Plan Daltoński w Przedszkolu Publicznym Nr 5 w Łomży

Strona główna » Aktualności

Plan Daltoński w Przedszkolu Publicznym Nr 5 w Łomży

Samodzielni, odpowiedzialni, współpracujący – tacy starają się być przedszkolacy z Przedszkola Publicznego Nr 5 w Łomży. Od września tego roku szkolnego ,,Piąteczka” realizuje innowację pedagogiczną wywodzącą się z nurtu Pedagogiki Planu Daltońskiego, którego prekursorem była Helen Parkhurst.

Plan daltoński polega na indywidualnej pracy dziecka, dostosowanej do jego potrzeb i możliwości. Koncepcja edukacji daltońskiej oparta jest na trzech założeniach nauka samodzielności, nauka odpowiedzialności, nauka współpracy. Koncepcja ta zyskała popularność dzięki temu, że umożliwia dostosowanie nauki do tempa i rzeczywistych możliwości dziecka, rozwija umiejętność podejmowania decyzji, wyrabia poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, ale przede wszystkim budzi inicjatywę i samodzielność dziecka, zarówno w działaniu, jak i myśleniu.

Zgodnie z założeniami edukacji daltońskiej podstawową rolę w procesie nauczania stanowi   wizualizacja procesu edukacyjnego. Dlatego też w każdej sali przedszkolnej znajdują się tablice wizualizacyjne oraz instrukcje czynnościowe. Wizualizacja pozwala dzieciom samodzielnie planować i monitorować efekty swojej pracy oraz lepiej zrozumieć i zapamiętać zasady obowiązujące w grupie. Podczas zajęć organizowane są zabawy w parach oraz małych grupach rozwijające współpracę dzieci.

W ramach procesowego wspomagania przedszkole współpracuje z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną Nr 2 w Łomży. Relację z konsultacji oraz zaobserwowanego dnia w przedszkolu umieściła na stronie ŁCRE Marta Brzozowska – pedagog i koordynator z PPP w Łomży:

Samodzielność, odpowiedzialność i współpraca przedszkolaków w ,,Piąteczce”
Taka rozmowa:
     - Dzień dobry przedszkolaki!
     - Dzieeeń dooobryyy!
     - Widzę, że macie fajne plansze na ścianach, mogę sobie poprzesuwać tam magnesy?
     - NIEEEE! (jednogłośnie odpowiedziały dzieci)
     - A dlaczego? – pytam
     - Bo to są NASZE zadania i dyżury.
     - Aha. A opowiecie mi trochę o waszych zadaniach i dyżurach?
No i zaczęła się rozmowa pełna emocji, zachwytu i przedstawiania poszczególnych tablic. Przedszkolaki opowiadały o planowaniu swoich zadań oraz o tym, że każdy jest w parze z inną osobą za coś odpowiedzialny. I tak wśród dyżurnych są m.in. bohater samotnych zabawek, mistrz czystych stolików albo strażnik kącika czytelniczego. Widziałam jak dzieci korzystają z licznych wizualizacji, w tym z instrukcji, sygnalizatora oraz planu dnia. A to nie koniec wykorzystywania przez nauczycielki pomocy edukacyjnych wywodzących się z nurtu pedagogiki daltońskiej, o czym mogłam przekonać się osobiście w rozmowach doradczych odbywających się w ramach procesowego wspomagania placówki. Bardzo przyjemnie jest móc zaobserwować zaangażowanie nauczycielek, które w 100% wykorzystały treści szkoleniowe, a teraz dbają o swój rozwój zawodowy poprzez samodoskonalenie, współpracę i doradztwo. W najbliższym czasie planujemy rozpocząć doskonalenie w kierunku wykorzystania lapbooków w pracy edukacyjnej. Zaś w dalszej perspektywie wyjazd studyjny do certyfikowanego przedszkola daltońskiego, o ile tylko warunki zewnętrzne na to pozwolą.
oprac. Marta Brzozowska - pedagog i koordynator procesowego wspomagania w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Łomża


tekst i foto: PP 5

2021-02-08 09:43 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED