Zawody podzielone były na trzy edycje, które odbyły się 28 października, 17 lutego i 12 maja. Konkurencje odbywały się w kategoriach z podziałem na wiek oraz płeć. Każdy uczestnik w walce o punkty mógł wystartować w dwóch wybranych stylach. Istniała możliwość wpisania na kolejne konkurencje, jednak te starty odbywały się poza konkurencją (PK), co oznacza, że w przypadku zajęcia wysokiego miejsca punkty za te starty nie zostały naliczone do ogólnej klasyfikacji. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych konkurencjach otrzymali medale, natomiast zawodnicy, którzy zgromadzili największą liczbę punktów w całym cyklu zawodów tj. wszystkich trzech edycjach, zostali uhonorowani statuetką Najlepszego w swojej kategorii wiekowej oraz upominkiem.
Jako pierwsza do zawodów przystąpiła młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. O ostatecznej klasyfikacji w tej kategorii decydował nie jednorazowo osiągnięty wynik, a ogólny postęp osiągnięty w trakcie wszystkich trzech edycji zawodów. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal, a najlepsi otrzymali nagrody, które wręczyła dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży Lucyna Antecka.
W kolejnej części zawodów odbyły się starty uczniów klas I-III na dystansie 25 metrów stylem dowolnym, klasycznym i grzbietowym. Następnie do rywalizacji na dystansie 50 metrów w stylach dowolnym, grzbietowym, klasycznym i motylkowym przystąpili zawodnicy z klas IV-VIII szkół podstawowych. Najlepsi w swoich kategoriach wiekowych zostali wyróżnieni medalami, a zwycięzcy trzech edycji zawodów statuetkami i nagrodami, które wręczył Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Nazwiska zwycięzców zawodów oraz poszczególnych kategorii dostępne są na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży.