Czytanie „Nowel polskich” poprzedziła promująca czytelnictwo i edukację akcja społeczna „Zaczytani”. Na Starym Rynku przygotowano dla najmłodszych czytelników i słuchaczy multimedialny teatrzyk lalek w wykonaniu Konrada Czarkowskiego. - Łomża kojarzyła mi się zawsze z dziećmi. My jako ambasadorzy „Zaczytanych” będziemy zachęcać dzieci, aby w roku szkolnym odwiedzały biblioteki, a dzieci np. w szpitalach mogły korzystać z bibliotek „Zaczytanych”. Odkładamy tablety, odkładamy konsole do gier i przenosimy się w świat książek – mówił Konrad Czarkowski, ambasador fundacji „Zaczytani”.
- Jako samorząd miasta promujemy akcje społeczne, które będą przynosić efekty i mieszkańcy Łomży zaczną jak najczęściej czytać książki dzieciom, w szczególności tym najmłodszym. Wiemy jak istotne jest czytanie w pierwszych latach życia – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który wziął udział w akcji i przeczytał dzieciom bajkę „Elmer”.
Lekturą tegorocznego „Narodowego Czytania” nie została jedna książka, lecz fragmenty ośmiu polskich nowel. Tegoroczne Narodowe Czytanie w Łomży rozpoczęło się przed Miejską Biblioteką Publiczną od „Katarynki” Bolesława Prusa. Uczestniczący w akcji oraz przechodzący ulicą Długą mieli również możliwość nabycia książek w pobliskim kiermaszu, a wszystkie osoby przybyłe z własnymi egzemplarzami nowel mogły opieczętować je pamiątkową pieczęcią.
Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane przez Prezydenta RP 7 lat temu. Jego poprzednia edycja miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanych na tę okazję 44 tekstów zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
tekst i foto: Łukasz Chełchowski