Łomżyńskie uroczystości 15 sierpnia br. rozpoczęły się pod siedzibą Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej „Domek Pastora”. To właśnie na fasadzie tego budynku umiejscowiona została tablica upamiętniająca miejsca bitwy z bolszewikami w 1920 r., którą w czerwcu samorządowcom przekazał prezydent RP Andrzej Duda. - Łomża jest jednym z kilkudziesięciu miejsc, przez które przetoczyły się walki z nacierającą ze wschodu Armią Czerwoną. W roku obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej został zainaugurowany w ten sposób nowy projekt upamiętniający zwycięską batalię i wszystkich, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej bronili wolności i suwerenności Polski – podkreślił prezydent Mariusz Chrzanowski. Następnie złożono kwiaty przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, również znajdującą się na „Domku Pastora”. W obiekcie tym Józef Piłsudski przebywał wielokrotnie, chociażby ukrywając się przed władzą carską ścigającą działaczy niepodległościowych.
Następnie kwiaty złożono pod pomnikiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty na Pl. Papieża Jana Pawła II, po czym w Katedrze Łomżyńskiej, z udziałem pocztów sztandarowych Miasta Łomża i Powiatu Łomżyńskiego odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego. Po nabożeństwie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem poświęconym „Harcerzom Ziemi Łomżyńskiej”, a następnie na budynku przy ul. Polowej 33 odsłonięto mural dedykowany harcerzom Ziemi Łomżyńskiej z okresu wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku.
- Cieszę się, że na każdych uroczystościach patriotycznych są z nami nasi harcerze i że właśnie te wielkoformatowe malowidło ścienne jest im poświęcone w nawiązaniu do wojny z bolszewikami. Tym dziełem zamykamy cykl murali historycznych, który zapoczątkowaliśmy w 2017 roku. Osiągnęliśmy cel, jaki sobie założyliśmy, bo żeby mówić o współczesności trzeba też pamiętać o historii – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. W swoich podziękowaniach wymienił Radę Miejską, która zabezpieczyła środki na ten cel w budżecie miasta, marszałka Artura Kosickiego i wicemarszałka Marka Olbrysia, którzy wsparli inicjatywę pieniędzmi z budżetu województwa, zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na czele z prezesem Wojciechem Michalakiem, która udostępniła swój budynek oraz Rafałowi Roskowińskiemu, który przygotował projekt muralu i go zrealizował. Prezydent przypomniał również, że to mieszkańcy w głosowaniu internetowym z trzech propozycji wybrali tę, która ostatecznie została wykonana.
- Jestem dumny, jako komendant hufca ZHP, że wspólnymi siłami udało się doprowadzić do tego, że powstał ten mural, żeby każdy kto będzie tędy przechodził widział, że harcerze są wszędzie i zawsze – powiedział hm. Wiesław Domański. Z kolei Rafał Roskowiński podziękował za możliwość realizacji murali w Łomży. – Szczególnie jestem zadowolony z czterech murali znajdujących się na ulicy Polowej, które stanowią pewną spójność. Ja w swojej twórczości nie tyle uczę historii, bo historykiem nie jestem, tylko wskrzeszam ducha narodowego i pokazuję, że Polacy są narodem wybitnym i kreatywnym o historii bardzo trudnej, ale zarazem pięknej – powiedział Rafał Roskowiński przyznając, że dzięki tej twórczości i realizacji tu dziewięciu murali, w Łomży czuje się jak w domu. Jego ostatnie dzieło przedstawia symboliczny profil harcerza z 1920 roku oraz tekst przyrzeczenia harcerskiego.
W ramach łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego na licznych mogiłach żołnierskich znajdujących się na zabytkowym cmentarzu przy ul. M. Kopernika, zapalone zostały znicze. Odsłonięto i poświęcono odbudowane staraniem Instytutu Pamięci Narodowej nagrobki żołnierzy wojny 1920 roku, harcerzy – uczniów łomżyńskiego gimnazjum Franciszka Penkali i Janka Żbikowskiego. – Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest, by dbać i utrwalać w naszej pamięci ślady naszego patriotyzmu. Łomża dała olbrzymi legion ludzi w armii ochotniczej walczących o naszą niepodległość i dzisiaj spotykamy się na grobach dwóch z nich, którzy swoje życie wówczas oddali – powiedział dr Jarosław Schabieński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku.
W dniu dzisiejszym odsłonięta została także wystawa pt. „Wojna polsko – bolszewicka 1919-1920, kierunek północno – wschodni”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Można ją oglądać przez najbliższy tydzień w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma.
Po południu w tym parku odbył się Rodzinny Piknik Patriotyczny. W jego trakcie miały miejsce animacje dla dzieci oraz rodzinne gry i zabawy patriotyczne. Nie zabrakło także bezpłatnych lodów, waty cukrowej i popcornu, z czego najbardziej zadowoleni byli najmłodsi mieszkańcy naszego miasta. Łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego oraz 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej i obrony Łomży z 1920 roku zwieńczył plenerowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pt. „Witaj Ojczyzno”.
Od 25 lipca do 30 września 2020 roku Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i obrony Łomży „ŁOMŻA 1920” (ul. Dworna 22c).