Symbolicznym otwarciem Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów było przecięcie zielonej wstęgi przez włodarzy gmin, które z tego obiektu będą korzystać oraz uruchomienie przez Prezydenta Łomży taśmociągu, którym są transportowane odpady do segregacji. Następnie w Hotelu Zbyszko w Nowogrodzie odbyła się konferencja, podsumowująca projekt pn. "Budowa systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla miasta Łomża i okolicznych gmin", w ramach którego Zakład został wybudowany
- Ogromnie się cieszę, że dzisiaj dokonujemy takiego symbolicznego otwarcia tej inwestycji. Jest to jedna z największych inwestycji w naszym regionie, finansowana głównie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków unijnych – mówił Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. - W sumie z tego składowiska korzysta 19 gmin, w tym i miasto Łomża, na terenie których mieszka 176 tys. osób. Ta inwestycja odciążyła wiele gmin z problemu, jakim są odpady i ich segregacja.
W 2007 roku Miasto Łomża podpisało porozumienie z gminami: Jedwabne, Nowogród, Łomża, Miastkowo, Piątnica, Przytuły, Śniadowo, Wizna, Zbójna, Mały Płock, Grabowo, Kolno, Stawiski, Turośl, Szczuczyn, Radziłów, Wąsosz oraz Miastem Kolno. W ramach tego porozumienia poszczególne gminy realizację tego przedsięwzięcia finansowały procentowo według ilości mieszkańców.
W maju 2009 roku podpisano umowę z NFOŚiGW na dofinansowanie realizacji tego projektu ze środków unijnych. W pierwszej kolejności wykonano m.in. kwatery składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętnych, zbiornik odcieków wraz z przepompownią, kanalizację, wagę samochodową i budynek socjalno – administracyjny. Następnie przystąpiono do budowy hali sortowni na odpady zmieszane wraz z linią technologiczną sortowania odpadów, wiaty magazynowania odpadów, place przygotowywania kompostu, przyjmowania odpadów wielkogabarytowych i przetwarzania odpadów budowlanych oraz zakupiono ładowarkę teleskopową do obsługi hali sortowni. Na wyposażenie Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów zakupiono - oprócz ładowarek, ciągników, spycharek i wózków widłowych - również m.in. kruszarkę szczękową, kruszarkę szkła, kompaktor, przesiewacz dwupokładowy. W tym roku wybudowano kwaterę dla odpadów zawierających azbest oraz około 3 kilometrową drogę dojazdową.
W tej chwili Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów przyjmuje około 20 tys. ton odpadów rocznie. Obecnie pracuje na jedną zmianę i zatrudnia 35 osób. Jest jednak przygotowany do tego, aby w razie potrzeby, pracować na dwie zmiany zatrudniając kolejne 20 osób. Jest to jedyne miejsce w regionie do którego od 1 stycznia 2012 r. będą mogły trafiać zmieszane odpady komunalne, bez ponoszenia dodatkowych kosztów (opłat czy kar).
Realizacja inwestycji pn. „Budowa systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla miasta Łomża i okolicznych gmin” pochłonęła ponad 37,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosiło prawie 18 mln zł, pozostała zaś kwota pochodziła z budżetu miasta i pozostałych, wyżej wymienionych gmin.