Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 15 posiedzeniu w dniu 8 października 2003 roku

Komisja realizowała nastepujący porządek:
1.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji.

2.
Zapoznanie i zaopiniowanie „Analizy zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego terenów miasta Łomży i oceny stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

3.
Sprawy różne.


Ad. 1

Przewodniczący komisji poprosił o uwagi do protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji .
Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 8 głosami za – jednogłośnie przyjęła protokoły z poprzednich posiedzeń Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego.

Ad. 2

Pan Marcin B. Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że wszyscy radni otrzymali przygotowaną analizę. Poprosił o uwagi i pytania do przedłożonego materiału.

Pan Andrzej Zajkowski – Architekt Miejski przedstawił mapę zbiorczą z wyznaczonymi siedmioma, wytypowanymi terenami, w stosunku do których miasto przystąpiłoby w pierwszej kolejności do opracowania planów. Poza tym byłoby jeszcze jedno opracowanie planu zagospodarowania, a mianowicie miejscowy plan zagospodarowania terenów istniejącego i planowanego układu komunikacyjnego. Ze względu na sytuacje prawną, jaka powstaje po 1 kwietnia 2004 roku, że za wyjątkiem tych terenów oznaczonych na mapie kolorem różowym, gdzie będą obowiązywać plany, w pozostałej części miasta będzie brak planów, a to oznacza olbrzymie kłopoty zarówno dla miasta jak i dla inwestorów. Spowoduje to zablokowanie inwestycji w pewnych terenach. Jeśli chodzi o realizacje inwestycji miasta musimy określić w sposób jednoznaczny i jak najszybszy wszystkie ulice miejskie, linie rozgraniczające po to m.in. aby nie płacić w przyszłości odszkodowań jeżeli miasto w tych ulicach będzie realizować. Tu ustalenia z kolei pomogą do przygotowywania warunków i decyzji w nowym trybie, jaki przewiduje nowa ustawa. Oprócz tych 7 terenów jest obszar P9 – będzie opracowywany na zasadzie 3 uchwał. Ponadto są jeszcze 2 tereny, do realizacji w dalszej kolejności, ale z uwagami, że podjęcie prac uzależnione jest od działań inwestora. Jest to teren przy Szosie do Mężenina i teren przy stadionie miejskim.

Pan Janusz Nowakowski stwierdził, że rozumie, iż na dzisiaj kolejność propozycji do opracowania w pierwszej kolejności jest przypadkowa. Zaproponował, aby przy ustalaniu i podejmowaniu decyzji, które tereny w pierwszej kolejności będą opracowywane, należy przyjąć pewne kryteria, którymi będziemy się kierowali przyspieszając niektóre tematy. Stwierdził, że wprowadziłby kryterium, aby jak najmniejszym nakładem uzyskać jak największe efekty.
W dzisiejszej sytuacji miasta powinniśmy tam te plany uchwalać, gdzie będą w ślad za tym po jakimś tam czasie powstawały miejsca pracy i osiągane były bezpośrednie korzyści dla miasta w formie podatku. Wg nie powinny to być kryteria, którymi Rada winna się kierować.

Pan Andrzej Zajkowski – Architekt Miejski stwierdził, że są to słuszne argumenty, ale do tych argumentów dodałby jeszcze bardzo ważny aspekt ochrony pewnych interesów publicznych miasta. Przykładem jest osiedle Łomżyca, gdzie nie są uregulowane prawnie dojazdy i dostęp do istniejących, a nawet zabudowanych działek. Należy to uporządkować.

Pan Lech Kołakowski zwrócił się z zapytaniem czy któryś z przedstawionych projektów przewiduje lokalizacje hipermarketów.

Pan Andrzej Zajkowski – Architekt Miejskie odpowiadając stwierdził, że to czy będą i gdzie będą to jest wola Rady. Stwierdził, że on ocenia tereny, do których należy przystąpić do opracowania planu, natomiast gdzie wyznaczyć te tereny, decyzja należy do Rady.

W dalszej części posiedzenia głos zabrał Pan Waldemar Baranowski, który stwierdził, że jest właścicielem terenu, w stosunku co do którego były inne plany. Plany te niestety nie mogą być zrealizowane i dlatego zrodził się pomysł, aby na tym terenie powstało osiedle domków jednorodzinnych. Dodał, że osiedle będzie realizowane przez firmy łomżyńskie, materiały z Łomży, robotnicy z Łomży. Stwierdził, że interesuje się polityka gospodarczą w mieście bardzo mocno i wspiera wszystkie inicjatywy. Uważa, że będzie to dobry przykład, który inni powielą. Najważniejsze dla niego jest to że prawie 18 mln. zł zostanie w mieście plus podatki itd.

Pan Andrzej Zajkowski – Architekt Miejski wyjaśnił, że zakresem opracowania planu objęte byłby tereny pozostałe, przyległe do terenów, którymi dysponuje Pan Baranowski, na których znajdują się działki miasta, na koszt inwestora.

Następnie Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie „Analizę zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego terenów miasta Łomży i ocenę stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”. Komisja 8 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie przedłożoną analizę.

Ad. 3

Przewodniczący komisji przedstawił stanowisko NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze Oddział Łomża dot. budowy sklepów wielkopowierzchniowych wraz z 4,5 tys. podpisów mieszkańców.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie komisji.


  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 17 lis 2003 08:51
  • Data opublikowania: poniedziałek, 17 lis 2003 14:14
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 10:34
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej