Prezydent poinformował członków Rady o planach związanych z dostosowaniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w mieście Łomża do wymagań znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Propozycje przygotowuje MPGKiM – zakład budżetowy, któremu miasto powierzyło m.in. opracowanie projektów uchwał w tej sprawie. Mieczysław Czerniawski informował o wstępnych założeniach dotyczących metod i stawek opłat za śmieci. - Podwyżka nie przekroczy 20% - podkreślił. Miasto Łomża, zgodnie z planem, ma zostać podzielone na dwa sektory, ale nie geograficzne, tylko funkcjonalne – budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Na obsługę każdego z sektorów ma zostać ogłoszony oddzielny przetarg. O ile w domkach jednorodzinnych proponuje się wprowadzenie jednolitej opłaty, o tyle dla bloków zaproponowano trzy sposoby podziału kosztów. Mniej mają płacić mieszkańcy, którzy zadeklarują, że będą segregować śmieci, drożej – o ok. 75% - ci, którzy segregować nie będą. - Najpóźniej w piątek pakiet uchwał skieruję do Rady Miejskiej, aby komisje mogły już nad nimi obradować – podkreślił Prezydent Mieczysław Czerniawski.
-O wiele ważniejsze od tego, czy zapłacimy o 5%,10% czy 15% więcej jest to, abyśmy w perspektywie wykazali określone ilości odpadów odzyskanych, stąd zachęta dla deklarujących segregację w postaci niższej stawki – mówił dyrektor MPGKiM, Arkadiusz Kułaga. Podkreślił, że nieuzyskanie odpowiednich poziomów odzysku grozić będzie wysokimi karami. - Dlatego będziemy popularyzować sortowanie odpadów – mówił Kułaga. Miasto Łomża do wprowadzenia ustawy śmieciowej przygotowuje się od kilku lat. Najważniejszym elementem dostosowania do nowego systemu była decyzja o budowie Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Miastkowie – zaznaczył dyrektor MPGKiM.
Prezydent Łomży pozytywnie odniósł się do stanowiska Rady Oddziału Łomżyńskiej „Solidarności”. Zapowiedział, że uwzględni w projektach uchwał możliwość zastosowania ulg dla rodzin wielodzietnych i najbiedniejszych mieszkańców miasta, o co wnioskowała „Solidarność”.
Podczas spotkania Prezydent Miasta poinformował Radę Oddziału „Solidarności” o trudnej sytuacji w oświacie związanej ze zmniejszaniem się liczby uczniów. Zapewnił, że w tym roku samorząd nie będzie likwidował żadnej szkoły, ale „wszędzie będzie szukał oszczędności”. Mieczysław Czerniawski informował również o rezygnacji z usług kancelarii prawnej, która miała opracować warianty prywatyzacji MPEC-u. Zapowiedział, że przyjrzy się bardziej możliwościom modernizacji przedsiębiorstwa.
- Dziękuję Panu Prezydentowi za decyzje w sprawie MPEC-u – mówił Henryk Piekarski. Szef Oddziału „Solidarności” w Łomży podkreślił, że nie widzi punktów zapalnych, jeśli chodzi o zakłady pracy w mieście. Na koniec odczytał treść stanowiska Rady Oddziału Łomżyńskiej „Solidarności” dotyczącej wprowadzenia uchwały śmieciowej przez Radę Miasta Łomża:
Rada Oddziału Łomżyńskiej „Solidarności” zwraca się do Pana Prezydenta Miasta o wprowadzenie do przygotowywanej ustawy śmieciowej zapisów mających na celu ochronę i wspieranie rodzin wielodzietnych oraz najbiedniejszych mieszkańców poprzez zastosowanie zniżek w ramach obowiązującej ustawy.
Rada Oddziału Łomżyńskiej „Solidarności” stoi na stanowisku, że proponowane ulgi spowodują, iż rodziny wielodzietne i najuboższe nie odczują zwiększonych kosztów utrzymania rodziny, a miasto Łomża poprze te działania i wspierać będzie politykę prorodzinną.