-Jestem głęboko wzruszony patrząc na wspólnotę, która przyszła na pogrzeb nieznanych osób, to są Boże dzieci, które Was tu ściągnęły – mówił w homilii Ks. Bp Stanisław Stefanek. Wiceprzewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny nazwał uszanowanie człowieka „szczytem cywilizacji” i wielkim przejawem humanizmu. –Trzeba uwielbić Boga, który podnosi z prochu ku pełni godności ludzkiej – mówił Bp Stefanek podkreślając, że uczczenia godności człowieka dokonało całe społeczeństwo, od samorządu, poprzez strukturę prawa po ekonomię.
Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski stanął na czele procesji, która przeszła na cmentarz przy ul. Przykoszarowej, gdzie odbyła się ceremonia pogrzebowa. Po wspólnej modlitwie mieszkańcy Łomży wypuścili w niebo dziesiątki białych baloników, następnie urna z prochami dzieci została złożona w Grobie Dzieci Utraconych. Kwiaty na grobie złożył Prezydent Łomży wraz z małżonką, mieszkańcy zapalali znicze, modlili się, nie kryjąc wzruszenia… Ks. Jacek Kotowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Pomnika-Grobu Dzieci Utraconych. – Ma on być symbolicznym miejscem pamięci dla rodziców, którzy stracili swoje dziecko, ale także faktycznym miejscem pochówku dzieci zmarłych wskutek poronienia, których nikt nie odebrał ze szpitala – mówił kapłan.
Radni Miasta Łomży poparli projekt uchwały w sprawie sprawiania pogrzebów dzieci martwo urodzonych. Takie pogrzeby będą odbywały się nie częściej niż dwa razy do roku po otrzymaniu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży zgłoszenia ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Miasto Łomża zabezpieczać ma ze środków budżetowych przewóz zwłok do kremacji, kremację zbiorową, pochówek urny z prochami w grobowcu i obsługę pochówku.
Monument autorstwa Grażyny Podedwornej symbolizuje rozłożone ramiona matki obejmujące dzieci, których szczątki są pochowane w krypcie. Niebawem mają rozpocząć się prace rzeźbiarskie w piaskowcu – wejścia do Grobu strzec mają dwa anioły.