Największy projekt unijny w subregionie w obszarze edukacji i rynku pracy w całej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 rozpoczął się w 2017 roku. Jak poinformował zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski wówczas diagnoza rynku pracy wskazywała, iż jest potrzeba dokształcenia mieszkańców całego subregionu łomżyńskiego pod kątem kompetencji i umiejętności zawodowych.
- Dzisiaj po trzech latach mogę powiedzieć, że nie tylko mieszkańcy Łomży, ale i mieszkańcy całego subregionu łomżyńskiego skorzystali na tym projekcie. Widzimy już efekty w postaci tego, że pracodawcy przychodzą i mówią, że faktycznie na rynku pojawiła się większa ilość ludzi z kompetencjami – mówił zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski dodając, że projekt cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców i Miasto Łomża będzie uczestniczyło w kontynuacji tego projektu.
Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło przekazał, iż subregion łomżyński był najlepszym subregionem kończącym się projekcie. - Przyniósł on uczestnikom kompetencje, podwyższenie poczucia własnej wartości, wiedzę, otworzenie się na drugiego człowieka i szereg innych rzeczy, które mieszkańcy województwa podlaskiego, dzięki temu projektowi uzyskali – mówił wicemarszałek informując, że województwo podlaskie było jedynym województwem, które podjęło decyzję o uruchomieniu projektu zintegrowanego, w którym były szkolenia twarde i miękkie.
Projekt pn. Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki 3.2.1/3.2.2 RPO, obejmował bony edukacyjne na szkolenia zawodowe oraz kursy kompetencji ogólnych, z informatyki, języków obcych i studia podyplomowe. Z dofinansowania skorzystało ponad 8 tysięcy uczestników z Łomży oraz siedmiu powiatów województwa podlaskiego: łomżyńskiego, bielskiego, hajnowskiego, kolneńskiego, siemiatyckiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego.
Tekst: Łukasz Chełchowski, fot. Kamil Brzostowski