Podczas spotkania omówione zostały wspólne działania na rzecz utrzymania czystości i porządku w mieście. Jednym z nich była poprawa infrastruktury na ułatwiającą mieszkańcom selektywną zbiórkę odpadów. Poinformowano, że w zdecydowanej większości przebudowano, ogrodzono i zadaszono altany śmietnikowe lub właściwie zabezpieczono zamykanie pojemników, tak aby warunki atmosferyczne nie obniżały jakości zbieranych selektywnie odpadów. Zaopatrzono je także w zamknięcia, a klucze udostępniono tylko mieszkańcom przypisanych do nich nieruchomości. W niektórych miejscach prace w tym zakresie jeszcze trwają, montowany jest monitoring.
Wśród problemów jakie pojawiły się przy realizacji założeń „Deklaracji Czystości” wymieniano segregację. Nadal zdarzają się przypadki mieszania odpadów produkowanych przez mieszkańców i pochodzących z działalności gospodarczej. Większy odsetek niesortowanych śmieci notuje się w zabudowie wielorodzinnej, co ma zapewne związek z większą anonimowością.
Podczas spotkania dyskutowano o nowym przetargu na odbiór i transport odpadów, do którego przygotowuje się Miasto Łomża. Ma on zostać poszerzony o kolejną frakcję – popiół. Podnoszono także temat zwiększenia liczby terminów wywozów odpadów wielkogabarytowych.
- Wszystkie te działania mają na celu poprawę utrzymania czystości i porządku na ternie miasta – mówi zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki. – Chcemy w ten sposób eliminować z miejskiej przestrzeni publicznej wszelkie nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami i propagować dobre praktyki – dodaje, przypominając jednocześnie, że każdy mieszkaniec, stosując się do obowiązujących zasad segregacji śmieci, ma swój wkład w ochronę środowiska.
- Cieszę się, że tak dużo udało się przez te kilka miesięcy zrobić w zakresie ułatwienia mieszkańcom segregacji śmieci – mówi przewodniczący Komisji ds. Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Łomży Andrzej Podsiadło. Jest jednak jeszcze parę kwestii, którymi trzeba się zająć, dlatego chcemy zorganizować kolejne takie spotkanie, tym razem z przedstawicielami rad osiedli domów jednorodzinnych, gdzie pojawia się problem dot. gospodarstw niezarejestrowanych w systemie gospodarowania odpadami – dodaje radny.
Pozytywnie na temat podjętych dotychczas działań na rzecz poprawy utrzymania czystości i segregacji odpadów wypowiada się również wiceprzewodniczący Komisji ds. Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Łomży Marcin Dębek.
- Spotkania z udziałem wszystkich zainteresowanych stron są bardzo potrzebne i z pewnością przyniosą pozytywne efekty w postaci poprawy stanu naszego środowiska naturalnego - dodaje.
„Deklaracja Czystości” została przyjęta 22 stycznia 2021 r. Podpisali się pod nią zarządcy nieruchomości wielolokalowych, przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, firmy świadczącej usługi komunalne i Zakładu Gospodarowania Odpadami. Miasto reprezentował zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, a Radę Miejską radny Andrzej Podsiadło.