Uroczyste odsłonięcie „Zaczytanej ławeczki” poświęconej historii łomżyńskiej książnicy w związku z jubileuszem jej 75 –lecia, odbyło się podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania.
– Ma zachęcać przechodzących tą ulicą do zajścia do biblioteki i zapoznania się z naszym księgozbiorem – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który jest pomysłodawcą ławki. – To jeden ze sposobów promocji czytelnictwa wśród mieszkańców naszego miasta, ale także sztuki autorstwa naszej znakomitej lokalnej malarki – dodaje.
„Zaczytana ławka”, która stanęła przed gmachem łomżyńskiej biblioteki jest doskonałym elementem dekoracyjnym przestrzeni miejskiej i przyciąga wzrok przechodniów pięknymi kolorami.
- Oparcie ławeczki to panorama Łomży od strony północnej, z łąką na pierwszym planie, „z cytatami” realnie istniejących motywów budynków, kamieniczek, aż po katedrę. Drugi obraz, stanowiący siedzisko, przedstawia kwitnącą łąkę widzianą z góry, wabiącą do odpoczynku. Ostów i pokrzyw nie malowałam, zatem nie powinna odstraszać – mówi autorka koncepcji graficznej „Zaczytanej ławki” Teresa Adamowska.
- W tył oparcia ławeczki wkomponowany jest tekst Pani Teresy Fromelc – Pawelczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, zawierający informacje na temat historii naszej biblioteki. Grzegorz Gwizdon sfotografował obrazy zamieniając je w materiał elektroniczny, a Zbyszek Jakuć opracował graficznie, uwzględniając parametry i wymogi wykonawcy – dodaje artystka.
To już trzecia zachęcająca do czytania ławka w Łomży. Wystylizowane na otwarte książki ławki spotkamy także na bulwarach i w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. Każda z nich posiada kody QR, dające możliwość pobrania bezpłatnych utworów literackich.
Fot. Joanna Grabowska