Henryk Gała to jedna z najbardziej aktywnych postaci twórczych Ziemi Łomżyńskiej i kraju. Poeta i pisarz, który debiutował w 1958r. Jego niezwykle cenna twórczość doczekała się wielotysięcznych nakładów, tłumaczonych na kilka języków. Od 1976 roku związał się z Łomżą i zamieszkał w wiosce poetów w Drozdowie. Jego osobiste wysiłki zaowocowały utworzeniem dwóch największych instytucji artystycznych w Łomży: Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej (dzisiaj Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego) oraz Teatru Lalek (obecnie Teatru Lalki i Aktora w Łomży). Jest pomysłodawcą „Spotkań Teatru Walizce” i założycielem Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego. Jego półwieczna praca na Dolnym Śląsku i Ziemi Łomżyńskiej pozostawiła trwały ślad, znaczony konkretnym dorobkiem i osiągnięciami dla kultury.
Anna Bureś od 27 lat związana jest z Miejskim Domem Kultury - Domem Środowisk Twórczych w Łomży. Dzięki swojej pasji i zainteresowaniom potrafiła skupić wokół siebie uzdolnioną plastycznie młodzież i dzieci. Na co dzień zajmuje się edukacją w zakresie sztuk wizualnych, realizowaną w Pracowni Plastycznej MDK- DŚT. Od 15 lat organizuje wyjazdowe plenery i wędrówki plastyczne. Jej podopieczni byli w górach, nad morzem, na Mazurach i wielu innych urokliwych zakątkach Polski. Organizatorka konkursów plastycznych, adresowanych do uczniów Łomży i regionu oraz inicjatorka i realizatorka licznych akcji i projektów związanych z historią Łomży, edukacją ekologiczną, bezpieczeństwem. Jej podopieczni są laureatami ponad stu konkursów plastycznych o randze regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wielu z nich rozbudzone zainteresowania przekształciło na swój sposób na życie, kontynuując naukę w szkołach i akademiach plastycznych. Od ponad 20 lat jej pracownia jest azylem dla dziesiątek młodych ludzi szukających wsparcia dla rozwoju talentów.
Antoni Mieczkowski od ponad 35 lat zajmuje się plastyką. Jest artystą o dużym potencjale twórczym, wciąż z nowymi pomysłami, które owocują niepowtarzalnymi rozwiązaniami wizualnymi. Swoje zainteresowania dzieli pomiędzy działalność twórczą, aranżowanie wystaw i projektowanie wydawnictw w łomżyńskim Muzeum i Galerii Sztuki Współczesnej oraz pracę pedagogiczną w Liceum Plastycznym w Łomży. W dorobku artystycznym ma dziesiątki znakomitych projektów: wzorów tkanin, prospektów, katalogów, plakatów, kalendarzy, odznak, medali i tablic pamiątkowych, projektów elewacji i wnętrz. Przez 20 lat zaaranżował w galerii i muzeum ponad 200 wystaw. W 2012 roku zaaranżowana przez niego wystawa czasowa „Barbarzyńcy”, została nagrodzona I nagrodą w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku w województwie podlaskim.
Jarosław Antoniuk od 18 lat jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Autor sztuk dla dzieci i publikacji dotyczących teatru. Reżyser spektakli, m.in.: „Kominiarczyk”, „Karius i Baktus”, „Sklep z zabawkami”, „Czerwony Kapturek”, „Szczęśliwy Książę”, „Kopciuszek”, „Pinokio”, z którymi zdobywał nagrody na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Pomysłodawca edukacji teatralnej „Poznajemy Teatr”. Kontynuator rozpoczętych w 1988 roku „Spotkań Teatru w Walizce”, zmienionych z czasem w Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA, którego ze szczególnym rozmachem odbyła się w tym roku 25. edycja. Twórczy i operatywny, z zespołem ludzi którym kieruje, tworzy zgrany i prężny Teatr, którego jubileusz 25 lecia świętowaliśmy w tym roku.
Julita Fabiszewska to piosenkarka i autorka tekstów, znana bardziej jako „Jula”. Jest laureatką tegorocznej nagrody słuchaczy Radia RMF MAXX, nagrody internautów oraz nagrody publiczności na festiwalu TOP TRENDY 2012. Z utworem „Za każdym razem” wystąpiła podczas koncertu premier na 49. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W lipcu br. podczas gali Eska Music Awards 2012 została nagrodzona za Najlepszy Debiut oraz uznano ją za Najlepszą Artystkę ESKA.pl. W sierpniu ukazał się jej debiutancki album „Na krawędzi”. Wraz z grupą uzdolnionych wokalnie młodych ludzi wzięła udział w „Bitwie na głosy”, zajmując 5. miejsce. W sposób znakomity promowała nasze miasto w 2012 roku.
- Chciałbym podziękować laureatom, osobom nominowanym, ale również wszystkim ludziom kultury za pasje, za wkład jaki wnosicie w dorobek kulturalny naszego miasta. Za to, że współtworzycie i tworzycie oblicze tego miasta – mówił Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. - Dziękujemy za to, że możemy nieraz oderwać się od codzienności słuchając waszych utworów, oglądając wasze prace, słuchając koncertów i przenieść się jak gdyby w inny świat. Za to słowa szczerego i z głębi serca płynącego podziękowania – mówił po wręczeniu nagród Prezydent.
Nagrody Prezydenta Łomży za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury wręczone zostały już po raz ósmy. Dotychczas uhonorowanych nimi zostało 27 osób.