Kto podlega kwalifikacji wojskowej?
Skąd pozyskać informacje o obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej?
Osoby objęte obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej otrzymają imienne wezwania od Prezydenta Miasta Łomża. O miejscu i terminie prowadzenia jej na terenie miasta będą także informowały obwieszczenia wojewody.
Ważna informacja: Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny może skutkować nałożeniem grzywny bądź zarządzeniem przymusowego doprowadzenia do powiatowej komisji lekarskiej przez Policję.
Osoba, która z ważnych przyczyn nie będzie mogła stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Łomży (pok. nr 3), tel. 86 215 67 39, który wyznaczy jej inny termin stawiennictwa.
Osoby, które nie dopełniły obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej z różnych przyczyn, powinny uczynić to niezwłocznie po ustaniu przeszkody zgłaszając się do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Łomży (pok. nr 3) . Obowiązek stawienia się trwa do końca roku kalendarzowego w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 60 lat życia.
Na czym polega kwalifikacja wojskowa i jaki jest jej cel?
Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest ocena zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej. W ramach kwalifikacji wykonuje się następujące czynności:
Na podstawie przeprowadzonych badań, powiatowe komisje lekarskie orzekają o zdolności do służby wojskowej, ustalając jedną z poniższych kategorii zdrowia:
A — zdolny do czynnej służby wojskowej i służby w rezerwie, a także do odbywania służby zastępczej;
B — czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej i służby w rezerwie, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do czynnej służby wojskowej;
D— niezdolny do czynnej służby wojskowej i służby w rezerwie, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
E — trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej i służby w rezerwie, w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Ważna informacja:
Jeżeli w czasie, kiedy zostajesz wezwany(a) do kwalifikacji wojskowej leczysz się, a Twój stan zdrowia może mieć wpływ na określenie zdolności do służby wojskowej, jesteś zobowiązany(a) przedstawić powiatowej komisji lekarskiej posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych.
Z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej można zwolnić osoby:
1) w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
2) całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji lub uznane za całkowicie niezdolne do pracy na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
3) zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
– jeżeli skutecznie doręczą Prezydentowi Miasta Łomża orzeczenie albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego tę niezdolność lub niepełnosprawność, na podstawie którego można określić zdolność tych osób do czynnej służby wojskowej, oraz poinformują szefa wojskowego centrum rekrutacji na piśmie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o tym doręczeniu.
Należy pamiętać o zabraniu ze sobą i przedstawieniu komisji wszelkiej dokumentacji medycznej, którą dysponujecie, ponieważ powiatowa komisja lekarska określa kategorię zdrowia na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań lekarskich oraz dokumentacji dostarczonej przez zainteresowanego(ą).
Co oznaczają kategorie zdrowia?
Jeśli orzeczono kategorię „A” lub „D” zdolności do czynnej służby wojskowej - po 14 dniach od dnia otrzymania orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (kiedy orzeczenie to stanie się prawomocne), kwalifikowany(a) zostanie przeniesiony(a) do rezerwy, co oznacza, że został uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Z orzeczeniem kategorii zdolności „A”, ewentualne powołanie do służby wojskowej, w czasie pokoju, może nastąpić tylko w trybie ochotniczym, na własny wniosek.
Orzeczenie kategorii „D” uprawnia do służby na niektórych stanowiskach przewidzianych dla terytorialnej służby wojskowej –w dalszym ciągu tylko trybie ochotniczym, na własny wniosek.
Jeśli orzeczono kategorię zdolności „B” (czasowo niezdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej) kwalifikowany(a) nie zostanie przeniesiony(a) do rezerwy, ale wezwany(a) na kolejną kwalifikację wojskową po upływie okresu niezdolności, w celu powtórnego przeprowadzenia badań i wydania aktualnego orzeczenia.
Osoba z orzeczoną kategorią zdolności „E” (trwale i całkowicie niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny) - po uprawomocnieniu się orzeczenia zostanie skreślona z ewidencji wojskowej i nie będzie podlegała obowiązkowi służby wojskowej.
Zgłaszając się do kwalifikacji wojskowej należy zabrać ze sobą: