Ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku o realizowaniu usług społecznych przez centra usług społecznych, która weszła w życie 1 stycznia 2020 r., umożliwia powołanie przez samorządy takich placówek. Mają one służyć rozwojowi i integracji tego typu usług organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym, nie tylko wśród osób na co dzień korzystających z systemu pomocy społecznej, ale też kierowanych do ogółu mieszkańców. Od tego momentu w skali kraju pojawiło się wiele instytucji tego rodzaju.
Jak wyjaśnia zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski, celem głównym utworzenia CUS w naszym mieście jest integracja i optymalizacja świadczenia usług społecznych na poziomie lokalnym, odpowiadających na zdiagnozowane potrzeby mieszkańców miasta Łomża. - CUS będzie oferować je w sposób skoordynowany, spersonalizowany i zdeinstytucjonalizowany. Będą one dostępne dla wszystkich mieszkańców na równych zasadach i zgodne z ich potrzebami – informuje zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski dodając, że w ramach projektu zostaną powołane interdyscyplinarne zespoły, składające się z pracowników socjalnych, psychologów, lekarzy, terapeutów i innych specjalistów, które będą regularnie omawiać konkretne przypadki i dostosowywać plany pomocy. Ponadto dla każdego beneficjenta zostaną opracowane Indywidualne Plany Usług Społecznych (IPUS), uwzględniające potrzeby społeczne, zdrowotne, edukacyjne i zawodowe.
Projekt wyróżnia grupy docelowe wśród mieszkańców Miasta Łomża znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej: seniorów, osoby z niepełnosprawnościami, osoby w kryzysie (utrata pracy, rozpad rodziny, bezdomność, przemoc, uzależnienia, izolacja społeczna, zdarzenie losowe). Trwają prace nad umiejscowieniem nowej placówki w miejscu jak najdogodniejszym dla mieszkańców.