Sztandar powiatu nawiązuje do chlubnej tradycji piastowskiej. Na lewym płacie sztandaru koloru czerwonego centralnie wyhaftowano orła białego w złotej koronie, ze złotymi szponami i złotym dziobem, zwróconego w prawo. Na prawym płacie sztandaru koloru białego umieszczono w centralnej części herb powiatu łomżyńskiego. Wokół herbu znajduje się napis: „Powiat Łomżyński” i dwie przełomowe dla dziejów samorządu daty: „1999” i „2012” - utworzenia Powiatu Łomżyńskiego i ustanowienia sztandaru. Na tarczy herbowej znajduje się półorzeł mazowiecki oraz postać świętego Wawrzyńca.
- Umieszczenie na sztandarze jednostki samorządu terytorialnego orła państwowego jest podkreśleniem silnego związku powiatu z państwem i jego strukturami, z głównym nurtem ojczystej historii. Orzeł biały, stanowiąc jeden z najważniejszych narodowych symboli wprowadza system wartości, który powinien być drogowskazem dla działalności samorządu. Przypomina o dorobku kultury polskiej oraz chwalebnych czynach naszych przodków. Motywuje tym samym do podejmowania nawet najtrudniejszych wyzwań oraz kroczenia drogą godną Polskości i Polaka – mówił opisując sztandar Starosta Marek Szabłowski. - Półorzeł mazowiecki nawiązuje do herbu Mazowsza, do którego historycznie należała i należy Ziemia Łomżyńska. Jak podają źródła, województwo mazowieckie ma za herb orła białego bez korony, w polu czerwonym. Święty Wawrzyniec, męczennik, który oddał życie za wiarę, symbolizuje tysiącletnią tradycję chrześcijańską na Ziemi Łomżyńskiej, duchową tradycję tej ziemi. Należał do bardzo popularnych świętych, jego kult dotarł do Polski z zachodniej Europy. Według tradycji i dokumentów w Starej Łomży obok grodziska związanego z początkami miasta, miał istnieć pierwszy kościół, z XI wieku, pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Założenie kościoła przypisywane jest św. Brunonowi z Kwerfurtu – tłumaczył Marek Szabłowski.
W czterech rogach sztandaru wyhaftowano złotą nicią stylizowane liście laurowe. Od czasów starożytnych liście wawrzynu są symbolem zwycięstwa i triumfu, a także trudami walki w codziennej egzystencji. Natomiast kolor złoty wyraża szlachetność wspaniałomyślność wzniosłość i życzliwość. Oba płaty zostały obszyte z trzech stron złotymi frędzlami i przytwierdzone gwoździami do dębowego drzewca. Górną część drzewca sztandaru zwięcza głowica w kształcie grotu w kolorze złotym. - Myślę, że dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważnym elementem budowania poczucia jedności na poziomie małych ojczyzn – mówił przed odebraniem sztandaru od Przewodniczącego Rady Powiatu Marek Szabłowski, Starosta Łomżyński,.
Gratulując momentu wręczenia sztandaru Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podkreślał, że jest to symbol zjednoczenia mieszkańców powiatu i samej Łomży. - Możemy powiedzieć, że nie byłoby Powiatu Łomżyńskiego bez Łomży. Ale nie byłoby również Łomży, bez Powiatu Łomżyńskiego. Nie ma rozwoju Łomży, bez rozwoju Ziemi Łomżyńskiej, bez poszczególnych gmin. Sądzę, że jeżeli gminy dynamicznie się rozwijają, to również z korzyścią dla mieszkańców samej Łomży. Ten zrównoważony rozwój Ziemi Łomżyńskiej potrzebuje nie tylko determinacji, ale potrzebuje również pełnej świadomości przywiązania do tej ziemi – mówił Prezydent Mieczysław Czerniawski. W jego odczuciu sztandar Miasta i sztandar Powiatu będą jednoczyły w działaniu, uporze, zabiegach i determinacji, aby Ziemia Łomżyńska ze stolicą w Łomży rozwijała się jak najlepiej.
Po odczytaniu przez Jarosława Kuleszę, Przewodniczącego Rady Powiatu, aktu nadania sztandaru, wbiciu gwoździ na drzewiec przez Fundatorów Sztandaru, wpisaniu się do księgi pamiątkowej i przekazaniu sztandaru Staroście nastąpiła część artystyczna. Wzięły w niej udział dzieci w strojach ludowych Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego Akat, wokaliści Aleksandra Ejsmont i Przemek Bazydło oraz grupa teatralna Tacy Sami.
Na uroczystości, wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa, wójtowie gmin z terenu powiatu łomżyńskiego, a także delegacja Powiatu Dingolfing-Landau z Bawarii z którym Powiat Łomżyński współpracuje już od wielu lat.