- Porozumie zakłada przygotowanie i przeprowadzenia przez pracowników uczelni warsztatów z zakresu profilaktyki samobójstw dzieci i młodzieży dla pracowników jednostek Miasta Łomża, przede wszystkim nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Łomży oraz osób pracujących z młodzieżą – wyjaśnia zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski. - Chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, aby zwiększyć ich świadomość na problem zdrowia psychicznego. Mając to na uwadze planujemy również objęcie warsztatami zainteresowanych rodziców – dodaje.
W ramach podpisanego dokumentu ma być wdrożony pilotażowy program edukacyjny w co najmniej jednej wybranej placówce edukacyjnej w Łomży. Ma on służyć zwiększeniu wiedzy uczniów, nauczycieli oraz rodziców i opiekunów prawnych na temat zdrowia psychicznego oraz budowaniu kultury wsparcia i empatii w środowisku szkolnym.
Obie strony mają również wspierać działania eksperckie dotyczące opracowania planów edukacyjnych, dostosowanych do wymagań współczesnej administracji samorządowej.
- W prace będą zaangażowani przedstawiciele kadry naukowej uczelni oraz eksperci i praktycy z Miasta Łomża. Celem współdziałania będzie także wypracowanie właściwych wzorców oraz treści programowych, które będą odpowiadać na bieżące wyzwania samorządów oraz podnosić kompetencje pracowników JST – mówi Wojciech Kondrat, kanclerz SGMK.
Główną ideą porozumienia jest podniesienie świadomości na temat problematyki samobójstw wśród dzieci i młodzieży, a także rozwijanie kompetencji w zakresie wczesnego rozpoznawania sygnałów zagrożenia zdrowia psychicznego i kształtowanie postaw prozdrowotnych.