Uroczystości w przeddzień Święta Wojska Polskiego rozpoczął kierownik Warsztatów Technicznych. - Dzień 15 sierpnia 1920 r. to wyjątkowa data w naszej historii i dzień szczególnej chwały oręża polskiego w Bitwie Warszawskiej- mówił mjr Krzysztof Rabek. Podkreślił, że dla mieszkańców Łomży jest to również "kolejna rocznica bohaterskiej obrony naszej małej ojczyzny, coraz częściej nazywana Cudem nad Narwią”. - Przez ostatni rok przebrnęliśmy długą drogę przeobrażeń i reorganizacji – mówił kierownik Warsztatów Technicznych. W ubiegłym roku Święto Wojska Polskiego żołnierze świętowali jako I Łomżyński Batalion Remontowy. - Dziś jesteśmy Warsztatami Technicznymi, włożyliśmy wiele wysiłku, aby dostosować się do nowych wymogów jakie stoją przed stanem osobowym WT Łomża – przyznał mjr Rabek.
Zastępca Prezydenta Mirosława Kluczek przypomniała, że Łomża związała się z wojskiem prawie wiek temu. -Przez całe dziesięciolecia pokoju, ale też w czasie wojen - na dobre i na złe trwała, kwitła i umacniała się ta wspaniała symbioza współpracy i służby, ale przede wszystkim - mogę to stwierdzić z całym przekonaniem - przyjacielskich więzi, tak potrzebnych miastu, wojsku, środowisku, mieszkającym tu ludziom, tak bardzo owocnie tworzących wspólną historię – mówiła Mirosława Kluczek. Podziękowała pracownikom wojska „za tę tak bardzo owocną i twórczą obecność w łomżyńskim pejzażu”. -To kapitał, dzięki któremu miasto rośnie, rozwija się, staje się z każdym dniem miastem przyjaźniejszym mieszkańcom, a zwłaszcza jego przyszłym pokoleniom – podkreśliła Zastępca Prezydenta Łomży.
Wojskowe uroczystości z okazji 93. rocznicy Cudu nad Wisłą i bohaterskiej obrony Łomży podczas wojny 1920 roku rozpoczęły się we wtorek spotkaniem władz Łomży z kadrą Wojska Polskiego. Po dzisiejszej zbiórce kadry i pracowników wojska, na terenie dawnej jednostki odbędzie się impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”. Początek o godz. 16.00.
Natomiast główne uroczystości odbędą się w czwartek 15 sierpnia. O godz. 9.30 delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty na Placu Papieża Jana Pawła II. O godz. 10.00 w katedrze rozpocznie się Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego. Godzinę później na Starym Rynku rozpocznie się koncert Międzynarodowej Orkiestry Dętej „Wersalinka” - wystąpi Łomżyńska Orkiestra Dęta i muzycy orkiestr dętych z Estonii. W południe na mogiłach żołnierskich na cmentarzu przy ul. Kopernika zapłoną znicze.