Dowódca 18. Pułku Logistycznego przypomniał, że Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione dla upamiętnienia szczególnej chwały wojskowego oręża w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. - Dokładnie 100 lat temu miała miejsce przełomowa kampania wojny polsko-bolszewickiej, czyli Bitwa Warszawska, która była wielkim zwycięstwem wojska polskiego. Stworzyła ona szansę Polakom doprowadzenia tej wojny do zwycięskiego końca. Miało ono dla Polaków ogromne znaczenie moralne i duchowe, gdyż było to pierwsze od utraty niepodległości w XVIII wieku samodzielne zwycięstwo wojska polskiego – mówił płk Paweł Gałązka podkreślając, że jest ono także pamięcią o bohaterskiej obronie Łomży w 1920 r. Dodał, że powołany ubiegłoroczną decyzją Ministra Obrony Narodowej 18. Pułk Logistyczny, znajdujący się w strukturze 18. Dywizji Zmechanizowanej, po raz pierwszy w swojej historii obchodzi Święto Wojska Polskiego. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku dzień 14 sierpnia będzie świętem Pułku, które uroczyście obchodzić będziemy z szacunkiem i godnością dla tradycji i historii, w obecności ufundowanego przez społeczeństwa ziemi łomżyńskiej sztandaru – mówił płk Paweł Gałązka dodając, że od początku formowania dowodzony przez niego Pułk utożsamia się z tradycjami 33. Pułku Piechoty. Poinformował także o powołaniu w maju br. Garnizonu Osowiec z siedzibą w Łomży, którego został dowódcą. - Dziękuję moim żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej za wysiłek, zaangażowanie i oddanie w ciężkiej codziennej służbie i pracy. Życzę wytrwałości i satysfakcji z wykonywanych obowiązków służbowych – mówił płk Gałązka podkreślając, że w ten sposób przyczyniają się oni do wzrostu i rozwoju polskich sił zbrojnych.
Zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski w okolicznościowym przemówieniu podkreślił, że spotkania na terenie jednostki wojskowej w przeddzień Święta Wojska Polskiego wpisały się już w tradycję naszego miasta. – Już dzisiaj oddajemy hołd tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków poświęcili swoje zdrowie i życie, byśmy dziś mogli żyć w wolnej ojczyźnie. Dziękuję za pracę, poświęcenie oraz owocną i twórczą obecność w Łomży oraz życzę wielu sukcesów, satysfakcji, uznania, zadowolenia, a przede wszystkim pokoju w naszej umiłowanej ojczyźnie – mówił zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski do żołnierzy i pracowników cywilnych wojska, zapewniając o przychylności samorządu łomżyńskiego i chęci dalszego rozwijania wzajemnej współpracy. W imieniu prezydenta Mariusza Chrzanowskiego zaprosił także na wydarzenia organizowane w kolejnym dniu w ramach łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego.
W uroczystości uczestniczył także senator Marek Komorowski zauważając, że 100 lat temu stanęliśmy jako naród przed groźbą politycznego unicestwienia, gdyż armia bolszewicka chciała zniszczyć Polskę i naszą tożsamość. – Ale Święto Wojska Polskiego to nie tylko dzień upamiętniający Bitwę Warszawską, jest to święto wszystkich żołnierzy walczących na wielu frontach drugiej wojny światowej, występujących na misjach i służących w pokoju. Cieszę się także z obecności wojska w Łomży i z tego, że będzie go przybywać – mówił senator Marek Komorowski dziękując prezydentowi Łomży, staroście łomżyńskiemu oraz dowódcy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego za organizację uroczystości i przekazując im albumy z pieśniami patriotycznymi.
Życzenia do żołnierzy w okolicznościowych wystąpieniach skierowali także biskup Tadeusz Bronakowski, wicemarszałek Marek Olbryś oraz wicestarosta Maria Dziekońska. Odczytane zostały również listy Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Edukacji.