Dziś rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie nadania nazw dla nowych ulic w rejonie Szosy Zambrowskiej, ul. Wąskiej i ul. Kierzkowej. Rada Osiedla nr 6 oraz mieszkańcy osiedla „Wschód” zaproponowali, aby pięciu znajdującym się tam ulicom nadać następujące nazwy: ks. bp. Stanisława Kostki Łukomskiego, Królowej Jadwigi, Władysława Jagiełły, Stefana Batorego, Kazimierza Wielkiego. Konsultacje potrwają do 1 października br.
więcej
Kolejne trzy łomżyńskie podmioty gospodarcze przystąpiły do Łomżyńskiej Karty Dużej Rodziny. Do grona Firm Przyjaznych Rodzinie dołączyły: Niepubliczne Przedszkole MONTESSORI "PRZYSTAŃ", P.H. "Bajka" Wszystko dla dziecka oraz Gabinet Leczenia Bólu. Ich przedstawicielki z rąk Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego w środę odebrały certyfikaty potwierdzające przystąpienie do projektu.
więcej
Urząd Miejski w Łomży uprzejmie informuje, że Mieszkańcy ulicy Zawadzka – od Gen. W. Sikorskiego do końca (budynki nr: Zawadzka 55, 59, 61), dotychczas głosujący w obwodzie głosowania Nr 25 w lokalu Przedszkola Publicznego Nr 10 przy ul. Księżnej Anny 12, począwszy od wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 25 października 2015r., będą stale głosować w obwodzie głosowania nr 22 w lokalu Szkoły Podstawowej Nr 10 przy ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 17. Mamy nadzieję, że dokonana zmiana w znacznym stopniu ułatwi Państwu realizację praw wyborczych.
więcej
W czwartek, 24 września br., mieszkanki Łomży będą mogły bezpłatnie skorzystać z badania mammograficznego. Oferta skierowana jest do pań w wieku od 40 do 75 lat. Mammobus LUX MED Diagnostyka ustawiony będzie obok hipermarketu Kaufland, przy Al. Józefa Piłsudskiego 18.
więcej
W związku ze Światowym Dniem Sybiraka, przypadającym corocznie w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, w czwartek 17 września o godz. 14:55 włączone zostaną na 3 minuty syreny alarmowe. Poprzedzą one łomżyńskie obchody Dnia Sybiraka, które odbędą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Organizatorem uroczystości są: Prezydent Łomży, Związek Sybiraków Oddział w Łomży, Kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Szkoła Podstawowa nr 5 im. Stanisława Staszica.
więcej
Film o ludzkich losach. O cierpieniu, upodleniu, beznadziei i śmierci. Ale też o sile, wierze w lepszą przyszłość i … o dobrym losie. Prawdziwa historia grupy 733 polskich dzieci, które po deportacji na daleką Północ ZSRR i Syberię, znalazły swój dom w Nowej Zelandii.
więcej
W sobotę 12 września br. odbyła się w Łomży uroczysta III Instalacja Braci Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego i Intronizacja Łomżyńskiego Króla Kurkowego oraz inwestytura orderu św. Andrzeja Boboli udzielona Księdzu Biskupowi Stanisławowi Stefankowi. Uroczystość odbyła się w związku z rocznicami Odsieczy Wiedeńskiej i uratowania Katedry Łomżyńskiej. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Anna Maria Anders – córka gen. Władysława Andersa, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko.
więcej
Trwa XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W niedzielę 13 września odbyły się m. in. aż dwa koncerty, na których swe niebagatelne umiejętności zaprezentowali członkowie kwartetu smyczkowego Capitol z Wrocławia. Beata Wołczyk, Ewa Andruszkiewicz, Dariusz Wołczyk i Urszula Marciniec-Mazur przedstawili publiczności w Grajewie i w Łomży program „Impresje X Muzy”, na który złożyły się największe przeboje filmowe w efektownych opracowaniach. – Mamy ten program w repertuarze i niejednokrotne go grywaliśmy – mówi wiolonczelistka Urszula Marciniec-Mazur. – Zaproponowaliśmy więc go panu dyrektorowi Zarzyckiemu, nie wiedząc jak go przyjmie. Zareagował jednak z entuzjazmem, dlatego mam nadzieję, że nie zawiedliśmy oczekiwań!
więcej
W związku z remontem pokoju 204, pracownicy Biura ds. Budownictwa do końca tygodnia będą przyjmowali interesantów w małej sali konferencyjnej przy Biurze Rady Miejskiej, pok. 201A. Za wynikłe z tego tytułu utrudnienia, przepraszamy.
więcej
W połowie maja z przedstawicielami producentów i przetwórców ekologicznych produktów spożywczych spotkali się w Łomży radny okręgu sztokholmskiego Bosse Andersson i nieformalna ambasadorka naszego miasta w Szwecji Urszula Estmer. Owocem tego spotkania była ubiegłotygodniowa wizyta w Skandynawii przedstawicieli łomżyńskiego samorządu oraz firmy Edpol i Zakładów Spożywczych Bona.
więcej
16 września o godz. 10.00 w siedzibie Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych odbędzie się uroczystość związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Sybiraka, która realizowana będzie w ramach cyklu spotkań pt. PRZYSTANEK HISTORIA - DRZEWNA.
więcej
Z wizytą w Łomży gościła Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło. Podczas spotkania z na Starym Rynku z kilkuset mieszkańcami naszego miasta, poruszała głównie zagadnienia dotyczące problemów miejscowości podobnych do Łomży. W spotkaniu uczestniczyli również parlamentarzyści, a także władze „grodu nad Narwią”, na czele z Przewodniczącą Rady Miejskiej Bernadetą Krynicką oraz Prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim.
więcej
Prezydent Łomży poszukuje osoby do Rady Nadzorczej Zakładu Gospodarowania Odpadami sp. z o.o. w Łomży. Miejsce w Radzie Nadzorczej tej Spółki zwolniło się w związku z rezygnacją Radosława Żegalskiego, który w ubiegłym tygodniu został członkiem zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplej w Łomży sp. z o.o.
więcej
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wzięcia udziału w organizowanych przez nią konkursach dotyczących znajomości biografii i twórczości Adama Chętnika, interpretacji utworów Marka Grechuty, historii oraz zabytków Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, a także w literackim konkursie pn. „List odnaleziony po latach”. Szczegóły poszczególnych konkursów prezentujemy poniżej w załącznikach do pobrania.
więcej
Wakacje są doskonałym czasem do organizowania plenerów malarskich w miejscu zamieszkania. Pracownia plastyczna MDK-DŚT w Łomży zorganizowała otwarte zajęcia plenerowe dla dzieci spędzających wakacje w naszym mieście. Plener malarski to pewien etap edukacji plastycznej, będący bardzo ważnym elementem rozwoju artystycznego dzieci, uwrażliwiającym na piękno otaczającego świata i dającym możliwości doskonalenia różnych technik malarskich.
więcej
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na spotkania seniorów pod hasłem „Akcja: e-motywacja seniorzy rock’ują!”, kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz dwa spotkania z Justyną Bargielską. Szczegóły wydarzeń prezentujemy poniżej. Jednocześnie dyrektor MBP w Łomży Krystyna Sobocińska informuje, że od 1 września br. wypożyczalnia dla dorosłych przy ul. Długiej 13 czynna jest także w środy.
więcej
Nowy rok szkolny, przyniósł uczestnikom zajęć plastycznych z Pracowni Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych miłą wiadomość. Organizator Konkursu Plastycznego „Cztery pory roku na Mazurach” ogłosił wyniki, na które czekaliśmy całe wakacje. Wśród nagrodzonych znalazły się prace podopiecznych Anny Bureś: Małgorzaty Borkowicz 15 lat, Dominika Najdy 7 lat, Igi Perkowskiej 12 lat, Aleksandry Piaseckiej 14 lat i wyróżnionych Magdaleny Głębockiej 10 lat i Piotra Baranowskiego 12 lat. Ełckie Centrum Kultury skierowało konkurs do dzieci i młodzieży (5 – 14 lat) z województwa Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego.
więcej
Ur. 11 IV 1898 r. w Warzynku, pow. Sierpc, woj. warszawskie, jako córka Franciszka i Tekli z d. Napiórkowskiej. Posiadała dwoje rodzeństwa, siostrę Jadwigę i brata Józefa. Szkołę średnią ukończyła na pensji w Skierniewicach. Po I wojnie światowej przez rok uczyła w Gimnazjum w Lipnie, gdzie zamieszkała jej rodzina. Następnie studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W 1927 r. zdała tam egzamin nauczycielski. Pracę zawodowa rozpoczęła w Wołkowysku, po czym w 1930 r. przeniosła się do Łomży. W latach 1935-1937 uczyła języka polskiego w Żeńskim Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej oraz w Gimnazjum Męskim im. T. Kościuszki. Oprócz języka polskiego wykładała w tej szkole również propedeutykę. Obroniła pracę doktorską u prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Jej uczennice kilkakrotnie zajmowały pierwsze i drugie miejsca w ogólnopolskich konkursach literackich. Prowadziła też kursy dla oficerów-legionistów przygotowujących się do egzaminów maturalnych.
więcej
Jedną z wybitniejszych osób, która podczas okupacji sowieckiej i niemieckiej (lata 1939-1945) na terenie powiatu łomżyńskiego prowadziła pracę konspiracyjną był Stanisław Cieślewski.
więcej
Biskup Stanisław Kostka Łukomski był bez wątpienia postacią niezwykłą, dla jednych niezwykle barwna i wyrazistą, dla innych kontrowersyjną. Na pewno jednak nie był on osobą której działalność można zlekceważyć lub pominąć milczeniem. Najlepszym dowodem na to jest kampania propagandowa skierowana przeciwko niemu najpierw przez władze sanacyjne a po II wojnie światowej przez komunistów. I chociaż bardzo często on sam dostarczał argumentów swoim przeciwnikom, to jednak najwyższy już czas wprowadzić kilka poprawek do tego ukształtowanego nie zawsze z pobudek historycznych obrazu. Moim celem nie jest odtwarzanie wszystkich wydarzeń z życiorysu biskupa lecz wskazanie tych, które do tej pory nie były znane szerzej społeczeństwu.
więcej