Umowa na budowę pierwszego etapu terenów sportowo - rekreacyjnych nad Narwią w Łomży wraz z portem rzecznym została podpisana w lutym 2011 roku. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2011 roku i zakończyły w grudniu 2012 roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce w maju 2013 roku. Warta wówczas około 14 mln zł inwestycja w 70 proc. została zrealizowana z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Obecne zadanie opiewa na kwotę 24.847.899,40 zł i w 90 proc. będzie wykonywane z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
- Po kilkunastu latach inwestycja, która w planach miała dość szeroko kompleksowe zagospodarowanie terenów przy rzece Narew, może zostać kontynuowana. Zaczynamy etap, w ramach którego w ciągu dwóch lat powstanie sporo miejsc rekreacji, boiska, punkty pod gastronomię. Będzie też plaża z prawdziwego zdarzenia, dostosowana do dzisiejszych potrzeb i oczekiwań mieszkańców – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że na te zadanie udało się pozyskać wsparcie w ramach programu Polski Ład i za pomoc w ich otrzymaniu podziękował zaangażowanym w to parlamentarzystom.
Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała zauważył, że już w kampanii wyborczej 2002 roku jeden z kandydatów w swoim programie wyborczym napisał, że Łomża powinna zwróci się przodem do Narwi. – Od tego czasu minęły 23 lata, 13 lat od budowy pierwszego etapu i znów ekipa wraca nad nadnarwiański teren. Ta inwestycja jest możliwa dzięki środkom i programowi zrównoważonego rozwoju, które były dedykowane samorządom przez poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy – mówił przewodniczący Rady Miejskiej, jednocześnie życząc wykonawcy jak najszybszego zakończenia prac.
Wojciech Gerber, prezes zarządu ADAMIETZ Warszawa sp. z o.o. podkreślił, że jego firma będzie prowadziła tę inwestycję w taki sposób, aby mieszkańcy mieli świadomość, że jego pracownicy wiedzą, jak ona jest dla nich ważna. - Mamy 27 miesięcy, ale tak naprawdę po odjęciu sezonów lęgowych ptaków, będzie to 15 miesięcy na roboty w dwóch etapach, ale spokojnie powinniśmy je w tym terminie zakończyć. Trudności tego zadania z punktu widzenia wykonawcy polegają na tym, że nie będzie ciągłości pracy ze względu na sezony lęgowe ptaków, co jest pewnego rodzaju komplikacją, bo od strony inżynieryjnej nie widzimy dużych wyzwań, choć mamy świadomość, że to są prace w rzece, która ma różne poziomy wód i będziemy musieli sobie radzić w różnych sytuacjach – powiedział prezes Wojciech Gerber, któremu towarzyszył Piotr Mika, dyrektor oddziału infrastruktura ADAMIETZ Warszawa Sp. z o.o.
Zadowolenia z realizacji inwestycji nie ukrywała Bernadeta Krynicka. - Zależy nam na tym, aby turystyka i rekreacja rozwijały się w Łomży. Z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie prac i na ich zakończenie, a póki co zapraszam do korzystania z naszej oferty dostępnej na terenie obecnych bulwarów – powiedziała dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
- Chcemy aby mieszkańcy mogli w bardziej komfortowy i bezpieczny sposób spędzać swój wolny czas i ta inwestycja ma temu służyć. Ma ona również przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej naszego miasta – podkreślił zastępca prezydenta Piotr Serdyński.
Przedsięwzięcie będzie prowadzone na 800-metrowym brzegu rzeki. Obejmuje m.in. nadbudowę terenu wraz z umocnieniem skarpy na odcinku około 550 metrów, budowę budynku obsługi plaży, montaż prysznicy zewnętrznych i parasoli plażowych, przekrytych pergoli, stanowiących wraz z utwardzonym placem przestrzeń integracyjną z przeznaczeniem na wystawy, festyny, jarmarki, mobilne punkty gastronomiczne. Przewidywana jest także budowa boiska do beach soccera o wymiarach 26x35 m z możliwością podziału na boiska do siatkówki plażowej. Obok budynku obsługi plaży ma powstać plac zabaw dla dzieci oraz urządzenia dla młodzieży typu street workout. Planowana jest także budowa slipu do wodowania dla kajakarzy i małych jednostek pływających z możliwością przycumowania oraz lokalizacja stanowisk biwakowych i namiotowych, a także schodów skarpowych umożliwiających zejście do wody dla wędkarzy.
W rejonie plaży ma też powstać parking dla samochodów oraz ścieżki rowerowe i chodniki połączone około 300-metrowym dojazdem do ulicy Sikorskiego, a także ok. 180-metrowa droga dojazdowa od ul. Zielonej. Nie zabraknie elementów małej architektury, jak ławki, kosze na odpady, stojaki rowerowe, stoliki do gier, miejsca odpoczynku, miejsce na ognisko itp. Oprócz budowy na nasypie ziemnym ciągów pieszych i rowerowych oraz dróg dojazdowych i parkingów, projekt przewiduje różne inne, ciekawe elementy. Jednym z nich jest szkoła wiosenna i ścieżki przyrodnicze z planszami przedstawiającymi historię miasta oraz informacje o faunie i florze Doliny Narwi.
W związku z pracami budowlanymi do wycinki planowanych jest około 160 drzew. Przewidywana jest jednak kompensacja nasadzeń „1 do 1”, czyli nasadzenia nowych drzew i krzewów, mające zrekompensować straty w zieleni i zachować równowagę ekologiczną w tej części miasta.
Do połowy lipca nastąpi przekazanie placu budowy wykonawcy. Następnie prowadzone będą prace przygotowawcze, a główne roboty budowlane ruszą we wrześniu br. po zakończeniu okresu lęgowego ptaków. Realizacja tego zadania ma potrwać 27 miesięcy od podpisania umowy, czyli zakończenie inwestycji powinno nastąpić we wrześniu 2027 roku.