Kwiaty składali przedstawiciele m.in. parlamentu, samorządu, wojska, policji, straży pożarnej, uczelni wyższych, celnicy, kombatanci, sybiracy, działacze społeczni i mieszkańcy miasta. Następnie wszyscy przeszli do łomżyńskiej katedry, gdzie o godz. 10.00 została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Kościół świętuje dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Po godz. 11.00 na Starym Rynku w Łomży rozpoczął się koncert Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Wersalinka”. Na zakończenie obchodów Święta Wojska Polskiego, na cmentarzu przy ul. M. Kopernika na żołnierskich mogiłach zapłonęły znicze.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko - bolszewickiej 1920 r. Decydująca bitwa rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Nazwana "Cudem nad Wisłą" jest ona uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała bowiem o zachowaniu przez Polskę niepodległości, a Europę uchroniła przed bolszewizmem.
Dla mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej rocznica "Cudu nad Wisłą" ma znacznie szerszy wymiar. „Bez Cudu nad Narwią nie byłoby Cudu nad Wisłą” – miał mawiać Marszałek Józef Piłsudski. Od 28 lipca do 2 sierpnia 1920 roku 700 żołnierzy zapasowego batalionu 33 Pułku Piechoty dowodzonego przez kapitana Mariana Raganowicza, wspieranych przez bohaterskich mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, powstrzymało 12 sowieckich dywizji przed dalszą inwazją Armii Czerwonej. Zdaniem wielu historyków, właśnie te 5 dni, na które udało się powstrzymać siły Armii Czerwonej, pozwoliły polskim dowódcom przygotować bitwę warszawską. Dlatego z dumą mieszkańcy przypominają dziś o tym i przekazują młodszym pokoleniom - historia Europy kształtowała się również na naszych ziemiach.
Za: www.historialomzy.pl