Piosenka „Biały krzyż” w wykonaniu Natalii Narewskiej i Mateusza Kurkowskiego z klasy 2 LO, wprowadziła uczestników w klimat uroczystości. Po wystąpieniu dyrektora ZSTiO Artura Ciborowskiego, uczniowie – narratorzy: Patrycja Ogonowska, Paweł Tonder i Łukasz Zysk przybliżyli wszystkim losy Żołnierzy Wyklętych. Integralną częścią spotkania był krótki wykład dr hab. Krzysztofa Sychowicza z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku na temat łomżyńskiego podziemia niepodległościowego. Tematem przewodnim tegorocznej narracji historycznej było ukazanie sylwetek Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Łomżyńskiej. Miało to odzwierciedlenie zarówno w prelekcji dr Sychowaicza, jak i w prezentowanych piosenkach i wideoklipach: „Ku pamięci” łomżyńskiej grupy PsG Klika oraz „Kto dziś upomni się o pamięć” zespołu Forteca. Losy Panien Wyklętych przybliżył utwór „Walczyk” Lilu w niezwykle sugestywnym wykonaniu uczennicy Katarzyny Borkowskiej. Uzupełnieniem treści programu były ekspozycje nt. Żołnierzy Wyklętych: szkolna oraz udostępniona przez lokalnego pasjonata historii Dariusza Syrnickiego.
W uroczystości udział wzięła m.in. zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk, która powiedziała: - Bohaterowie, których święto obchodzimy, walczyli wydawałoby się o sprawę beznadziejną. A jednak żyjemy w wolnej Polsce, również dzięki takim ludziom, możemy dzisiaj świętować w wolnym kraju. Dziękuję za to, że szkoły włączają się w edukacje patriotyczną, bo bez tego nie będzie Polski o którą walczyli bohaterowie, o których dzisiaj mówimy.
W uroczystości udział wzięli również: o. Mirosław Ferenc i o. Jan Bońkowski z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, Elżbieta Gosk ze Starostwa Powiatowego oraz Dariusz Syrnicki – przedstawiciel Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej.