- Ten festiwal jest dla nas taką jakby odyseją, bo był moment, że nie dobrniemy do naszego portu i go nie zorganizujemy. Mieliśmy mnóstwo różnych przeciwności, był czas dezinformacji, paniki, ucieczki, zamknięcia instytucji i nieprzychodzenia ludzi do teatrów. Myślę jednak, że szczęśliwie się złożyło, że termin festiwalu został przeniesiony na wrzesień, bo w warunkach jakie panowały w czerwcu, nie bylibyśmy w stanie go zorganizować – mówił dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk.
Uczestniczący w przedfestiwalowej konferencji prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał, że wiele zaplanowanych przedsięwzięć ze względu na pandemię zostało odwołanych, i tym bardziej należy docenić to, że "Walizka" dojdzie do skutku. - Jestem jednak przekonany, że podchodząc do nowej rzeczywistości nie jako problemu, ale wyzwania, nasze miasto po raz kolejny stanie na wysokości zadania i zostanie na te kilka dni teatralną stolicą Polski – dodał włodarz miasta.
Wszystkie spektakle będą otwarte, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. - Obowiązują nas pewne limity, będą strefy wydzielone dla widza, kontrola sanitarna. Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania tego, ale najważniejsze, że w Łomży zagości teatr, że dajemy tę nadzieję – informował podczas konferencji Jarosław Antoniuk.
Będzie też inna niż zwykle formuła festiwalu, bez części konkursowej i wyłącznie z występami teatrów ulicznych. - Poziom tych spektakli plenerowych zawsze u nas był bardzo dobry, mieszkańcy bardzo je polubili. Jest to ukłon w ich stronę, żeby nie poddać się pandemii i jednocześnie pokazać, że organizujemy ten temat w różnych przestrzeniach miejskich m.in. w Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma, przy Katedrze Łomżyńskiej, czy na dziedzińcu Kościoła o. Kapucynów i galerii handlowej – przekazał dyrektor TLiA.
Tegoroczna 33. edycja odbywać się będzie pod hasłem "Teatr uliczny i urok animacji". - Program festiwalu jest bardzo zróżnicowany. Staraliśmy się tak dobrać widowiska uliczne, żeby tym festiwalem żyli wszyscy mieszkańcy naszego miasta od kilku lat do kilkudziesięciu. Dlatego w programie znalazły się spektakle dla małych dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą występy kameralne, gdzie występuje jeden artysta i duże, w których zagra kilkunastu aktorów – podsumowuje Jarosław Antoniuk.
33 SPOTKANIA TEATRALNE WALIZKA - MOJE MIASTO rozpoczną się 3 września o godz. 17.30 w Galerii pod Arkadami, od otwarcia wystawy fotografii "Walizka Art Festiwal". Wydarzenie potrwa do 6 września, a jego ostatnim akcentem będzie występ Teatru Akt podczas spektaklu JA GORE na muszli koncertowej przy ul. Zjazd, który zaplanowano na godz. 19.30.
Tegoroczny festiwal jest niemal w 100 proc. finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na jego organizację przeznaczyło 203 tys. zł. Dodatkowo kwotą 35 tys. w postaci zwiększonej dotacji podmiotowej imprezę teatralną wsparło Miasto Łomża.