O przedsiębiorczości i edukacji w Szwecji

Strona główna » Aktualności

O przedsiębiorczości i edukacji w Szwecji

W połowie maja z przedstawicielami producentów i przetwórców ekologicznych produktów spożywczych spotkali się w Łomży radny okręgu sztokholmskiego Bosse Andersson i nieformalna ambasadorka naszego miasta w Szwecji Urszula Estmer. Owocem tego spotkania była ubiegłotygodniowa wizyta w Skandynawii przedstawicieli łomżyńskiego samorządu oraz firmy Edpol i Zakładów Spożywczych Bona.

Było to już kolejne spotkanie władz Łomży ze Szwedami. Na kanwie majowego spotkania w Łomży powstały dwa zespoły robocze przygotowujące wizytę łomżyńskiej delegacji w Sigtunie. Zespół pod kierunkiem zastępcy Prezydenta Andrzeja Garlickiego przygotowywał wizytę pod kątem gospodarki i przedsiębiorczości, natomiast zespół pod kierunkiem zastępcy Prezydenta Agnieszki Muzyk pod kątem edukacji i pozyskiwania środków unijnych. Do wyjazdu do Szwecji zaproszeni zostali również łomżyńscy przedsiębiorcy, zajmujący się branżą interesującą stronę szwedzką.
Podczas wizyty, która miała miejsce w dniach 6-9 września 2015 r., Miasto Łomża reprezentowały zastępca Prezydenta Agnieszka Muzyk oraz p.o. Naczelnika Centrum Obsługi Przedsiębiorców Małgorzata Puchała. Firmę Edpol reprezentował Prezes Wojciech Dąbrowski, natomiast Zakłady Spożywcze Bona Grażyna Mosiej – Dyrektor sprzedaży.

W trakcie wizyty odbyło się wiele spotkań. Pierwszym było spotkanie z przedstawicielami gminy Sigtuna panią Gun Eriksson zastępcą Prezydenta z ramienia polityków oraz Panią Ullą-Marie Hellenberg, Prezydentem administracyjnym miasta. Na spotkaniu zaprezentowana została gmina Sigtuna, wskazane zostały główne cele które gmina zamierza osiągnąć oraz zasady jakimi kieruje się we wszystkich płaszczyznach swojej działalności. Znaczącym impulsem dla rozwoju gminy jest lokalizacja na jej terenie lotniska Arlanda, węzła kolejowego oraz autostrady. Na terenie gminy, z uwagi na doskonałą infrastrukturę prowadzą działalność największe firmy z branży TSL, lokują się również firmy z branży IT czy telekomunikacyjnej.

Łomżyńska delegacja miała również możliwość zwiedzenia terenów inwestycyjnych znajdujących się w okolicach portu lotniczego, na których usytuowane są największe firmy z branży TSL, Schenker, DHL, ogromne magazyny Lidla, a także firma Ericsson. Na wizytowanych terenach w przyszłości planowana jest budowa Airport City Sztokholm. Gmina Sigtuna we współpracy z dwiema szwedzkimi firmami planuje także budowę kompleksu handlowego, usługowego, hotelowego, a także Scandinavian Expo Center, ogromnego kompleksu wystawienniczego.

Na spotkaniu dotyczącym gospodarki, przedstawione zostało miasto Łomża, którego sytuacja pod tym względem znacząco się różni. W związku z tym wspólne działania w zakresie przedsiębiorczości miast możliwe są na płaszczyźnie przedsiębiorstw łomżyńskich i szwedzkich, poprzez aranżowanie spotkań dla przedsiębiorców z obu państw.
Bardzo obiecujące było spotkanie łomżyńskich przedsiębiorców z przedsiębiorcami ze strony szwedzkiej. Stronę szwedzką reprezentowały 2 firmy z branży spożywczej oraz przedstawiciel federacji szwedzkich przedsiębiorców Foretagarna, zrzeszających 70 tysięcy przedsiębiorców.
W trakcie spotkania Małgorzata Puchała p.o. Naczelnika COP przedstawiła gospodarcze atuty Łomży. Następnie łomżyńscy przedsiębiorcy zaprezentowali swoją ofertę. W trakcie spotkania omówione zostały obszary ewentualnej współpracy z firmami szwedzkimi. Ustalono, że strona szwedzka zapozna się i skonsultuje propozycje łomżyńskich przedsiębiorców, a następnie podczas kolejnego spotkania w Polsce planowanego w połowie października przedstawi możliwości współpracy.

Podczas spotkań dotyczących szkolnictwa i oświaty zarówno strona szwedzka jak i polska przedstawiły najlepsze praktyki w tym zakresie. Odbyła się wizyta w szkole szwedzkiej w miejscowości Marszta. Dzieci w klasach nie pracują w ławkach tylko w grupach 4-6 osobowych. Każde dziecko ma tablet szkolny, zsynchronizowany z tablicą multimedialną w klasie. W szkole wydzielona jest specjalna strefa ciszy dla dzieci mających problemy z nauką, w której nauczyciele poświęcają uwagę tylko tym dzieciom do momentu wyrównania poziomu. Bardzo duży nacisk położony jest także na zdrowe odżywianie. Jest to właściwa edukacja oraz praktyka. Podczas posiłków w szkole uczniowie samodzielne komponują obiad, mając do wyboru m.in. surowe warzywa, a także żywność  bezglutenową. Samodzielne komponowanie posiłków wpływa na zminimalizowanie odpadków.
Strona szwedzka zaprezentowała również nowatorski projekt polegający na wsparciu nauczycieli poprzez wyposażenie ich w dodatkowe kompetencje służące jak najlepszej edukacji i pracy z uczniem. Nauczyciele zyskali wsparcie w postaci mentoringu dla wybranych nauczycieli danych szkół. Lekcje dzieci z problemami były nagrywane i dzieci mogły razem z rodzicami odtworzyć je w domu. W efekcie wdrażania projektu zauważalne zostały efekty w postaci wzrostu zaufania pomiędzy uczniem, a nauczycielem i polepszenia relacji uczeń-rodzic-szkoła.
Natomiast z-ca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk przedstawiła projekt „Dieta dla zielonej planety” i jego kontynuację poprzez zaangażowanie pozostałych samorządowych placówek edukacyjnych w system zdrowego żywienia, pobudzenia przedsiębiorczości i nawiązania współpracy z rolnikami produkującymi ekologiczną żywność. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem ze strony szwedzkiej i chęcią współpracy w tym zakresie. Rozmawiano także o koncepcjach wspólnych projektów w tym praktykach łomżyńskich uczniów w Szwecji.

2015-09-16 09:05 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED