Łomżyński wniosek o dofinansowanie w konkursie "Rozwój Lokalny” konkurował z ponad dwustoma z całej Polski.
- Cieszymy się, że Łomża jest beneficjentem tego projektu. Kwota, którą otrzymuje miasto z pewnością przyczyni się do rozwoju tego pięknego miejsca – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda podczas konferencji prasowej, dziękując jednocześnie pracownikom Urzędu Miejskiego za pracę włożoną w przygotowanie wniosku.
Program "Rozwój Lokalny” finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, ma na celu wsparcie samorządów średnich miast do wzmocnienia spójności społecznej i gospodarczej, poprzez kompleksowe działania nakierowane na podniesienie jakości środowiska naturalnego, dostępności i standardu życia mieszkańców oraz zatrzymania negatywnych trendów depopulacyjnych.
Władze Łomży zgłosiły do tego programu projekt pn. "ŁOMŻA – Miasto, w którym żyję i pracuję”. Głównym działaniem w ramach realizacji projektu będzie budowa II odcinka bulwarów nad rzeką Narew wraz z zagospodarowaniem plaży miejskiej, na odcinku od Portu Łomża do mostu Majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala.
- To wsparcie jest niezwykle ważne. Sprawi, że nasze miasto będzie jeszcze szybciej się rozwijało, także turystycznie. - W planach jest m.in. budowa ciągu pieszego ze ścieżką rowerową, placu zabaw, plaży miejskiej, a nawet parku linowego – wyliczał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Dziękując w imieniu mieszkańców za otrzymane fundusze zapewnił jednocześnie, że miasto będzie aplikowało o kolejne środki na rozwój.
Prace nad opracowaniem zarysu projektu w ramach Programu "Rozwój Lokalny” samorząd Łomży rozpoczął w czerwcu 2019 roku. W tym czasie m.in. przeprowadzono badania ankietowe wśród mieszkańców, omówiono program z Radą Gospodarczą, odbyły się wywiady grupowe z liderami instytucji publicznych, liderami społecznymi, przeprowadzono pogłębione badania ankietowe wśród grup łomżyńskiej młodzieży maturalnej oraz wśród lokalnych przedsiębiorców. Zbierano także pomysły dla Łomży wśród mieszkańców, przeprowadzono analizę SWOT-SRGG uwzględniającą zasoby i produkty miasta, profil miasta i sytuację podobnych miast oraz kluczowe czynniki rozwoju wynikające ze specyfiki miasta, a także badano zadowolenie klientów Urzędu Miejskiego. W październiku ub.r. podpisano list intencyjny z Gminą Piątnica wyrażający wolę współpracy w przygotowaniu i realizacji projektu pn. "ŁOMŻA – Miasto, w którym żyję i pracuję”.
Wartość projektu wynosi 42,5 mln zł, a otrzymane dofinansowanie to ponad 15 mln zł.