Spotkanie z twórczością Krystyny Koneckiej

Strona główna » Aktualności

Spotkanie z twórczością Krystyny Koneckiej

Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział Łomżyńsko – Ostrołęcki, Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży oraz Północno – Wschodnia Izba Lekarsko – Weterynaryjna zapraszają na spotkanie autorskie z twórczością Krystyny Koneckiej pn. „Czas powracający w słowie”. Spotkanie odbędzie się 21 marca 2013 r. o godz. 16:00 w siedzibie ZSWiO nr 7 przy ul. Stacha Konwy 11 w Łomży.

W programie m.in. prezentacja książek:

  • tom – album pt. „Listy dobiegniewskie, obrazujący miejsce jej utworzenia – Dobiegniew i jego przeszłość, związaną z oflagiem II C Woldenberg (wraz z przeglądem fotograficznym)
  • „Isabelle, mon amour” - ilustrowany zbiór sonetów ukazujący epokę i postać Izabeli Branickiej, żony hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, pani na Wersalu Podlaskim
  • wiersze z tomu „Izabelle, mon amour” w interpretacji białostockich wykonawców: śpiewa z towarzyszeniem gitary Andrzej Karolczyk, na skrzypcach gra Marta Bielska
  • „Szklana kula. Wiersze dla Ireny i Wojciecha Weissów” - promocja najnowszej książki, wydanej w Krakowie w roku 2013, poświęconej życiu i twórczości młodopolskich artystów malarzy.


Krystyna Konecka – poetka, dziennikarka, fotoreporter. Urodziła się w Dobiegniewie, w rodzinie repatriantów z Wileńszczyzny. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i podyplomowego Studium Kulturalno-Oświatowego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Była nauczycielką i dziennikarką w Tychach, od 1979 r. w Białymstoku („Kontrasty” i „Gazeta Współczesna”), pisze też do prasy ogólnopolskiej. W poezji specjalizuje się w sonecie. Wydała m.in. książki: „Sonety codzienne”, „Pory mroku” (Nagroda Twórcza Wojewody Białostockiego, 1984), „Koreański koń Czhollima”, „Znad Wilii”, „Korea. Kraj porannej ciszy”, „Miejsca”, „AM”, „Cisza” (Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego (1997), „Ogrody Szekspira” (wyróżnienie XXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego (2004. Książka wraz z przekładami Ewy Sherman została włączona do zbiorów bibliotecznych The Shakespeare Centre, Stratford-upon-Avon w Anglii), „Biały kruk”, „Isabelle, mon amour”, „Listy dobiegniewskie” i – już w roku 2013 – „Szklana kula”. Cykle sonetów włączył do swoich albumów fotograficznych „Leśne Misteria” i „Wigry, Kanał Augustowski, puszcza” Włodzimierz Łapiński. Liczne wiersze są w zbiorowych edycjach w kraju i za granicą (m.in. w antologiach: koreańskiej „World Poetry”, włoskiej „Scalzi ma con gli speroni”, esperanckiej „Podlahia Antologio” i litewskim almanachu „Karaliu Delnuose”. K. Konecka ilustruje zdjęciami własne artykuły i książki oraz prezentuje fotogramy na ekspozycjach. Wydała też album fotograficzny „Chwile i lata” na XXXV Warszawską Jesień Poezji. W 2005 r. jej sylwetka została umieszczona w książce „Artyści Białegostoku. XVIII-XX w.”.

Marta Bielska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie filia w Białymstoku, nauczycielka muzyki. Od 1989 r. działa przy Duszpasterstwie Akademickim – w scholi „Cantate Deo” przy parafii Farnej pw. Najśw. Marii Panny, wykorzystując umiejętności gry na skrzypcach. Śpiewa w nonecie „VIS MAIOR” a także w chórze Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania oraz w chórze Hajnowskim przy parafii Podwyższenia Krzyża.

Andrzej Karolczyk – kompozytor, gitarzysta, terapeuta zatrudniony w Stowarzyszeniu „Droga”, Młodzieżowy Ośrodek Terapii i Readaptacji „Etap” w Białymstoku. Komponuje muzykę do wierszy Edwarda Stachury, Jana Twardowskiego, Jana Leończuka, Michała Szachowicza, Krystyny Koneckiej. Wraz z aktorką Białostockiego Teatru Lalek, Alicją Butkiewicz przygotował koncert poetycki w oparciu o sonety Krystyny Koneckiej z cyklu „Powrót z Erolandu”, prezentowany m.in. w BWA Białystok (Galeria „Arsenał”) na wernisażu wystawy fotograficznej Bronisławy Bąk – Strzyżewskiej z Katowic. Z Martą Bielską śpiewał sonety Krystyny Koneckiej z tomu „Isabelle, mon amour” w Podlaskim Wersalu – Pałacu Branickich. Do ważnych doświadczeń zaliczam.in. współpracę z białostockim młodzieżowym teatrem „Klaps” Antoniny Sokołowskiej oraz uczestnictwo w Spotkaniach Zamkowych „Śpiewamy Poezję” w Olsztynie.

2013-03-06 11:52 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED