– Spotkaliśmy się z przedsiębiorcami, aby porozmawiać o naszym mieście i wręczyć powołania do Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Łomża. Zadania, które stoją przed nową Radą, to budowanie płaszczyzny do tego, aby tworzyć nowe kierunki rozwoju gospodarczego Łomży – powiedział zastępca prezydenta Piotr Serdyński.
Podczas spotkania zwrócił uwagę, że obecność przedsiębiorców świadczy o chęci udziału w kreowaniu polityki społeczno-gospodarczej miasta, jak również o oczekiwaniach wobec władz samorządowych.
– Wyzwań, przed którymi stoimy jest niezwykle wiele. Kluczowe dla samorządu jest to, abyśmy przede wszystkim skupili się na tym, aby polityka miasta doceniała zaangażowanie i wkład w rozwój Łomży tych przedsiębiorców, którzy już tutaj są. Zadaniem miasta jest prowadzenie polityki w taki sposób, aby biznes mógł dalej się rozwijać – zaznaczył.
Następnie zostały przedstawione plany oraz projekty, które samorząd chciałby zrealizować. Architekt miejski Tomasz Walczuk wyjaśnił kwestie związane ze sporządzanym Planem Ogólnym Miasta Łomża i jego znaczeniu dla przedsiębiorców, natomiast kierownik Centrum Obsługi Przedsiębiorców Małgorzata Puchała powiedziała o kontynuacji konkursu „Mój pomysł na biznes. Zabiznesuj w Łomży” oraz podsumowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców w ramach tzw. projektu szwajcarskiego.
Po tym nastąpiła dyskusja nad rozwojem gospodarczym miasta. Przedsiębiorcy zgłaszali swoje pomysły współpracy środowiska przedsiębiorczości i naukowego z samorządem. W swoim wypowiedziach zwrócili uwagę na potrzebę jasnej, klarownej wizji miasta na kolejne 5-10 lat. Plan ten powinien zostać wypracowany z różnymi środowiskami społecznymi.
Podczas spotkania zastępca prezydenta Piotr Serdyński wręczył akty powołania członkom Rady Gospodarczej na okres kadencji 2024-2029. Głównym celem Rady jest budowanie efektywnej współpracy środowiska przedsiębiorczości i naukowego z samorządem oraz zintegrowanie środowiska przedsiębiorców i instytucji okołobiznesowych poprzez zapewnienie płaszczyzny dla współdziałania i wymiany doświadczeń.
Do najważniejszych zadań Rady Gospodarczej należy inicjowanie i wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Miasta Łomża z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju, przedstawianie stanowisk, opinii i wniosków w sprawach dotyczących rozwoju gospodarczego miasta Łomża oraz udział w pracach nad programem rozwoju przedsiębiorczości w mieście Łomża do 2030 r. Ponadto organ będzie odpowiedzialny m.in. za wspieranie promocji inwestycyjnej i gospodarczej Miasta sprzyjającej rozwojowi gospodarczemu, inicjowanie działań mających na celu rozwój i aktywizację Łomżyńskiej przedsiębiorczości czy też przedstawianie opinii i stanowisk do projektu budżetu miasta Łomża i innych dokumentów strategicznych.
W skład Rady Gospodarczej wchodzą:
W skład Rady Ekspertów wchodzą:
tekst Marlena Choińska