Kilka miesięcy trwały prace nad opracowaniem kryteriów, na podstawie których kwalifikowane były jezdnie i chodniki do Programu Remontów Ulic. Wśród nich znalazły się m.in.: znaczenie ulicy dla rozwoju miasta, położenie ulicy, jej funkcja, przygotowanie zadania do realizacji, stan techniczny ulicy i jej odwodnienie. Na podstawie kryteriów przyznano punktację, która stworzyła swoisty ranking zadań do realizacji w poszczególnych latach. -Ranking jest próbą uporządkowania działań miasta, aby były one jak najbardziej efektywne i przynosiły jak najlepszą w stosunku do planowanych nakładów skuteczność działania - mówił Zastępca Prezydenta Beniamin Dobosz. Program nie dotyczy ulic o nawierzchniach gruntowych, nieurządzonych, objętych uchwalonym w 2012 roku Programem Budowy Ulic w Łomży w latach 2012-2016.
Prezydent Łomży wniósł autopoprawkę do wniosku w sprawie uchwalenia Programu, uzupełniając „Założenia programowe” o podpunkt dotyczący realizacji odcinka ul. Dwornej, który został wyłączony z pierwotnej wersji ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia. Prezydent zaproponował jednak umieszczenie odcinka Dwornej w Programie Remontów Ulic bez ścisłego określenia terminu jego realizacji. Prezydent zapowiedział, że po uchwaleniu Programu przedstawi radnym projekt uchwały w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego w celu doprowadzenia do zgodności obu uchwał.
Program nie obejmuje zadań o dużym zakresie rzeczowym, wymagających dużych nakładów finansowych, czyli:
1. Dróg krajowych (ulice Wojska Polskiego, Sikorskiego, Szosa Zambrowska, Plac Kościuszki i Zjazd) - realizacja zadań wymaga pozyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych, przy czym odcinek ulicy Wojska Polskiego od ul. Tkackiej do ul,. Ciepłej będzie remontowany przez inwestora Galerii Narew, a odcinek ul. Sikorskiego od ul. Wyszyńskiego do ul. Wąskiej - przez inwestora Galerii Veneda,
2. Dróg wojewódzkich (Szosa do Mężenina i odc. Sikorskiego od Wojska Polskiego do Nowogrodzkiej) - ulice mają już zapewnione dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego,
3. Części dróg powiatowych: ulica Rządowa od Kaznodziejskiej do Giełczyńskiej i Giełczyńska w obrębie Starego Rynku - do realizacji w ramach przebudowy Starego Rynku, odcinek ul. Sikorskiego od ul. Wąskiej do mostu na rzece Narew, który ma zapewnione dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, i ul. Zawadzka od Sikorskiego do Prusa - będzie remontowana przez inwestora Galerii Veneda)
Z uwzględnieniem powyższych założeń Program obejmuje odcinki dróg o łącznej długości 16,718 km na łączną wartość 34,46 mln zł, oraz osobno chodniki na odcinkach ulic o łącznej długości 23,866 km, na kwotę 5,381 mln zł.
W tabeli wyników podano wstępnie planowane terminy realizacji remontów poszczególnych ulic.
http://www.lomza.pl/index.php?wiad=1347