Po wysłuchaniu prezentacji każdego uczestnika członkowie komisji zadawali pytania. - Co wbudziłoby Pani niepokój w zachowaniu Pani kota, żeby zaczęła Pani stosować rękawiczki, częściej myć ręce i zrezygnować z mięsa z grilla? - pytała Justynę prof. Marta Kupczyńska z SGGW. - Gdyby kot miał biegunkę i nie chciał jeść – mówiła Justyna. - Biegunka to niekoniecznie toksoplazmoza. Jakich badań swojego kota zażądałaby Pani w gabinecie weterynaryjnym? – kontynuowała prof. Kupczyńska. - Na pewno badania kału - odpowiadała konkursowiczka. A komisja dopytywała: „Może spojrzałaby mu Pani po prostu głęboko w oczy?”. Okazuje się bowiem, że toksoplazmoza wywuje zmiany także w oku zwierzęcia. Prof. Marek Galanty zauważył, że choroba jest trudnym zagadnieniem. - Niepokojący jest szybki wzrost zachorowań w Polsce, podczas gdy na świecie liczba chorych spada, z czego to wynika? - pytał Justynę. Ta wskazała na dużą populację dzikich kotów w Polsce i nierozwiązany problem jej zmniejszenia. Pracę i przygotowanie Justyny Zalewskiej (pod kierunkiem lek. wet. Marii Szarowskiej) komisja oceniła najwyżej i przyznala laureatce indeks SGGW.
Swoje prace przed komisją prezentowali także: Mateusz Bagiński - opiekun lek. wet. Wanda Kocznur-Baranowska, "Cesarskie cięcie jako metoda rozwiązywania ciężkich porodów u bydła", Damian Kulągowski – opiekun mgr inż. Marcin Sielawa, "Inseminacja loch" i Daria Świrydziuk – opiekun mgr inż. Marcin Sielawa, "Prawidłowe żywienie jako metoda zapobiegania schorzeń u cieląt".
Konkurs przeprowadzany jest w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży od roku szkolnego 2003/2004, kiedy to patronat naukowo-dydaktyczny nad szkołą objęła SGGW w Warszawie. Rada Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podjęła uchwałę w sprawie przyznania dorocznej Nagrody im. dr Jana Stypuły, Senatora Ziemi Łomżyńskiej. Nagrodą jest przyjęcie na I rok studiów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie jednego absolwenta klasy weterynaryjnej ZSWiO Nr 7 w Łomży. Kandydat do zdobycia indeksu musi uzyskać świadectwo ukończenia szkoły, a na nim oceny z biologii i chemii co najmniej dobre, musi odznaczać się wzorową postawą podczas nauki w szkole, zdawać maturę z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym i być jedynym autorem pracy konkursowej, którą następnie prezentuje przed komisją. W jej skład weszli: przedstawiciele SGGW prof. Marta Kupczyńska, prof. Marek Galanty, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży i opiekunowie prac konkursowych.