Ile profilaktyki w profilaktyce?
W dniach 13 – 14 marca 2015 roku w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbyło się szkolenie „Ile profilaktyki jest w profilaktyce?”. Adresowane było do organizacji pozarządowych, szkół, przedszkoli, klubów sportowych i innych podmiotów realizujących zadania w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej. Inicjatywa została zorganizowana w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2015 rok przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.
Zastępca Prezydenta Miasta dr Agnieszka Barbara Muzyk wręczając zaświadczenia uczestnikom podkreśliła istotną rolę wszystkich podmiotów i instytucji działających na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w mieście.
Szkolenie przeprowadzono metodą wykładowo – warsztatową. Głównym celem przedsięwzięcia było dostarczenie wiedzy w zakresie konstruowania i realizacji programów profilaktycznych oraz podniesienie ich jakości pod względem merytorycznym.
Zakres tematyczny szkolenia obejmował następujące zagadnienia:
- Definicje poziomów profilaktyki (uniwersalna, selektywna, wskazująca).
- Kluczowe teorie wyjaśniające mechanizmy rozwoju zachowań problemowych, ryzykownych dzieci i młodzieży.
- Strategie profilaktyczne wiodące i uzupełniające.
- Cechy skutecznych szkolnych programów profilaktycznych (profilaktyka uniwersalna).
- Logiczna budowa programu profilaktycznego.
- Podstawy teoretyczne programu.
- Czynniki chroniące i czynniki ryzyka związane z zachowaniami problemowymi/ ryzykownymi dzieci i młodzieży.
- Kryteria oceny szkolnych programów profilaktycznych.
- Rodzaje ewaluacji.
- Rodzaje wskaźników.
- Pytania ewaluacyjne.
- Formułowanie wskaźników w programach profilaktycznych.
- Ewaluacja programu.
- System rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia.
W szkoleniu uczestniczyło 104 osoby.
tekst: Anna Bigiej
2015-03-18 07:48 Opublikował: Lukasz Czech