Miasto chce, aby na ostateczny kształt przedsięwzięcia wpływ mieli sami kupcy, dlatego Prezydent Miasta Łomży zaprosił do Ratusza zarówno handlujących obecnie na terenie miejskiego targowiska, jak również kupców z hali targowej na Starym Rynku i pawilonów handlowych przy Al. Legionów w okolicy Dworca PKS. Spotkanie miało charakter konsultacyjno-informacyjny. - Jest ono pokłosiem składanych przeze mnie obietnic, że z chwilą rozstrzygnięcia przetargu na wyłonienie wykonawcy projektu technicznego hali, spotkam się z Państwem i będziemy prowadzić dyskusję na temat koncepcji zagospodarowania tego terenu – mówił Zastępca Prezydenta Łomży, Beniamin Dobosz. Zebranym w sali konferencyjnej Ratusza przedstawił korzyści wynikające z nowego oblicza targowiska miejskiego. – Jesteście elementem pejzażu handlowego Łomży, pojawiają się w nim nowości, m.in. galerie handlowe, które mają określone daty realizacji i de facto staną się uczestnikiem rynku, na którym trzeba, niestety, walczyć o klienta. Zdaniem władz miasta, jedną z najlepszych metod stawienia czoła konkurencji jest podnoszenie jakości własnej oferty, dlatego mamy nadzieję, że wspólnie z Państwem doprowadzimy do tego, że targowisko miejskie nabierze nowoczesnego wyrazu. Na tym zyskają wszyscy, bo stanie się ono, po okresie pierwszej euforii z powodu galerii handlowych, miejscem, gdzie dalej będą prowadzone zakupy, wskazują na to doświadczenia innych miast – zapewniał kupców Wiceprezydent, Beniamin Dobosz.
Miasto Łomża planuje wybudować na terenie obecnego targowiska miejskiego dwa obiekty. Pierwszy stanowiłaby wiata o obniżonym standardzie, która zapewniałaby zabezpieczenie przed opadami deszczu czy śniegu i umożliwiałaby niemal bezpośrednią sprzedaż z samochodu - na ławach, na które kupcy mogliby wykładać swoje towary. Drugi obiekt o podwyższonym standardzie byłby budynkiem zamkniętym, ogrzewanym, wewnątrz posiadałby boksy handlowe zamykanie na noc i umożliwiajace prowadzenie handlu w sposób ciągły, w godzinach funkcjonowania targowiska, bez konieczności przewożenia towaru. Kupcy mogliby wybrać wariant oszczędnościowy, czyli boks bez dodatkowego wyposażenia, bądź też lokal o wyższym standardzie z dostępem do wody.
Jednak ostatecznie to właśnie kupcy mają zdecydować, jakich obiektów oczekują pod swoją działalność. Dlatego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim otrzymali do wypełnienia specjalne deklaracje zapotrzebowania na powierzchnię handlową, w których wskazali swoje oczekiwania co do wykorzystania powierzchni handlowej nowych obiektów. Wypełnienie deklaracji nie ma charakteru wiążącego, jest jednak ważną wskazówką dla Miasta i projektanta, jak ma wyglądać ostateczny kształt planowanej inwestycji. Deklarację zainteresowane osoby moga pobrać również z załączonego poniżej pliku i wypełnione dostarczyć najpóźniej do 23 grudnia br. do Urzędu Miejskiego.
Do końca grudnia spośród kupców ma zostać wyłoniona reprezentacja, która będzie uczestniczyła w dalszych konsultacjach z miastem w sprawie przyszłości targowiska.