Na uczestniczki czekały też ciekawe prelekcje. -Stres w bardzo dużym stopniu wpływa na stan naszego zdrowia – przekonywała prof. nz dr hab. Joanna Moczydłowska. Objaśniała osobowościowe i organizacyjne przyczyny stresu w pracy i wypalenia zawodowego. - Programujemy młode pokolenie na bycie ambitnym, czasem przesadzamy; przerost ambicji, brak asertywności, to droga do wypalenia zawodowego – mówiła prof. Moczydłowska. Jak przeciwdziałać wypaleniu się w pracy? Przede wszystkim trzeba nauczyć się odpoczywać. - Kobiety na urlopie na ogół sprzątają, a może warto wyjechać, przynajmniej na dwa dni – mówiła psycholog. Warto nauczyć się być drugim, cieszyć się z osiąganych, drobnych sukcesów i mieć więcej zaufania do ludzi. - Budujmy nasze miejsca pracy jako fajne, pełne dobrej atmosfery – radziła prof. Joanna Moczydłowska, wskazując na arystotelesowską zasadę „złotego środka”. - Ambicja jest dobrą cechą, ale trzeba mieć umiar – przekonywała psycholog.
O chorobach cywilizacyjnych mówiła lekarz rodzinny, dr Wanda Pisowodzka. - Chorób społecznych jest coraz więcej, są to choroby wieńcowe, nadciśnienie, cukrzyca, ale także choroby psychiczne, np. depresja, anoreksja czy bulimia – wyliczała. Rośnie liczba zachorowań na różnego typu nowotwory. Jak tłumaczyła dr Pisowodzka, do powstawania chorób społecznych przyczynia się w dużej mierze stres i warunki socjo-ekonomiczne, zanieczyszczenie środowiska, związki chemiczne oraz styl życia. - Zachorowalność aż w 70% zależy od nas samych, od naszego stylu życia; geny mają wpływ na zachorowalność tylko w 10%, kolejne 10% - to wpływ środowiska na człowieka – podkreślała lekarz pierwszego kontaktu. Uczestniczkom spotkania przypominała: „Twoje zdrowie jest w twoich rękach!”. - To, jak żyjemy, jak wybieramy pracę, decyduje o naszym zdrowiu i życiu – mówiła dr Wanda Pisowodzka.
Anna Borusiewicz, właścicielka Studia Fryzur Amelia przygotowała prelekcję na temat pielęgnacji skóry głowy i omawiała przyczyny wypadania włosów. - Codziennie może nam wypadać ok. 100 włosów, gdy wypada więcej, trzeba poznać tego przyczynę – mówiła. Zmiany hormonalne, choroby tarczycy, anemia, ale także zabiegi operacyjne z zastosowaniem narkozy – przyczyn może być wiele. Często włosy wypadają sezonowo. -Jeżeli problem nie mija, można wykonać badanie pierwiastkowe włosa czy badanie trychologiczne – mówiła Anna Borusiewicz. Kobietom polecała sok pomidorowy i pestki z dyni, które dostarczają zbawienne dla włosów potas i cynk. - Skórę głowy można smarować placentą zwierzęcą lub roślinną, aby wzmocnić cebulki włosów odrastających po procesie wypadania – tłumaczyła. Uczestniczkom spotkania przekazała prezenty – kupony zniżkowe na usługi fryzjerskie oraz na zajęcia aerobowe.
Spotkanie muzycznie umilały występy dziewcząt ze Studia Wokalnego eMDeK, kierowanego przez Magdalenę Sinoff.
zdjęcia: FOTO GABS