może przybierać różne formy m.in. może to być wsparcie finansowe. Natomiast promocja i rozwój są to bardzo ogólne pojęcia. Chcieliśmy wskazać o jakie działania nam chodzi.

Przewodniczący Komisji poprosił o sformułowanie i złożenie wniosków na piśmie.

Pani Alicja Bandzul przedstawiła wniosek o uzupełnienie Założeń Społeczno – Gospodarczych na str. 11 (wniosek w załączeniu).

Przewodniczący Komisji poddał zgłoszony wniosek pod głosowanie. Komisja w wyniku głosowania 3 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 4 głosach wstrzymujących wniosek przyjęła.

Innych wniosków nie zgłoszono.

Wobec powyższego Przewodniczący Komisji zamknął dyskusję i poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie Założeń Polityki Społeczno - Gospodarczej Miasta Łomża na 2009 rok.

Komisja 8 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem nr 412 A wraz z przyjętym wnioskiem.

Ad. 3

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję na temat realizacji budżetu miasta za I półrocze 2008 roku w działach merytorycznie podległych Komisji tj. promocji i planów zagospodarowania przestrzennego.

Pan Tadeusz Zaremba zabierając głos w dyskusji stwierdził, że analizowanie we wrześniu wykonania budżetu na dzień 30 czerwca br. to „musztarda po obiedzie”. Zwrócił się z zapytaniem, które z zadań ujęte w budżecie miasta nie są możliwe do zrealizowania.

Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że na poprzednim posiedzeniu Komisji padła odpowiedź na pytanie radnego Zaremby. Komisja zajmowała się aktualnym stanem prac nad planami zagospodarowania przestrzennego.

W związku z powyższym Pan Tadeusz Zaremba wycofał swoje pytanie.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że sytuacja jeśli chodzi i plany ciągle się zmienia. W chwili obecnej czekamy na uszczegółowienie materiału odnośnie obszaru P9 czyli ul. Nowogrodzkiej i Lasu Jednaczewskiego. Część osób, która jest właścicielami działek w tym terenie nie jest zainteresowana utworzeniem drugiej linii zabudowy. Jeżeli plany robimy dla mieszkańców to w takiej sytuacji jest bez sensu to kontynuować. Odnosząc się do planu dot. terenu przy ul. Wąskiej poinformował, że komisja urbanistyczna zaopiniowała projekt projekt planu z małymi uwagami. W chwili obecnej czekamy na przesłanie przez projektanta poprawionych materiałów. Po przesłaniu materiał pójdzie do uzgodnień z poszczególnymi instytucjami, a po uzgodnieniach nastąpi wyłożenie. Plan dot. terenów ul. Zawadzkiej, Wyszyńskiego i Sikorskiego został zaopiniowany 3 tygodnie temu przez komisję urbanistyczną pozytywnie i niedługo dojdzie do wyłożenia tego materiału. Stwierdził następnie, że wpłynęła pierwsza dokumentacja dotycząca terenu Śródmieścia. Materiał trafi pod obrady komisji urbanistycznej po poprawieniu błędów stwierdzonych po wstępnej analizie. Teren położony w obrębie ulic Wojska Polskiego, Poznańska w kierunku Ostrołęki omawiany był przez komisje urbanistyczna, komisja jednak nie wydała opinii. Zwróciła materiał projektantowi celem naniesienia uwag, które wskazała komisja, które są istotne przed zaopiniowaniem materiału. Projektant na przełomie września i października przedłoży poprawiony materiał komisji urbanistycznej. Ponadto miał być opiniowany materiał dotyczący Kraski. Cały czas czekamy na materiał dotyczący Łomżycy. Plan jest ukończony, ale potrzebna jest decyzja Marszałka dot. zabudowy wzdłuż rzeki Łomżyczka i na tę decyzję czekamy. Kompletny materiał trafi pod obrady komisji urbanistycznej celem zaopiniowania. Podsumowując stwierdził, że dużo planów jest w trakcie realizacji, ale wykonanie finansowe jest zerowe, ponieważ plany nie są zakończone albo jest minimalne wykonanie, ponieważ opłacone zostały faktury za poszczególne etapy.

Pan Jan Kleczyński poprosił o przedstawienie aktualnego stanu wykorzystania środków niewygasłych.

Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że na dzień 11 września br. zostały wykonane nakłady w wysokości 46 % .

Pan Janusz Nowakowski stwierdził, że Pan Prezydent mówił o trudnościach jeśli chodzi o wykonanie planów. Zwrócił uwagę, ze rozwój miasta zależy od tego jak są przygotowane planistycznie tereny. Tak się akurat składa, że planistycznie tereny w Łomży pod budownictwo mieszkaniowe są nieprzygotowane, co oznacza, że wszyscy budują się pod Łomżą. Ceny działek w mieście kosztują 200 – 300, a nawet 400 zł/m 2 . Dlatego też finansowe wykonanie budżetu jest mało istotne. Istotne jest, że mamy teren i na ten teren wchodzi inwestor i buduje czy to będzie market, czy też budynek mieszkalny.

Przewodniczący Komisji stwierdził, że w roku bieżącym miało być opracowanych i zatwierdzonych 10 planów. Z informacji przekazanych przez Prezydenta na poprzednim posiedzeniu wynikało, że tych planów będzie 4. W chwili obecnej Pan Prezydent „dorzucił” jeszcze jeden. Do końca roku pozostało 3 miesiące i jego zdaniem więcej jak 3 plany nie uda się uchwalić. W związku z powyższym zaproponował, aby Komisja zaopiniowała pozytywnie wykonanie budżetu miasta za I półrocze 2008 roku pozytywnie z zastrzeżeniem i uwaga na zbyt niskie zaawansowanie prac nad planami zagospodarowania przestrzennego.

Następnie Pan Marcin Sroczyński - Z-ca Prezydenta przedstawił stan zaawansowania realizacji inwestycji.

Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za I półrocze 2008 roku w działach merytorycznie podległych komisji z zaproponowanym zastrzeżeniem. Komisja w wyniku głosowania 6 głosami za przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym zaopiniowała pozytywnie sprawozdanie zgodnie z drukiem 391.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.


 


 

  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 8 gru 2008 09:49
  • Data opublikowania: poniedziałek, 8 gru 2008 09:52
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:16
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej