Tematem przewodnim konferencji będzie mobilność studentów oraz pracowników w aspekcie ich rozwoju osobistego oraz szans dla lokalnej społeczności. Istotnym punktem dyskusji będzie przy tym omówienie perspektyw Łomży na to, aby mogła stać się ważnym, krajowym ośrodkiem akademickim oraz celem migracji zarobkowej.
Wśród zaproszonych gości są m.in. lokalne władze, przedsiębiorcy, organizacje pracodawców, nauczyciele, uczniowie oraz studenci. Gościem specjalnym będzie pani Dori Stratton - obywatelka Stanów Zjednoczonych - pracująca i mieszkająca na stałe w Australii, która przyjeżdża do Europy aby wziąć udział w konferencji.
Swój udział w konferencji potwierdził również przedstawiciel ambasady Kanady, odpowiedzialny za promocję programu International Experience Canada w Polsce. Biorąc pod uwagę, że najnowsze wytyczne dotyczące International Experience Canada rząd Kanady ujawni dopiero w dniu 1 lutego 2013 r., słuchacze łomżyńskiej prelekcji będą pierwszymi w Polsce, którzy je poznają. Program International Experience Canada to możliwość nauki, zdobywania doświadczenia zawodowego oraz wypoczynku w Kanadzie. Skierowany jest on do osób w wieku od 18 do 35 roku życia, które chcą poznawać świat i jego zróżnicowaną kulturę. Co więcej, nie jest adresowany wyłącznie do osób zamożnych, gdyż daje możliwość podjęcia legalnej pracy w Kanadzie. Udział w konferencji potwierdził również przedstawiciel ambasady Australii w Polsce, który zaprezentuje swój program międzynarodowej wymiany studenckiej i pracowniczej.
Program konferencji przewiduje następujące punkty:
9:30 - powitanie gości i publiczności oraz wprowadzenie;
10:00 - dyskusja panelowa, której uczestnikami będą:
- pani Dori Stratton,
- pani Stephany Eschuk – obywatelka Kanady mieszkająca i pracująca w Polsce od 9 lat,
- pan Gustavo Cuellar Hernandez – obywatel Meksyku mieszkający i pracujący w Polsce od roku.
Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim i tłumaczona na język polski;
11:00 - zaprezentowanie szczegółowych informacji dotyczących programów międzynarodowej wymiany studenckiej oraz programów typu International Experience (czasowa emigracja do Kanady, USA lub Australii);
12:00 - dyskusja przy udziale zaproszonych gości oraz publiczności;
13:00 - zakończenie spotkania.
Konferencja będzie jednocześnie memoriałem Kazimierza Stanisława Gzowskiego. W tym roku obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka, którego wichry historii, po upadku powstania listopadowego, skierowały do Ameryki Północnej, gdzie znacząco zasłużył się dla tamtejszego społeczeństwa.
W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich zainteresowanych!