Jak wskazuje nazwa spotkania, uczestniczący w nim nauczyciele mieli szansę na zdobycie wiedzy o nauczaniu języka niemieckiego w całej Europie, ponieważ do udziału w szkoleniu zostali zaproszeni prelegenci z Norwegii, Słowenii, Rosji i Turcji. Uczestnicy forum zostali przywitani przez dyrektora Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży Bernarda Zbigniewa Kossakowskiego oraz Agnieszkę Świcę – prezesa Zarządu Głównego PSNJN. Słowo powitalne przesłała również Karin Ende – zastępca dyrektora Instytutu Goethego w Warszawie.
Spotkanie rozpoczęła nauczycielka języka niemieckiego – Christine Steffen Berg, rodowita Niemka. Dzięki przygotowanej przez nią prezentacji germaniści poznali tajniki pracy pedagogów w kraju polarnego słońca. Mija Penca Vehovec zabrała językowców do maleńkiej Słowenii i opowiedziała, jak wygląda nauka języków obcych w Europie Środkowej, z kolei Victoria Churbanova z Moskwy przybliżyła wszystkim kulisy swojej pracy w moskiewskiej szkole ekonomii. Po trzygodzinnej wirtualnej podróży po Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej germaniści przenieśli się razem z Niemką, Perihan Alagöz z Antalyi do słonecznej Turcji, by poznać metody nauki języka niemieckiego w tym kraju. Zwieńczeniem spotkania był wykład o polskim systemie kształcenia i zmianach, z jakimi muszą się mierzyć nauczyciele w Polsce po reformie szkolnictwa z 2017 roku. Zagadnienie to zaprezentowały członkinie Oddziału Łomża PSNJN, Sylwia Ewelina Makowska i Jadwiga Pecko. Forum zakończyło wystąpienie Justyny Ciecharowskiej z Instytutu Goethego zachęcające do podejmowania tematu ochrony środowiska właśnie na lekcjach języka niemieckiego.
Nad przebiegiem spotkania czuwali moderatorzy – członkowie Oddziału Łomża i Koła Ostrołęka – Ewa Korytkowska, Renata Maria Krynica, Małgorzata Rzodkiewicz, Magdalena Darmetko, Ewa Gałka i Damian Święcica, a nad poprawnością językową dokumentacji szkolenia czuwał Krzysztof Zawalich, członek Oddziału Łomża PSNJN. Organizatorką i inicjatorką forum była Iwona Czaplicka, prezes Oddziału Łomża PSNJN oraz doradca metodyczny w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży.
W corocznym, tradycyjnym już święcie germanistów biorą udział nauczyciele zarówno z Łomży, jak i z całego regionu. Jest to świetna okazja do wymiany doświadczeń, zdobywania nowej wiedzy oraz integracji nie tylko na poziomie lokalnym, lecz także europejskim.
tekst i foto: PSNJN Oddział Łomża