Dowódca 18. Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka w swoim wystąpieniu nawiązał do historii narodowych barw. - Biel i czerwień są od wieków nierozerwalnie związane z dziejami naszej Ojczyzny. Od najdawniejszych czasów są symbolem polskich władców i oddziałów wojskowych – mówił, przypominając, że bardzo ważną datą był dzień 7 lutego 1831 roku, kiedy to Sejm uchwalił, że kokardę narodową stanowić będą kolory herbowe Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – biały i czerwony.
- Tegoroczne, majowe święta są wyjątkowo trudne i zarazem refleksyjne. W obliczu sytuacji naszych sąsiadów za wschodnią granicą jeszcze bardziej doceniamy, że żyjemy w wolnej Polsce. Nigdy jednak nie możemy być do końca pewni, że jesteśmy całkowicie bezpieczni, dlatego zawsze musimy myśleć i robić wszystko żeby chronić naszą Ojczyznę – powiedział płk Paweł Gałązka, dziękując przy okazji żołnierzom za codzienną, sumienną służbę.
Prezydent Mariusz Chrzanowski w swoim przemówieniu zauważył, że to nie przypadek, iż ten dzień świętujemy na terenie jednostki wojskowej. - To właśnie żołnierze z dumą prezentują nasze symbole narodowe na swoich mundurach, sztandarach i masztach w miejscach, w których stacjonują – mówił prezydent podkreślając, że flaga jest wyrazem miłości do kraju i jako dobro wspólne powinna być obiektem troski i dumy. Przypomniał też, że Święto Flagi nierozerwalnie łączy się z Dniem Polonii i Polaków za Granicą. - Poza Macierzą żyje na co dzień około 20 milionów osób polskiego pochodzenia. Dziś, w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą, nasze myśli kierujemy głównie do rodaków na co dzień mieszkających na terenie Ukrainy, Rosji i Białorusi – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski dziękując wszystkim osobom i organizacjom, które już od lat dbają o współpracę z organizacjami polonijnymi, wspierając je w dbaniu o patriotyczne wychowanie i wierność polskiemu dziedzictwu. Poinformował także o przenosinach do Domku Pastora siedziby Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które będzie tam prowadziło zadania związane z repatriacją oraz wspierało współpracę Miasta Łomża ze środowiskami polonijnymi.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski.
W ramach obchodów Dnia Flagi na Stadionie Miejskim odbywa się również turniej piłki nożnej z udziałem drużyn samorządu miasta oraz żołnierzy łomżyńskiego garnizonu i wojsk NATO. W jego trakcie mieszkańcy otrzymają m.in. 200 flag Polski na drzewcach.